Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
PL
Ministerstwo Środowiska zapowiada, że do 24 stycznia 2018 r. powstanie baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Przedsiębiorcy będą mieli pół roku od momentu jej utworzenia na złożenie wniosku o wpis do rejestru.
PL
Miliony ton zmarnowanej żywności trafiającej na składowiska odpadów to olbrzymi problem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale też cała Europa. Czy i jak można temu przeciwdziałać, oto kluczowe pytanie, na które zwraca się uwagę w gospodarce o obiegu zamkniętym. W pakiecie nowych dyrektyw odpadowych wskazuje się, że już od 2024 r. obowiązywać będzie zbiórka odpadów organicznych. W Polsce została ona wprowadzona już od lipca 2017 r., jednakże teren całego kraju zapewne obejmie dopiero wraz ze zbliżającym się końcem okresu przejściowego, czyli w 2021 r. Szacuje się, że w całej UE rocznie powstaje 90 mln ton odpadów żywnościowych, w tym żywności przetworzonej, zapakowanej i nigdy nieużytej. W Polsce to ok. 9 mln ton, choć są to jedynie szacunki, gdyż nie ma na ten temat konkretnych i aktualnych danych. Jedynie Japonia i państwa skandynawskie gromadzą dane w tym zakresie. A marnotrawienie żywności odbywa się na wszystkich etapach: produkcji pierwotnej, przetwórstwa, transportu, dystrybucji, sprzedaży, gastronomii, konsumpcji oraz zagospodarowania odpadów.
PL
Z Arturem Michalskim, wiceprezesem Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Katarzyna Błachowicz.
PL
Żywotność baterii używanych w pojazdach elektrycznych szacuje się na 8-10 lat. Po tym okresie można je wykorzystać jako magazyny energii, a w dalszej kolejności przymierzyć się do odzysku zawartych w nich surowców i ich recyklingu.
PL
Z Michałem Gawrychem, dyrektorem w Stora Enso, rozmawia Katarzyna Błachowicz
PL
Gospodarka o obiegu zamkniętym ma być panaceum na szereg problemów. Przede wszystkim na zatrzymanie w Europie ceny surowców zawartych w odpadach wysyłanych do przetworzenia poza jej granicami. Mrzonka czy nieunikniona rewolucja gospodarcza? Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) w Polsce tym zainteresowanym tematem kojarzy się przede wszystkim z ograniczeniem produkcji odpadów i optymalizują eksploatacji surowców. Ma również zwiększyć bezpieczeństwo ich dostaw, ze szczególnym naciskiem na surowce energetyczne. Gdyż, jak twierdzi Karmenu Vella, komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, jeżeli będziemy kontynuować prowadzenie gospodarki w taki sposób jak obecnie, to do 2050 r. będziemy potrzebować trzy razy więcej zasobów niż dotychczas. W tym celu w ub.r. przygotowano Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP), dokument powstały pod kierunkiem prof. Mariusza Oriona Jędryska, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki surowcowej państwa, Głównego Geologa Kraju. Polityka surowcowa ma służyć racjonalnemu gospodarowaniu zasobami kopalin i surowców pochodzących ze źródeł wtórnych, a także wyznaczaniu kierunków badań i inwestycji geologiczno-górniczych, zgodnie z obecnym stanem wiedzy i etapem rozwoju kraju. A efektem realizacji PSP ma być m.in. stopniowe wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (poprzez minimalizację ilości odpadów i maksymalizację odzysku surowców ze źródeł wtórnych).
