Misją szkolnictwa wyższego powinno być przygotowanie absolwentów świadomych współczesnych wyzwań cywilizacyjnych (takich jak zagrożenie różnorodności biologicznej czy wyczerpywanie się zasobów naturalnych) i sposobów ich rozwiązywania, a także szerzenie stosownej wiedzy w społeczeństwie. Takie też były cele powołania na Uniwersytecie Warszawskim już w 1989 r. Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrod-niczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS). To interdyscyplinarna jednostka prowadząca programy badawcze i edukację, nastawione na upowszechnianie zasad i praktyki zrównoważonego rozwoju, zarówno w środowisku akademickim, jak i w otoczeniu zewnętrznym. Przykład różnorodnych aktywności UCBS będzie służył dyskusji nad możliwościami udziału szkolnictwa wyższego w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju 2016-2030.
EN
The key mission of institutions involved in higher education is to ensure that students graduate with an awareness of the problems human civilisation faces, (not least the loss of biological diversity and shortage of natural resources) and ways of resolving that problem, as well as means by which knowledge in this field can be disseminated through society more widely. It was with such aims in mind that the University of Warsaw – decided as early as in 1989 to found a University Centre for Environmental Studies and Sustainable Development (UCBS). Continuing in operation today, this is an inter-disciplinary unit which seeks to better acquaint people with the concept of sustainable development by way of programmes targeted at both the academic community and the wider public extramurally. The case study of UCBS activity will serve for broader discussion on the contribution of higher education towards achieving the Sustainability Goals 2016-2030.
Tworzywa sztuczne wprowadzono do produkcji przemysłowej niewiele ponad sto lat temu, bo w 1907 r. Ich trwałość, lekkość i stosunkowo niewielki koszt wytworzenia spowodowały, że zaczęto je produkować na ogromną skalę. W konsekwencji odpady plastikowe stały się poważnym problemem, z którym musi zmierzyć się ludzkość. Według szacunków ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg odpadów z plastiku, a już za 4 lata może to być nawet 140 kg. Plastikowe odpady to narastający problem wszystkich krajów na świecie, nie tylko tych zamożnych.
Po nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.u.c.p.g.) do obowiązków samorządów należy również edukowanie oraz informowanie na temat odpowiedzialnego postępowania z odpadami komunalnymi.
Pierwszym skojarzeniem ze słowem "beagle" może być nazwa angielskiej rasy sympatycznych psów, popularnych również w Polsce. Co może jednak łączyć psa, drzewa i obserwacje fenologiczne? Nazwa projektu edukacyjnego BEAGLE nie została wzięta od rasy psów, ale - w zamierzeniu pomysłodawców i autorów projektu - nawiązuje do nazwy statku, na którym Karol Darwin odbył podróż, dzięki której powstało przełomowe dla ludzkości dzieło "O powstawaniu gatunków".
Bycie członkiem Unii Europejskiej oznacza, że weszliśmy do elitarnej grupy krajów przodujących na świecie pod względem dostępu do technologii i rozwiązań, które umożliwiają nam - obywatelom unijnego kraju - wysoki standard życia. Bycie w elicie zobowiązuje jednak do odpowiednich zachowań, w szczególności jeśli chodzi o nieśmiecenie!
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zobowiązuje do utworzenia w Polsce systemu jego zagospodarowania, a więc do zbierania i przetwarzania ZSEE w sposób zorganizowany. Aby sprostać wymaganiom prawa, zgodnie z zaleceniem dyrektyw unijnych, docelowo należy zebrać 4 kg ZSEE na mieszkańca w ciągu roku.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.