Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Proponowane zmiany nie uchylają jednak nakazu organizacji przetargu na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.
PL
Nadal nie wszystkie województwa zakończyły procedury związane z aktualizacją wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Sprawy, w których doszło do unieważnienia uchwał sejmików, rozstrzygane są przez wojewódzkie sądy administracyjne.
PL
Możliwość stosowania procedury in house nie spotkała się z dużym zainetersowaniem zamawiających. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być wyśrubowane wymogi oraz rozliczne pułapki, które czyhają na zamawiających.
PL
Po prawie pół roku po wejściu w życie regulacji umożliwiającej gminom zastosowanie trybu in house zamiast przetargu w postępowaniach w przedmiocie odbierania lub odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych można dokonać wstępnych ocen wprowadzonych konstrukcji.
PL
Aktualizacja wojewódzkich planów gospodarki odpadami, która musi się dokonać do 30 czerwca 2016 r., budzi wiele emocji, których ustawodawca bynajmniej nie studzi. Urzędy marszałkowskie muszą pogodzić interesy różnych stron, przede wszystkim przedsiębiorców, którzy już działają na rynku lub chcą na nim zaistnieć, i gmin, którym należy zapewnić taki system i wskazać takie instalacje, które pozwolą osiągnąć konkretne poziomy odzysku i recyklingu.
PL
Niecały rok pozostał województwom na aktualizację planów gospodarki odpadami oraz sporządzenie tzw. planów inwestycyjnych, które będą determinowały kształt systemu w poszczególnych regionach. Kwestie te budzą jednak wiele wątpliwości i pytań.
PL
Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (z 28 listopada 2014 r., DzU z 2015 r. poz. 87, dalej u.c.p.g.) dokonała istotnej zmiany w ustawie o odpadach (dalej u.o.). Zakazano bowiem – w art. 23 ust. 2 pkt. 5 i 6 u.o. – zbierania poza miejscem wytwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zielonych. Stawia to pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie stacji przeładunkowych.
PL
Wdrażając nowy system gospodarki odpadami, który w pełni zacznie obowiązywać 1 lipca 2013 r., wiele gmin postanowiło wprowadzić dwupojemnikowy system selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w podziale na frakcje "mokrą" i "suchą". Nie ulega wątpliwości, że taki model segregacji sprzyja wielu podmiotom odbierającym zmieszane odpady komunalne.
PL
W myśl nowych regulacji Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm. – u.c.p.g.) do 1 lipca 2013 r. wszystkie gminy w Polsce miały rozstrzygnąć przetargi na odbiór lub na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących od właścicieli nieruchomości i podpisać umowy z wykonawcami. Większość postępowań już rozstrzygnięto, czas więc na pewne podsumowania.
PL
Przepisy nakładają na gminy obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz zwiększenia poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia określonych frakcji odpadów komunalnych. Niewątpliwie sposobem na wypełnienie wskazanych zobowiązań jest zorganizowanie sprawnie funkcjonującego systemu zbierania odpadów komunalnych, który gwarantowałby zwiększenie ilości selektywnie gromadzonych odpadów komunalnych "u źródła". Jednak zbudowanie takiego systemu jest procesem długotrwałym.
PL
Trwają sejmowe prace nad reformą gospodarki odpadami komunalnymi. Zaakceptowany przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3670) budzi wiele emocji, w szczególności założenie obligatoryjnego przejęcia przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych.
PL
Ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (DzU nr 92, poz. 753) przyznaje m.in. radom gmin nowe kompetencje w zakresie zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości, określonych ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.