Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Opublikowany we wrześniu kolejny, trzeci w ostatnich dwóch latach, projekt założeń do ustawy o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych [1] zwanej w skrócie ustawą F-gazową (Założenia do projektu ustawy o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, Ministerstwo Środowiska, projekt z dnia 27 sierpnia 2010 r.) skłania do sformułowania kilku istotnych uwag dotyczących wdrażania do krajowego porządku prawnego regulacji prawnych UE, które uwzględniają także wątpliwości i pytania przedstawicieli branży chłodniczej i klimatyzacyjnej kierowane do Centralnego Ośrodka Chłodnictwa COCH jako prowadzącego od wielu lat na szeroką skalę szkolenia i certyfikację kompetencji pracowników tej branży.
PL
Podstawowym celem wdrażania przepisów prawnych UE dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów) i substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO) jest ochrona środowiska naturalnego. Szkolenie i certyfikacja w zakresie F-gazów i SZWO jako jedne z dróg osiągania powyższego celu powinny także przyczyniać się do poszerzania swobody wymiany usług i swobody przedsiębiorczości w ramach UE. Powinny także umożliwiać personelowi, który nie posiada jeszcze określonego certyfikatu kompetencji, na zdobywanie praktycznych umiejętności w czasie wykonywania czynności pod nadzorem personelu, który posiada stosowne certyfikaty. W procesach certyfikacji można wyróżnić kilka zasadniczych elementów każdego postępowania certyfikacyjnego. Podstawowymi elementami procesu certyfikacji są: złożenie wniosku o certyfikację, ocena wniosku, decyzja o certyfikacji oraz nadzór nad posiadaczem certyfikatu, ponowna certyfikacja, wykorzystanie certyfikacji i logo/znaków. Dodatkowo polski ustawodawca w ramach harmonizacji przepisów prawnych dotyczących F-gazów i SZWO, zaproponował przeprowadzanie certyfikacji personelu i firm, w których wykorzystywane są te substancje, w ramach jednego systemu certyfikacji. Objęcie zakresem certyfikatów obszaru działalności personelu i firm, wykonujących czynności lub prowadzących działalność z wykorzystaniem zarówno szwa jak i F-gazów, jest jak najbardziej uzasadnione, szczególnie w obszarze chłod-nictwa, klimatyzacji i pomp ciepła. W przedstawionych schematycznie na rysunku elementach procesu certyfikacji istotną rolę odgrywa rzetelna ocena kompetencji zarówno certyfikowanych osób (do wykonywania określonych czynności), jak i certyfikowanych firm (do świadczenia określonych usług).
PL
Omówiono propozycję systemu certyfikacji personelu i firm opracowaną w ramach wspólnego projektu poIsko-holenderskiego. Przedstawiono ogólne informacje o systemie zgodnym w zakresie certyfikacji personelu z normą PN-EN 13313, a następnie w formie tabelarycznej podano jego szczegółowy opis. Współwykonawcą projektu ze strony polskiej był Centralny Ośrodek Chłodnictwa COCH w Krakowie, wytypowany przez Ministerstwo Środowiska jako jednostka badawczo-rozwojowa podległa Ministerstwu Gospodarki.
EN
The proposition of the certification system of the personnel and enterprises developed under the joint Polish-Dutch project has been discussed. The general information and schematic description of this system which conform the standard PN-EN 13313 have been presented. The Gentre for Refrigeration (GOGH) in Kraków as an institution entitled by the Polish Ministry of Environment was the co-performer of this project.
PL
Publikację niniejszą poświęcono wybranym zagadnieniom dotyczącym badania mebli chłodniczych na przykładzie przeprowadzonego w Centralnym Ośrodku Chłodnictwa w Krakowie badania otwartego regału wielopółkowego z wymuszonym obiegiem powietrza ziębiącego. Omówiono fazę rozruchu mebla i stwierdzono w jej trakcie nieprawidłowości, a także wprowadzone poprawki w konstrukcji mebla, przebieg badania właściwego oraz przedstawiono jego wyniki. Zaprezentowano i omówiono szczegółowo wnioski wynikające z badania, które dotyczą takich zagadnień jak napełnienie parownika, działanie zaworu rozprężnego, odszranianie parowacza, rola kurtyny powietrznej oraz wpływ oświetlenia mebla.
