Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedstawiono przegląd wybranych publikacji naukowych i patentów dotyczących zastosowania boru w heterogenicznych paliwach rakietowych. Zastosowanie boru jest utrudnione ze względu na pokrycie jego cząstek warstwą szklistego tlenku boru, który z kolei jest wrażliwy na wilgoć. Powstały kwas borowy reagując z grupami hydroksylowymi kauczuku HTPB, prowadzi do przyspieszenia procesu sieciowania zawiesiny, co utrudnia proces wytwarzania paliw. Opisano rozwiązania, których celem było wyeliminowanie problemu wprowadzenia boru do kompozycji paliwowych.
EN
A review, with 27 refs., of B-contg. heterogeneous solid propellants and methods for their prepn. under protective conditions without any decompn. of components.
2
Content available remote Zastosowanie boru w materiałach wybuchowych. Cz. 2, Mieszaniny pirotechniczne
PL
Przedstawiono przegląd wybranych publikacji naukowych i patentów dotyczących zastosowania boru w mieszaninach pirotechnicznych. Przeanalizowano mechanizmy zapłonu i spalania boru w skondensowanych układach utleniacz-składnik palny. Opisano mieszaniny pirotechniczne zawierające bor jako samodzielne paliwo lub częściowo zastępujące pył aluminiowy. Wypunktowano zalety i wady boru w aspekcie jego potencjalnego zastosowania w mieszaninach pirotechnicznych, które mogą być stosowane np. w opóźniaczach, generatorach zielonego światła lub zapłonnikach.
EN
A review, with 34 refs., of mechanisms of ignition and combustion of B in condensed oxidizer-fuel systems. Advantages and disadvantages of B use in pyrotechnics (delaying mixtures, green light generators, igniters) were discussed.
PL
Przedstawiono przegląd prac prowadzonych nad zastosowaniem boru w szkielecie molekuły materiałów wybuchowych (MW) indywidualnych i w mieszaninach z MW kruszącymi. Mała masa atomowa oraz duże ciepło spalania boru sprawiają, że z energetycznego punktu widzenia pierwiastek ten może stanowić doskonały składnik palny w kompozycjach z MW. Cząsteczki MW składają z węgla, wodoru, tlenu i azotu. Wodór i węgiel pełniące funkcję składników palnych mogą być zastąpione borem. W wyniku rozważań teoretycznych stwierdzono, że istnieją możliwości zastosowania cząsteczek zawierających bor, analogicznych do trinitrobenzenu i trinitrotoluenu. Od lat prowadzone są badania nad zastosowaniem aluminium jako składnika energetycznego w mieszaninach z kruszącymi MW. Jednak istnieją pierwiastki stanowiące konkurencję dla tego metalu, m.in. bor. W porównaniu z aluminium produkty spalania boru BO, B2O2 i HBO2 są gazami, co może prowadzić do zwiększenia parametrów detonacyjnych MW.
EN
A review, with 35 refs., of B compds. used in the explosives, their prodn. methods, and their properties.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.