Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Niezwykle dynamicznie rozwijający się świat z jeszcze bardziej dynamicznie rozwijającą się technologią sprawiają, że coraz łatwiej dostępne są potężne narzędzia, które ułatwiają nam codzienne życie. W ostatnim czasie popularność zyskują aplikacje mobilne służące do identyfikacji roślin.
PL
Woda, jak powszechnie wiadomo, jest źródłem życia. Jej dostępność szczególnie ważna jest na terenach zurbanizowanych, gdzie drzewa – zwłaszcza te nowo posadzone – bardzo często cierpią z powodu jej braku. Niewystarczająca ilość wody w pierwszych latach po posadzeniu drzewa skutkuje jego osłabionym wzrostem, a nawet zamieraniem. Fakt ten sprawia, że prawidłowe utrzymanie się młodych drzew w trudnych warunkach siedliskowych uzależnione jest głównie od prawidłowej ich pielęgnacji. Jednak wiele drzew mimo sumiennego podlewania wciąż rośnie źle lub zamiera. Gdzie szukać przyczyny?
PL
Cięcia i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne uwarunkowane są przede wszystkim obecnością człowieka w sąsiedztwie drzewa, a nie faktem, że drzewo bezwzględnie wymaga ich do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dokonywanie cięć wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa wokół drzewa, niemniej w wielu przypadkach ich nieprawidłowe wykonanie prowadzi do pogorszenia stanu drzewa, co z biegiem czasu sprawia, że może ono bezpieczeństwu zagrażać.
PL
Miasta to przestrzenie kojarzące się zwykle z betonem, metalem i szkłem. Coraz ciężej w nich o zieleń, która w błyskawicznym tempie znika w związku z kolejnymi inwestycjami. Trudne warunki sprawiają, że nowo posadzone drzewa nie mają się za dobrze – albo zamierają w kilka lat po posadzeniu, albo rosną osłabione, nigdy nie osiągając docelowych wymiarów. Ze względu na ograniczoną przestrzeń nie jest zasadne upychanie na siłę kolejnych drzew – co niestety zwykle ma miejsce. Rozsądne wydaje się natomiast wprowadzanie krzewów czy chociażby pnączy, o których tak często projektanci zapominają.
PL
Drzewa przyuliczne oraz przydrożne stanowią dobrze znany nam element zieleni wysokiej, który bardzo szybko potrafi znikać z otaczającej nas przestrzeni. Z jednej strony rosnące przy ciągach komunikacyjnych drzewa nie mają zwykle łatwego życia, nie tylko ze względu na trudne warunki siedliskowe, ale także ze względu na niekompetencję firm wykonujących pielęgnację, nieumiejętność zarządców do ich prawidłowego prowadzenia oraz użytkowników uprzedzonych do zieleni, którzy postulują ich wycinanie. Z drugiej strony istnieje rzesza obrońców, którzy są w stanie bronić każdego drzewa – nawet tego w najgorszym stanie. Co zrobić, żeby drzewom rosło się lepiej?
PL
Materiał oferowany w wielu polskich szkółkach dość często pochodzi tak naprawdę zza granicy. Bez wątpliwości głównymi graczami w produkcji drzew w Europie są belgijskie, holenderskie czy też niemieckie szkółki, które stanowią głównych dostawców drzew do dużych polskich miast.
PL
Tego, jak ważną rolę w miejskim ekosystemie pełnią duże drzewa, chyba nie trzeba przypominać. Niestety miasta kierują się swoimi prawami, a stały rozwój jest wpisany w ich naturę. Jednymi z poszkodowanych przez liczne przebudowy czy modernizacje są drzewa. W czasach, gdy średnia długość życia młodego drzewa w ścisłym centrum miasta wynosi kilkanaście lat, obowiązkiem wydaje się zachowanie dużych i starych egzemplarzy w jak najlepszej kondycji. Czy jest to jednak możliwe? Drzewa, a zwłaszcza ich korzenie, to wciąż niezrozumiały dla wielu inwestorów i wykonawców temat, który w wielu przypadkach jest wręcz czarną magią, omijaną szerokim łukiem.
PL
Mówiąc o zieleni i korzyściach z niej płynących, mówimy zwykle o nas – ludziach. Należy jednak pamiętać, że jako mieszkańcy miasta nie jesteśmy sami. Są też zwierzęta, które mają takie samo prawo do korzystania z tego, co nas otacza.
PL
Z roku na rok przybywa młodych drzew przy ulicach, na osiedlach czy też w parkach. Pogoda, zwłaszcza okresy suszy i wysokich temperatur, jest bezwzględna i pomimo znacznych nakładów pracy czy ponoszonych kosztów utrzymanie drzew w dobrym stanie jest trudne. Z pomocą przychodzą nie tylko przemyślane nawadnianie, ale też doraźne akcje społeczne mające na celu podlewanie młodych drzew czy indywidualne działania, gdy przy okazji np. wyjścia z psem czy do sklepu brane są butelki z wodą, których zawartość opróżniana jest pod najbliższym młodym drzewem.
