Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ustawa – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) daje zainteresowanym podmiotom możliwość wystąpienia do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE) z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie udzielenia zgody na budowę gazociągu bezpośredniego, rozumianego jako gazociąg, który został zbudowany w celu bezpośredniego dostarczania paliw gazowych do instalacji odbiorcy z pominięciem systemu gazowego (art. 3 pkt 11e ww. ustawy).
PL
Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o zapasach, przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w art. 27 ust. 1, tj. przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przywozu gazu ziemnego w celu jego dalszej odsprzedaży odbiorcom, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki oraz Prezesowi URE informacje o działaniach podjętych w okresie od 1 kwietnia poprzedniego roku do 31 marca danego roku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa paliwowego państwa w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą oraz realizacji obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, do 15 maja każdego roku.
PL
Zgodnie z art. 10 ust. 1c ustawy - Prawo Energetyczne - wskazanie dłuższego terminu uzupełnienia zapasów paliw do wielkości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy, jest uzależnione od pozytywnej decyzji Prezesa URE w tym zakresie, który to organ dokonując oceny wniosku o przedłużenie terminu, obligowany jest do uwzględnienia i w konsekwencji dokonania indywidualnej oceny przesłanki zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej lub ciepła do odbiorców. Zdaniem autora działania przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła, w zakresie utrzymywania zapasów paliw, a także obniżania zapasów paliw oraz następnie ich uzupełniania, nie mogą być ukierunkowane na łamanie, ominięcie lub nadużycie przepisów prawa. W razie stwierdzenia wystąpienia po stronie przedsiębiorstwa energetycznego takich nieprawidłowości Prezes URE obligowany jest do podejmowania odpowiednich kroków prawnych, włącznie z nakładaniem kar pieniężnych.
PL
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059), przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła jest obowiązane utrzymywać zapasy paliw w ilości zapewniającej utrzymanie ciągłości dostaw energii elektrycznej lub ciepła do odbiorców. Obowiązek ten, powiązany z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, został sprecyzowany w odniesieniu do zapasów węgla kamiennego, węgla brunatnego i oleju opałowego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 12 lutego 2003 r. w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 39, poz. 338, z późn. zm.).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.