Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od 1 stycznia 1996 roku, w krajach rozwiniętych produkcja czynnikow CFC jest zabroniona, a w stosunku do czynnikdw HCFC istnieje już system ich wycofywania do 2030 roku - w krajach Unii Europejskiej do 2015 roku. W niektórych krajach zdecydoano się na bardziej restrykcyjne metody wycofywania czynników: kraje Unii Europejskiej wycofają czynnik R-134a z klimatyzacji samochodowej, a Dania iAustria chcą wycofać czynniki HFC ze względu na ich potencjał globalnego ocieplenia (GWP). Lecz jakie istnieją w tej sytuacji alternatywne czynniki chłodnicze i jaki jest ich wpływ na zmianę klimatu? Alternatywami dla czynników HCFC, ktore są wciąż w użyciu i dla czynników HFC są stare czynniki chlodnicze, substancje takie jak amoniak (R-717), węglowodory (R-290, R-1270, R-600a), woda (R-718) oraz CO2 (R-744). Kryteria selekcyjne dla czynników muszą obejmowac efektywność, sprawność, bezpieczeństwo i akceptowalność ekologiczną. W ramach tych kryteriów środowisko wyrażone przez wskaźnik TEWI, tzn. straty czynnika w czasie życia oraz emisje CO2 spowodowane wytwarzaniem energii napędowej i ta energia, odpowiednio stają się bardzo istotnym problemem. W tym kontekście najwyższy priorytet przypada efektywności, sprawności i jak to może być zademonstrowane, ta efektywność jest głównie rezultatem rozwoju technologicznego i prawidłowej integracji urządzeń w systemach.
PL
Pompy ciepła stwarzają możliwość istotnej redukcji nakładów energii, szczególnie w budownictwie. Druga zasada termodynamiki wskazuje na zalety w tym względzie i podczas gdy kocioł kondensacyjny może osiągnąć podstawową sprawność energetyczną (PER) najwyżej 105% (tzw. sprawność kotła nB, teoretyczne maksimum może wynieść 110%, bazując na niskiej wartości ciepła spalania - wartości opałowej), pompy ciepła osiągają 200% i więcej. Obecnie na świecie pracuje około 130 mln pomp ciepła o wydajności cieplnej 1300 TWh/rok, prowadząc do obniżenia emisji CO2 o około 0,13 Gt/rok. Potencjał redukcji emisji CO2, zakładając 30% udział budownictwa w tej redukcji przy obecnie istniejących technologiach, wynosi około 6% ogólnej szacowanej na 22 Gt/rok światowej emisji dwutlenku węgla. Przy wykorzystaniu przyszłościowych technologii wydaje się możliwym osiągnięcie poziomu redukcji emisji dwutlenku węgla do około 16%. Dlatego też, pompy ciepła są jedną z kluczowych technologii umożliwiających oszczędność energii i redukcję emisji dwutlenku węgla CO2.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.