PL
Fitoremediacja jest powszechnie znanym procesem. Umiejętność roślin do wyłapywania zanieczyszczeń, m.in. powietrza, czy też oczyszczania gleby sprawia, że potrzeba ich stosowania w dobie silnej urbanizacji znacznie wzrasta. Aktualnie świadomość dotyczącą roli roślinności mają zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się zielenią, jak i zwykli mieszkańcy, którzy domagają się, aby ich okolica stawała się możliwie jak najbardziej zielona. Pojawiają się jednak pytania. Jak i co sadzić, aby jak najbardziej skorzystać ze zbawiennego działania zieleni? Jakie dodatkowe czynności przedsięwziąć, aby ten naturalny filtr rzeczywiście działał?
PL
Nie od dzisiaj społeczność lokalna bierze sprawy w swoje ręce, gdy widzi, że coś mogłoby być zrobione lepiej, ale z jakiegoś powodu nie jest… Jak wiadomo, w ostatnich latach zieleń, jeżeli chodzi o sprawy związane z życiem w mieście, jest tematem numer jeden. Nic więc dziwnego, że inicjatywa, którą podjęli mieszkańcy Łodzi, związana jest z drzewami.
PL
Inwazyjnymi nazywane są zwykle gatunki obce dla danego obszaru, których uwolnienie do środowiska przyrodniczego może zagrozić rodzimym gatunkom lub całym siedliskom przyrodniczym. Warszawa jest jednym z przykładów tego, w jaki sposób gatunki te funkcjonują w obszarze dużego miasta – gdzie część z nich z jednej strony stanowi świetne drzewa przyuliczne, z drugiej natomiast degraduje obszary chronione.
PL
Genius loci jest duchem miejsca, czyli pewnego rodzaju atmosferą danej przestrzeni, która wpływa na jej wyjątkowość. Na atmosferę tę mogą oddziaływać tworzące miejsce elementy, zarówno materialne, jak i niematerialne, odczytywane zwykle przez każdego w różny sposób, a niekiedy przez wielu niedostrzegane lub zauważane dopiero wtedy, gdy dochodzi do ich utraty.
PL
O drzewach sędziwych mówimy zwykle w przypadku drzew bardzo starych, weteranami nazywamy natomiast te, które w ciągu całego swojego życia zostały naznaczone wieloma przejściami. Zarówno jedne, jak i drugie to ważny składnik miejskiego środowiska.
PL
Drzewa są ponadczasowym dobrem, o które powinniśmy należycie dbać, tak aby móc je przekazać przyszłym pokoleniom. Wraz z postępującymi zmianami klimatu oraz odczuwalnymi ich skutkami drzewa stają się elementem miasta na wagę złota. 
PL
Zmiany klimatyczne oraz przyspieszający rozwój miast sprawiają, że utrzymanie drzew na obszarach zurbanizowanych staje się coraz trudniejsze. Rosnąca liczba samochodów, nawierzchni utwardzonych oraz związana z nimi ilość stosowanej soli sprawiają, że roślinność ma się o wiele gorzej niż kilkadziesiąt lat temu. Tam, gdzie drzewa radziły sobie dotychczas dobrze, zaczyna być konieczna ich wymiana, a młode nasadzenia – jeżeli nie są odpowiednio dobrane – rosną słabo. W wielu miastach zmiany w doborach zachodzą wolno, częsty jest też ich brak, a co za tym idzie – przy ulicach wciąż pojawiają się drzewa niewłaściwe dla danego stanowiska.
PL
Stanowcza większość wypadków oraz innych niebezpiecznych zdarzeń związanych z drzewami dotyczy głównie wad budowy korony i rozkładów w niej występujących. Wyłącznie właściwa ocen drzewa przez doświadczoną i posiadającą wymaganą wiedzę osobę oraz wykonanie odpowiednie dobranych zabiegów pielęgnacyjnych pozwolą na zmniejszenie znaczenia wad drzewa oraz zwiększenie bezpieczeństwa wokół niego.
PL
Bezwykopowe prowadzenie sieci podziemnych, umożliwiające zachowanie korzeni drzew rosnących „na drodze” inwestycji, staje się aktualnie normą. Wciąż dużym problemem jest natomiast wykonywanie nawierzchni przyjaznych drzewom. Oprócz tych przepuszczalnych mowa też o pojawiających się niekiedy – i wciąż dla niektórych owianych tajemnicą – chodnikach podwieszanych. Co wiąże się z ich stosowaniem oraz dlaczego tak rzadko się je spotyka?
PL
Drzewo to nie tylko pień i korona, to także system korzeniowy, o którym wielu zapomina. Zazwyczaj niedostrzegane korzenie drzewa pełnią bardzo ważne funkcje, a ich zła kondycja w sposób istotny odbija się na kondycji całej rośliny. System korzeniowy drzew rosnących w mieście jest szczególnie narażony na stres związany zarówno z licznymi inwestycjami budowalnymi, jak i z codziennym użytkowaniem przestrzeni przez jego mieszkańców.
PL
Topole w Polsce są drzewami powszechnymi, które spotykane są zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejkich. Swoją popularność zdobyło w okresie międzywojennym XX w., aby następnie po II wojnie światowej, w latach 50-80., być drzewami szeroko stosowanymi nie tylko na plantacjach ale także w nasadzeniach przydrożnych oraz w miastach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.