Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć mechanizmowi powstawania wybojów, omówimy czynniki przyczyniające się do tego niepożądanego zjawiska i rozważymy sposoby na uniknięcie i naprawę problematycznych zniszczeń nawierzchni.
PL
Artykuł przedstawia podsumowanie prac badawczych przeprowadzonych w Katedrze Inżynierii Drogowej i Transportowej Politechniki Gdańskiej w latach 2019-2020, gdzie badaniom poddano innowacyjny produkt geosyntetyczny o nazwie handlowej Tensar AX5-GN - strukturalny kompozyt asfaltowy składający się z rusztu zbrojeniowego o heksagonalnej strukturze oczek i włókniny o dużej retencji bitumu. W ramach wykonanego bardzo obszernego zakresu prac potwierdzono i wyrażono liczbowo poprawę trwałości zmęczeniowej warstw asfaltowych zbrojonych tym rodzajem kompozytu. Artykuł przedstawia wnioski i zalecenia dotyczące praktycznego stosowania kompozytu w podejściu projektowym.
PL
Dywagacje nt. przewagi technologicznej nawierzchni asfaltowej nad betonową lub odwrotnie trwają nieprzerwanie od bardzo dawna. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Nawierzchni Asfaltowych w swoim artykule prezentują główne czynniki, które ich zdaniem stawiają technologię asfaltową nad betonową.
PL
Niniejszy artykuł omawia kwestię zastosowania szczególnego typu geosyntetyków, tzw. kompozytów jako warstw pośrednich w nawierzchniach asfaltowych. Autor zwraca uwagę na możliwości jakie dają kompozyty w postaci monolitycznego rusztu i włókniny do zwiększania trwałości zmęczeniowej nawierzchni drogowych. Artykuł omawia badania kompozytów przeprowadzone pod kątem wydłużenia czasu propagacji spękań zmęczeniowych, a także podejście projektowe, uwzględniające wpływ materiałów na wzrost trwałości zmęczeniowej warstw asfaltowych nawierzchni drogowych. Zasygnalizowano także kluczowe wymagania technologiczne dotyczące wbudowania kompozytów w warstwy asfaltowe.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.