W koalicji rządowej trudno o kompromis w zakresie nowych programów mieszkaniowych. Na szczęście do chwili, gdy ten kompromis zostanie osiągnięty, samorządy mogą korzystać z dotychczasowych programów wsparcia.
Premier Donald Tusk w exposé wygłoszonym w Sejmie 12 grudnia 2023 r. nie wymienił mieszkalnictwa jako priorytetu. Złożył jednak obietnicę, że nowy rząd zrealizuje wszystkie "100 konkretów”, z którymi Koalicja Obywatelska szła do wyborów.
W roku 2023 przy ogólnym znaczącym spadku liczby oddawanych mieszkań odnotowano wzrost oddawanych mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych. I choć ich udział w liczbie wszystkich oddawanych do użytku mieszkań nadal jest niewielki, to trend ten warto obserwować.
Mimo że w roku 2023 odnotowano wzrost oddawanych mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych, ogółem w latach 2021-2023 ubyło umów na najem mieszkań komunalnych.
Społeczne Agencje Najmu to szansa na zmniejszenie deficytu przystępnych cenowo mieszkań, bez konieczności budowania nowych. Rozwiązanie chce wspierać finansowo Unia Europejska.
W ramach działań na rzecz poprawy czystości powietrza w Polsce 29 września 2023 r. ruszył drugi nabór wniosków w programie "Ciepłe Mieszkanie”, z budżetem 1,75 mld zł, na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w kwietniu br. stwierdził nieważność zaskarżonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisów dotyczących wynajmowania lokali komunalnych w Gąbinie (woj. mazowieckie). Wyrok będzie miał duży wpływ na funkcjonowanie mieszkań komunalnych w całej Polsce.
Powszechna deklaracja praw człowieka ONZ, przyjęta 10 grudnia 1948 r. w Paryżu (art. 25), oraz uchwalony na jej bazie Międzynarodowy pakt praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych, przyjęty 16 grudnia 1966 r. (art. 11), traktują odpowiedni standard życia, w tym posiadanie mieszkania, jako podstawowe prawo człowieka. Polska ratyfikowała obydwa dokumenty. Ich adaptacja do krajowych warunków nałożyła na gminy istotne obowiązki prawne w dziedzinie mieszkalnictwa.
Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce możliwe jest m.in. poprzez innowacyjną konfigurację i wykorzystanie istniejących zasobów oraz narzędzi. W niniejszym artykule przedstawiono wybrane innowacyjne rozwiązania, w szczególności łączące aspekty społeczne, techniczne i środowiskowe.
Ponad połowa z 427 zbadanych miast w Polsce w latach 2017-2021 nie wybudowała ani jednego mieszkania - wynika z raportu "Miasta jako inwestorzy mieszkaniowi”.
W 2022 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem - o 1,7%. Spadła natomiast o 12,8% liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła aż o 27,8%. Kryzys dotyczy także budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego.
Według danych ze Spisu Powszechnego 2021, na terenie kraju usytuowanych było ponad 15,34 mln mieszkań, z czego zamieszkanych było 13,49 mln. Oznacza to, że ok. 1,85 mln mieszkań w Polsce, tj. aż 12,1%, pozostawało niezamieszkałych.
Gmina jako właściciel budynku komunalnego powinna zapewnić lokatorom takie warunki mieszkaniowe, które nie będą zagrażały ich życiu ani zdrowiu. Na 20 skontrolowanych przez NIK gmin jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie (substandardowych).
Pierwszego marca 2023 r. weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza formalnie nowy sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Jednocześnie ma upowszechnić oddolne inicjatywy o charakterze szeroko rozumianej spółdzielczości mieszkaniowej.
Oczekiwanymi efektami rozwiązań prawnych wspierających budowę drewnianych domów w Polsce miały być m.in. zwiększenie dostępności mieszkań, w tym mieszkań dostępnych dla osób o umiarkowanych dochodach, wsparcie przedsiębiorczości z zakresu energooszczędnego budownictwa drewnianego oraz wsparcie rozwoju sektora ekobudownictwa polskiej gospodarki. Nic z tego nie wyszło.
26 lipca 2022 r. opublikowano Ustawę z 7 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych (DzU z 2022 r, poz. 1561). Uchwalona regulacja zmienia 29 ustaw, w zróżnicowany sposób związanych z finansowaniem programów społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego.
Wstępne wyniki najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP) wskazują, że 31 marca 2021 r. na terenie kraju usytuowanych było ponad 15,3 mln mieszkań, które zlokalizowane były w ponad 6,9 mln budynków. W porównaniu ze spisem z 2011 r. liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,9 mln, tj. o 13,7%, a liczba budynków zwiększyła się o ponad 900 tys., tj. o 14,9%1.
Według stanu na 21 czerwca 2022 r. w całym kraju powołano już 30 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, z udziałem ponad 340 miast/gmin, które planują zbudowanie ponad 28 tys. mieszkań na wynajem.
W Światowy Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day) - 4 października 2021 r. - Fundacja Habitat for Humanity Poland zorganizowała webinarium, w czasie którego przedstawiony został raport1 z wynikami badań o pustostanach gminnych.
Pomimo licznych zmian przepisów i ogłaszania różnych programów wsparcia budownictwa mieszkaniowego to gmina wciąż pozostaje podstawowym podmiotem, na którym spoczywa ustawowy obowiązek tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.