PL
Polska gospodarka jest jedną z najmniej efektywnych energetycznie i zasobowo w Unii Europejskiej – podaje raport The EU Environmental Implementation Review: Poland, 2017. Ponadto Polska zajmuje niskie lokaty w rankingu dotyczącym wprowadzania ekoinnowacji w biznesie. Nawet mimo coraz większych postępów w tym zakresie czołówka Unii Europejskiej znacząco nas wyprzedza. Komisja Europejska, wskazując na koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), mówi o przeprojektowaniu gospodarki w kierunku biznesu zrównoważonego i konkurencyjnego. – Ekonomia obiegu zamkniętego jest współczesnym sposobem myślenia o gospodarce, silnie osadzonym w ogólnych trendach cywilizacyjnych – wyjaśnia dr hab. inż. arch. Maciej Borsa, prof. nadzw. WST w Katowicach. W jego opinii GOZ jest kolejnym etapem przemian sposobu myślenia, wynikającym konsekwentnie z Raportu Rzymskiego i jego epoki, sprzed blisko 60 laty. Ma więc swoje silne umocowanie w szerokim paradygmacie zrównoważonego rozwoju i jest to znak czasu, kontynuacja myśli dwóch pokoleń.
PL
Biogospodarka stanowi alternatywę dla paliw kopalnych i może stać się elementem rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W myśl tej idei odpady z sektora rolniczego i spożywczego mogą być surowcem, np. dla biogazowni. Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja, która ma ogromne znaczenie dla Polski i Unii Europejskiej. Cechą tej gospodarki jest zasobo- i energooszczędność, konkurencyjność i równowaga.
PL
Za życia są źródłem prądu, by po nim stanowić bazę cennych surowców, w tym ołowiu, który po odzyskaniu wykorzystywany jest ponownie do produkcji nowych akumulatorów. Surowiec do produkcji ołowiu rafinowanego w 68,8% stanowi złom akumulatorowy. W naszym kraju działa kilka firm zajmujących się recyklingiem i pozyskiwaniem ołowiu z surowców wtórnych. Łączna produkcja ołowiu rafinowanego wynosi w Polsce ok. 130 tys. ton rocznie. Zarówno sam metal, jak i jego stopy stanowią kluczowy element budowy akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Jak podaje Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, poziom odzysku ołowiu ze złomów i odpadów metalicznych w odniesieniu do konsumpcji tego metalu w krajach wysokorozwiniętych to ponad 70%. W Polsce stopień przerobu złomu akumulatorowego wynosi ponad 95%. Przemysł akumulatorowy zużywa blisko 80% całkowitej produkcji ołowiu. Akumulator kwasowo-ołowiowy składa się w 60% z ołowiu (w różnych postaciach i związkach), elektrolitu (roztwór kwasu siarkowego) i tworzywa sztucznego (polipropylen i polietylen). Dlatego z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia istotną sprawą jest organizacja sprawnego systemu zbiórki zużytych akumulatorów. Jak wygląda proces produkcji, a w dalszej kolejności przetwarzanie i odzysk surowców, by te ponownie trafiły do produkcji? Pokazują to zakłady ZAP Sznajder Batterien i Orzeł Biały.
PL
Poziom zbierania elektroodpadów od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie z obecnych 40% do 50%. Z nowym rokiem branże czekają audyty zewnętrzne i zmiana grup sprzętowych z 10 na 6. Czy ograniczy to nieprawidłowości w gospodarce elektroodpadami?
PL
Z Agnieszką Żulewską, aktorką rozmawia Katarzyna Błachowicz.
PL
Biennale Architektury w Wenecji odwiedza ponad 250 tys. pasjonatów architektury z całego świata. Na głównej wystawie jako pierwsi Polacy w historii Hugon Kowalski i Marcin Szczelina pokazali swój nietuzinkowy projekt, poruszający problem globalnego konsumpcjonizmu i nadprodukcji odpadów.
PL
Z Markiem Haliniakiem, Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, rozmawia Katarzyna Błachowicz.
PL
Nieodłącznym elementem zakładu zajmującego się odpadami komunalnymi, złomem albo elektroodpadami są wagi. Przy wjeździe/wyjeździe na składowisko, sortownię lub inną instalację przetwarzania odpadów zobaczymy wyposażoną w elektroniczny system ewidencji wagę samochodową do pomiaru masy wwożonych na teren obiektu odpadów. Żaden skup surowców wtórnych, a w szczególności punkt skupu złomu nie mógłby istnieć bez możliwości zważenia materiału. Natomiast zakłady przetwarzania, wg obowiązujących przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, muszą posiadać: zalegalizowane urządzenie ważące do ustalenia masy przyjętego zużytego sprzętu oraz masy odpadów powstałych ze zużytego sprzętu, umożliwiające wykonanie zbiorczego, elektronicznego wydruku wszystkich dokonywanych ważeń odrębnie dla zużytego sprzętu i odrębnie dla odpadów powstałych ze zużytego sprzętu. Raport zawiera przegląd rynkowych ofert wag i oprogramowania dedykowanego ważeniu.
