Rozwój gospodarki wodorowej jest uznawany za jeden z priorytetów realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. W związku z czym niewątpliwym jest, że Komisja Europejska stawia sobie za cel wdrożenie technologii produkcji wodoru odnawialnego na szeroką skalę.
Dyskusja nad regulacjami umożliwiającymi funkcjonowanie magazynów energii elektrycznej toczy się już od wielu lat. Jednak dopiero w ostatnim czasie świtało dzienne ujrzał projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz innych ustaw, którego celem jest stworzenie warunków dla rozwoju technologii magazynowania energii elektrycznej. Podstawowym założeniem zmian ma być usunięcie barier legislacyjnych utrudniających rozwój tych instalacji. Warto poddać pod rozwagę, czy rzeczywiście nowe przepisy będą remedium dla magazynów energii elektrycznej, czy spowodują jeszcze więcej wątpliwości?
Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej (dalej „ustawa ee”) niewątpliwe stanowi wyzwanie dla sektora paliw ciekłych, a to za sprawą rozszerzenia obowiązku efektywnościowego na podmioty paliwowe. Ustawodawca zdecydował się na ten krok, aby sprostać wymaganiom dyrektywy 2018/2002/UE2. Do czasu nowelizacji osiąganie oszczędności energii odbywało się przede wszystkim w ramach obrotu tzw. białymi certyfikatami.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.