PL
Jesienią 2005 roku w siedzibie ONZ w Genewie odbyła się sześćdziesiąta pierwsza sesja Grupy Roboczej ONZ nr 11 do spraw Transportu Szybkopsującej się Żywności. Przewodniczył jej Pan Ould Khou Sid'Ahmed, sekretarz ds. Ekonomicznych Komisji Trans portu ONZ a zarazem Przewodniczący Grupy Roboczej. Przewodniczącym posiedzenia został wybrany Pan T. Nobre z Portugalii. Zastępcą przewodniczącego wybrano Pana J.M. Bonnala z Francji.
PL
W artykule omówiono projekt nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie gazów fluorowanych zaliczanych do tzw. gazów cieplarnianych. Dokonano krótkiego porównania wymagań wynikających z tego projektu rozporządzenia z obowiązującymi obecnie przepisami dotyczącymi postępowania z substancjami zubożającymi warstwę ozonową. Zwrócono uwagę na proponowaną w projekcie konieczność ujednolicenia przez Państwa Członkowskie wymogów związanych ze szkoleniem personelu, udzielaniem świadectw kwalifikacyjnych oraz certyfikowaniem firm. Omówiono także projekt Dyrektywy w sprawie emisji gazów fluorowanych z instalacji klimatyzacyjnych pojazdów mechanicznych.
PL
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie Czytelnikom aktualnych ofert producentów tuneli zamrażalniczych na rynku krajowym. W artykule zostały przedstawione oferty dotyczące zarówno tuneli tradycyjnych, w których oziębianie medium (powietrze, ciecz) następuje wskutek przekazywania ciepła do parowników instalacji chłodniczej pracującej w zamkniętym lewobieżnym obiegu Carnota, jak też tuneli kriogenicznych, w których oziębianie medium następuje wskutek odparowania czynnika kriogenicznego, z jego bezpowrotną utratą do atmosfery.
PL
Trudno obecnie wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność w obszarze techniki od projektowania i konstruowania począwszy, a na obsłudze i konserwacji skończywszy, w której nie oczekiwalibyśmy, że będzie ona prowadzona przez kompetentnych przedsiębiorców. Takie są nasze, konsumentów oczekiwania. Kompetencje przedsiębiorcy prowadzącego działalność to nie tylko jego osobiste kwalifikacje zawodowe, ale także stosowane przez niego w czasie prowadzenia działalności wyposażenie techniczne, i co równie ważne, umiejętność posługiwania się tym wyposażeniem! Na kompetencje przedsiębiorcy składają się więc: kompetentny personel (wiedza, umiejętności i doświadczenie praktyczne, znajomość procedur postępowania), wyposażenie techniczne (sprzęt, narzędzia, urządzenia, aparaty, przyrządy) oraz procedury postępowania. Dotyczy to w równym stopniu firmy 1-osobowej, jak i dużego przedsiębiorstwa.
PL
Zwiększone zainteresowanie zastosowaniem urządzeń ziębniczych oraz znaczny postęp techniczny w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji stwarza nowe problemy w zakresie kompetencji zawodowych pracowników tej branży. Osoby takie powinny mieć odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i umiejętności praktyczne, a także powinny nieustannie podnosić kwalifikacje. Tak to rozumieli twórcy europejskiej normy EN 13313 (polski odpowiednik: PN-EN 13313).
PL
Transport szybkopsującej się żywności jest regulowany umową o "Międzynarodowych przewozach szybkopsujących się artykułów spożywczych i specjalnych środkach transportu do tych przewozów" podpisaną w Genewie w roku 1970, będącą obowiązującym aktem prawnym w Polsce. Zgodnie z tą umową, umawiające się strony odbywają coroczne sesje robocze w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu omówienia stanu wdrażania ustaleń umowy oraz dla jej ciągłego modyfikowania, tak aby możliwie najlepiej odpowiadała ona ciągle zmieniającym się technologiom i współczesnym wymogom chłodniczego transportu lądowego szybkopsującej się żywności.
PL
W artykule przedstawiono obowiązujące w Polsce wymagania i ograniczenia dotyczące stosowania czynników chłodniczych CFC i HCFC jako substancji kontrolowanych. Zwrócono szczególną uwagę na wynikające z tych przepisów obowiązki przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na obsłudze technicznej i naprawie urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Wskazano również na aktualne tendencje europejskie dalszego ograniczania stosowania substancji kontrolowanych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.