Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 marca 2024 r. wydał wyrok w sprawie C-606/22, dotyczącej polskiego podatnika.
PL
Ulga sponsoringowa polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na działalność sportową, kulturalną bądź wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
PL
Od 1 stycznia 2024 r. mamy do czynienia z "podatkiem od plastiku”. Regulacja ta została wprowadzona do polskiego porządku prawnego na skutek transpozycji dyrektywy unijnej, mającej na celu zmniejszenie negatywnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko.
PL
Nie od dziś wiadomo, że regulacja dotycząca podatku od nieruchomości wymaga reformy. Wielokrotnie wskazywano na jej niedoskonałość, nienadążanie za zmianami gospodarczymi, ale przede wszystkim na usterki legislacyjne.
PL
W ramach swojej działalności gmina wykonuje szereg czynności, do których należą te podlegające podatkowi VAT (realnie opodatkowane stawką albo zwolnione) oraz niepodlegające mu.
PL
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Krajowy System e-Faktur na zasadzie obligatoryjności ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednakże 19 stycznia br. minister finansów zapowiedział odroczenie tego terminu co najmniej o pół roku.
PL
W działalności produkcyjnej, ale także w innych typach działalności, powstają odpady jako produkt uboczny działalności. Dla podmiotu, który je wytworzył, nie stanowią one żadnej wartości, ale mogą służyć innemu podmiotowi, który je przetworzy. Dla wytwórcy odpadów rozwiązaniem wygodnym jest, aby nieodpłatnie odebrano od niego odpady, i nie oczekuje z tego tytułu wynagrodzenia.
PL
Usługi kompleksowe (złożone) to takie, na które składa się więcej niż jedno świadczenie, których realizacja prowadzi do jednego celu. Takie usługi powinny być postrzegane jako całość. Dla uznania danych działań za usługę kompleksową istotne jest określenie wzajemnych powiązań między nimi w świetle celów przez nie realizowanych.
PL
Prawo do petnego odliczenia podatku naliczonego może być wykonane jedynie od tej części wydatków, która związana jest wyłącznie ze świadczeniem odpłatnych ustug dostarczania wody do odbiorców zewnętrznych. Prawo to nie dotyczy ustug dostarczania wody do odbiorców wewnętrznych (na rzecz mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji oraz do jednostek organizacyjnych gminy) w ramach realizacji zadań własnych gminy.
PL
Tytułowy "podatek” to potoczna nazwa opłaty, która pobierana będzie od użytkownika końcowego nabywającego produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub napoje i żywność w tych produktach.
PL
Budowle składające się na infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną - w skład której wchodzą sieci wodociągowe i kanalizacyjne, studnie, ujęcia wody, hydrofornie, oczyszczalnie i przepompownie ścieków - administrowane przez zakład budżetowy gminy, nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
PL
W ostatnich latach w polskim i innych systemach prawnych można zaobserwować zmianę sposobu działania organów podatkowych. Została ona częściowo uwarunkowana kryzysem związanym z pandemią COVID-19, co niejako wymusiło większe wykorzystanie technologii cyfrowych w uzyskiwaniu danych od podatników. Wpisuje się to w ogólny trend polegający na zmianie zasad relacji organów podatkowych z podatnikami.
PL
Mechanizm podzielonej płatności to szczególny sposób dokonywania płatności należności podlegających podatkowi od towarów i usług. Rozwiązanie zakłada wykorzystanie rachunku VAT prowadzonego dla posiadaczy rachunków rozliczeniowych prowadzonych przez banki. Możliwe jest także stosowanie imiennych rachunków w SKOK-ach, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
PL
Od 1 stycznia 2023 r. istnieje w Polsce możliwość prawnej formy współdziałania do celów VAT - wprowadzono szczególny rodzaj podatnika, wyłącznie do celów VAT. Jest nim grupa VAT (GV). Najistotniejszą cechą tego rozwiązania jest wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy VAT.
PL
Krajowy System e-Faktur to system teleinformatyczny, którego założeniem jest przyjmowanie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych w formacie xml. W ostatnim czasie adresaci tego rozwiązania pozostawali w niepewności. 13 lipca br. Senat odrzucił ustawę wprowadzającą obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r., a 28 lipca Sejm odrzucił uchwałę Senatu. Potrzebne są dalsze kroki formalne, ale już znany jest kształt nowej regulacji.
PL
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają co do zasady transakcje, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, pod warunkiem, że są one wykonywane przez podatników VAT w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
PL
W działalności spółek komunalnych często można mieć do czynienia z zagadnieniem cen transferowych - w szczególności gdy między gminą a spółkami komunalnymi istnieją powiązania kapitałowe lub osobowe, a podmioty te współpracują ze sobą.
PL
Zgodnie z art. 42a i nast. ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. DzU z 2022 r. poz. 931, ze zm.), Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy towarów, importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, która zawiera wskazanie właściwej stawki VAT. To instrument ochrony podatnika. Inne podmioty niż adresat także mogą stosować WIS i korzystać z ochrony.
PL
W ostatnim czasie jednym z obszarów, na którym koncentrują się organy podatkowe z perspektywy uszczelnienia systemu podatkowego, jest branża gospodarowania odpadami. Raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie: współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z branżą hazardową i odpadową” Global Compact Board Poland z 31 maja 2022 r. jest swego rodzaju potwierdzeniem istotności tematu.
PL
Założeniem funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest przyjmowanie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych w formacie xml. Faktury mają być generowane w systemach finansowo-księgowych przedsiębiorcy, które są zintegrowane z KSeF. KSeF działa od 1 stycznia 2022 r. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.