PL
Raport przygotowany przez Instytut Sobieskiego wskazuje na niski poziom zbierania elektroodpadów. Stworzenie efektywnego systemu gromadzenia i prawidłowego przetwarzania ZSEE będzie możliwe jedynie wskutek przygotowania i wdrożenia odpowiednich mechanizmów organizacyjnych oraz finansowych. Co wymaga zmiany?
PL
Raport zawiera przegląd rynku ofert separatorów.
PL
Przez wielu wyczekiwane standardy selektywnej zbiórki odpadów niebawem zaczną obowiązywać na terenie całego kraju. Ujednolicona kolorystyka pojemników i worków ukróci niekiedy radosną twórczość w tej kwestii w gminach. Czy to początek drogi ku gospodarce o obiegu zamkniętym? Rozporządzenie ustanawiające standardy selektywnej zbiórki odpadów jest różnie komentowane. Jedni obawiają się wzrostu kosztów, szczególnie tam, gdzie dotąd zbiórka była prowadzona w systemie z podziałem na „suche-mokre”, a inni oczekują zwiększenia ilości frakcji odpadów trafiających do RIPOK-ów, a docelowo do recyklerów, co pomoże osiągnąć wymagane poziomy recyklingu. Sami recyklerzy, choć z zadowoleniem przyjmują owe rozporządzenie, to jednak podkreślają brak standardów jakości zbieranego i oddawanego do recyklera surowca. A należy to uwzględniać w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. – Rynek surowców wtórnych musi być pobudzony, gdyż surowce pierwotne są zbyt tanie. Ważne jest określenie jakości surowców z recyklingu, aby rozwiać obawy z tym związane. Komisja Europejska intensywnie nad tym pracuje – wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska, specjalista ds. polityki, z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej.
PL
Czy po latach dyskusji nad wprowadzeniem efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla odpadów opakowaniowych, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale również recyklingu odpadów, nadchodzi przełomowy moment?
PL
Z Robertem Wawrzonkiem, członkiem zarządu REMONDIS Electrorecycling, partnera Forum Recyklingu, rozmawia Katarzyna Błachowicz.
PL
Przedsiębiorcom często doskwiera brak pracowników technicznych, operatorów coraz bardziej wyspecjalizowanych urządzeń, w tym użytkowanych na rynku związanym z recyklingiem. Natomiast w Państwa placówce szkoli się uczniów właśnie w zakresie recyklingu. Jak to się zaczęło? Wiedza z zakresu recyklingu wymaga aktualizacji i systematycznego porządkowania. Dotyczy to w równym stopniu kształcenia, jak i praktyki. Dlatego też w Zespole Szkół Samochodowych w Głogowie rozpoczęto nauczanie w dziedzinie recyklingu pojazdów samochodowych. W pierwszym etapie zgłosiliśmy projekt „Szkoła autorecyklingu” do funduszu Unii Europejskiej – Leonardo da Vinci, który jest poświęcony szkolnictwu i edukacji zawodowej. Po uzyskaniu akceptacji nauczyciele ZSS w Głogowie (grupa 5 osób) zapoznali się z doświadczeniami niemieckimi z zakresu kształcenia dotyczącego recyklingu samochodów, komputerów, sprzętu AGD i sprzętu elektrotechnicznego, jak również z działalnością przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem w skali przemysłowej. Efektem tego projektu było wprowadzenie od 2000 r. przedmiotu o nazwie autorecykling w technikum samochodowym oraz zasadniczej szkole samochodowej. Przedmiot wprowadzono jako tzw. innowację pedagogiczną. Należało uzyskać zgodę organu prowadzącego (starostwa powiatowego), a następnie organu nadzorującego, czyli Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.