Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
1 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące uproszczenia procedury wydawania zezwoleń na pracę w 289 zawodach. Dla cudzoziemców oznacza to krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy, a dla pracodawców – skrócenie czasu potrzebnego na pozyskanie cudzoziemca do wykonywania pracy w określonych zawodach. Niezależnie od pojawiających się opinii na temat wprowadzonych rozwiązań, w obliczu zgłaszanych problemów rekrutacyjnych i konieczności wspomagania się zatrudnieniem cudzoziemców, zmiany cieszą zarówno pracodawców, jak i samych zainteresowanych.
PL
Z dniem 1 marca bieżącego roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wprowadza ona nie tylko zakaz dotyczący handlu, ale – co istotne z punktu widzenia pracodawców – zmiany w obszarze czasu pracy. W efekcie prowadzi to do ograniczenia powierzenia pracy w niedziele, święta i dni wolne od pracy, a także w Wielką Sobotę poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną i 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia).
PL
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie zmienione przepisy w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357). Przestanie obowiązywać 50-letni okres archiwizacji i zmieniają się zasady przekazywania informacji do ZUS-u.
PL
Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie pracy oraz szereg związanych z tym obowiązków. Jednym z nich, wynikającym z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy, jest zorganizowanie sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy. Realizacja wskazanej powinności wiąże się z koniecznością wyznaczenia i przeszkolenia osoby do udzielania pierwszej pomocy.
PL
Powszechną praktyką stała się sytuacja, kiedy w tym samym miejscu i w tym samym czasie wykonują swoją pracę osoby zatrudnione przez różnych pracodawców. W takiej sytuacji występuje większe ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Z tych też względów prawo nakłada na pracodawców obowiązek wyznaczenia koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu. Jednolity nadzór ma zapewnić dobrą organizację pracy oraz ma być gwarantem pełnego respektowania przepisów i zasad BHP. Obowiązki te jednak są nieprecyzyjne. Przepisy prawa pracy nie określają bowiem trybu i zakresu współpracy pracodawców oraz kompetencji koordynatora.
PL
Celem ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej Ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2255) było uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy, a tym samym ograniczenie nadmiernych obciążeń nałożonych na pracodawców w związku z ich wydawaniem. Stąd też od 1 stycznia 2017 r. w sposób istotny zmieniły się zasady wydawania i wypełniania świadectwa pracy. Zmienione zostały w tym zakresie uregulowania Kodeksu pracy oraz wydano nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.
PL
Prawa i obowiązki stron stosunku pracy regulowane są przepisami prawa pracy. Przedmiotowe pojęcie obejmuje swym zakresem zarówno akty powszechnie obowiązujące, do których zalicza się przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, jak i tzw. akty wewnątrzzakładowe, tj. dokumenty tworzone przez poszczególnych pracodawców.
PL
1 czerwca 2017 r. weszły w życie zmiany do Ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Wprowadzone nowelizacje rozwiązań prawnych zwiększają przede wszystkim uprawnienia osób wykonujących tego rodzaju pracę. W konsekwencji powodują wzrost obowiązków spoczywających na agencjach pracy tymczasowej i pracodawcach użytkownikach.
PL
W lutym 2016 roku weszły w życie przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły dość istotne zmiany dotyczące umów na zastępstwo. Warto zatem uporządkować dotychczasową wiedzę w tym zakresie i uzupełnić ją o nowe rozwiązania prawne.
PL
Kierując pracownika do wykonywania pracy za granicą, należy przede wszystkim podjąć decyzję czy pracownik będzie świadczył pracę przebywając w podróży służbowej, czy też jego wyjazd będzie delegowaniem związanym ze zmianą miejsca wykonywania pracy. Te dwa pojęcia często w praktyce używane są zamiennie, jednak dotyczą dwóch różnych przypadków. Niniejszy tekst w sposób szczegółowy rozpatruje oba zagadnienia. Zapraszamy do lektury!
PL
Wynagrodzenie za pracę, pełniąc funkcję alimentacyjną, a więc zapewniając źródło utrzymania pracownika, musi być chronione w szczególny sposób przed jego utratą, obniżeniem lub nieterminową wypłatą. Każdy z nas powinien znać sytuacje, w jakich może dojść do potrąceń z otrzymywanego wynagrodzenia. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, który szczegółowo wyjaśnia, czym jest potrącenie oraz w jakich sytuacjach należy się go spodziewać.
PL
Wynagrodzenie za pracę, pełni funkcję alimentacyjną, a więc zapewniającą źródło utrzymania pracownika i jego rodziny, stad też jest chronione w szczególny sposób przed utratą, obniżeniem lub nieterminową wypłatą.
PL
Z dniem 1 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja „Kodeksu pracy”, która wprowadziła obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę, a w przypadku nie zachowania formy pisemnej umowy, potwierdzenia pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.
PL
Pracownik wykwalifikowany jest z zasady pracownikiem lepszym, bardziej kompetentnym. Powoduje to, że inwestycja w naukę może przynieść pracodawcy wiele dobrego, ale również rodzi po jego stronie obowiązki. Z czym musi się zmierzyć pracodawca doszkalający pracownika? Co pracownik powinien wiedzieć, chcąc zgłębić swoją wiedzę? O tym w niniejszym artykule.
PL
Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium Polski w ramach świadczenia usług od dnia 18 czerwca 2016 r. określa Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. U. poz. 868). Służy ona przede wszystkim egzekwowaniu minimalnych warunków zatrudnienia mających zastosowanie w państwie członkowskim, do którego pracownik ma być delegowany. Jednocześnie wprowadza szereg obowiązków, głównie dla pracodawców, którzy delegują pracowników do Polski. Jakie obowiązki leżą po stronie pracodawcy? O tym w niniejszym artykule.
PL
Często w odpowiedzi na pytanie „Czy Twoje stanowisko pracy jest ergonomiczne?” słyszę „Tak”, jednak po kilku dodatkowych pytaniach na temat ergonomii pracy okazuje się, że nasza wiedza w tej materii jest raczej znikoma, ogólnikowa, a przecież za ergonomią stoi nasze zdrowie, w szczególności układ kostno-szkieletowy i nerwowy. Dlatego w tym artykule postaram się przybliżyć tematykę ergonomii i projektowania ergonomicznego w odniesieniu do pracy na stanowisku spawacza.
PL
Z dniem 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów związanych z rodzicielstwem. Nowelizacja wprowadzona Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1268) obejmuje zarówno modyfi kację już obowiązujących przepisów, jak i zupełnie nowe regulacje.
PL
Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Jest to uprawnienie niezbywalne, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać innej osobie.
PL
22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadzi obszerne zmiany w zasadach zawierania umów terminowych. Ograniczona zostanie dopuszczalność zawierania umów terminowych na okres przekraczający 33 miesiące, zmianie ulegnie długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony, wprowadzona zostanie możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Choć termin wejścia w życie noweli wydaje się odległy, warto zapoznać się z nią już dziś, a w szczególności z przepisami przejściowymi, aby dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany. Tym bardziej, że w wielu przypadkach zmienione przepisy znajdą zastosowanie do stosunków pracy zawieranych obecnie i trwających w dniu wejścia w życie noweli.
PL
1 stycznia 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa o s.u.s.), które w istotny sposób zmieniają zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz umowy agencyjnej (w dalszej treści nazywanymi umowami zlecenia).
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.