W 2016 roku z powodu ulewnych deszczy ucierpiało praktycznie każde większe miasto w Polsce: Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Częstochowa i nie tylko. Wcześniej także raz po raz w różnych miastach zdarzały się katastrofalne ulewy powodujące powodzie i podtopienia. Jedni szukają rozwiązań w zielonej architekturze, drudzy chcą przebudowywać kanalizację. Jedni mówią: gospodarka wodna, drudzy – adaptacja do zmian klimatu. Czasem poruszamy się jak dzieci we mgle. Jak się w tym odnaleźć?
Jak duży ośrodek miejski przygotować na gwałtowne zmiany pogody? Należy zacząć od wdrożenia strategii adaptacji do zmian klimatu. Obecnie tego typu projekt jest wdrażany w Warszawie. Z jakim skutkiem?
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł opisuje występowanie prawa Lewisa-Mogridge'a, o zwiększaniu się natężenia ruchu drogowego do momentu wypełnienia całej dostępnej przepustowości nowej lub zmodernizowanej drogi, na przykładzie inwestycji zrealizowanych w Warszawie w latach 2000-2012. Przeanalizowano inwestycje polegające na poszerzeniu istniejących ulic prowadzących ruch do śródmieścia (Górczewska, Wał Miedzeszyński, Modlińska, Łukasza Drewny), budowie nowego mostu (most Siekierkowski), budowie estakad nad skrzyżowaniem (Rondo Starzyńskiego). Dla wybranych z analizowanych inwestycji pokazano nieadekwatność prognoz ruchu do jego faktycznego natężenia po realizacji inwestycji. Dla każdej inwestycji omówiono wątpliwości dotyczące wyboru inwestycji drogowej w zestawieniu z dostępnymi alternatywnymi w transport publiczny, jako środka do zwiększenia dostępności transportowej śródmieścia miast. Wnioski wynikające z przedstawionych analiz mają znaczenie dla polityki transportowej obszarów miejskich. Do opisu wykorzystano dane pomiarowe Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Artykuł zawiera liczne dane w tabelach oraz wykresy.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.