Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Własność intelektualna a BIM – wzory przemysłowe
2
Content available remote Własność intelektualna a BIM – prawo autorskie
3
Content available remote Open BIM kompatybilny z prawem
4
Content available remote Outsourcing utrzymania ruchu. Aspekty prawne
PL
W artykule zostaną poruszone kwestie związane z przejściem na outsourcing utrzymania ruchu. Omówione zostały trzy typy outsourcingu: pracowniczy, korporacyjny i kontraktowy.
PL
W najbliższych kilku tygodniach prawo zamowień publicznych ulegnie istotnej zmianie. W Sejmie RP prowadzone są bowiem prace nad ustawą mającą na celu nowelizację ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W założeniu mają one uelastycznić system i dać więcej pola do manewru zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom. Czy zmiany te spełnią pokładane w nich nadzieje? Okaże się z czasem. Jednak już dzisiaj warto pochylić się nad niektorymi z nich, bowiem będą miały wpływ na rynek kruszyw.
PL
Obowiązujące w Polsce prawo wyrobów budowlanych zmieni się i to nie ulega wątpliwości. Właściwie znany jest nawet kierunek tych zmian. Nadal jednak nie wiemy, w jaki sposób nastąpią. Skąd ta wątpliwość? Otóż prace nad istotną nowelizacją tej dziedziny prawa toczą się równolegle w Sejmie RP i w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
PL
Oznakowanie CE, deklaracja właściwości użytkowych, normy zharmonizowane, europejski dokument oceny czy europejska ocena techniczna. Choć prawo regulujące czynności, jakie z uwagi na harmonizację normalizacji technicznej trzeba przeprowadzić, aby wprowadzić do obrotu wyrób budowlany wydaje się skomplikowane, to w swoim ogólnym zarysie są one racjonalne i w pełni zrozumiałe.
PL
Zaoferowanie maszyny nieposiadającej aktualnie dopuszczenia do obrotu nie jest niezgodne z prawem czy postanowieniami specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ocena zgodności i dopuszczenie do obrotu zgodnie z prawem może bowiem odbyć się po złożeniu oferty a przed dostarczeniem maszyn zamawiającemu.
12
Content available remote Zmiana prawa budowlanego dziś i jutro
PL
16 marca 2015 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Powszechnie jest ona postrzegana jako nowelizacja liberalizująca częściowo prawo budowlane, poprzez wyłączenie z katalogu budynków, których budowa wymaga pozwolenia na budowę, wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
PL
1 lipca 2014 r. minął termin na wdrożenie normy zharmonizowanej EN 1090, wskazany w Komunikacie Komisji Europejskiej w ramach wdrażania Dyrektywy Rady 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich odnoszących się do wyrobów budowlanych (Dz.U. U.E. C, nr 186, s. 24).
14
Content available remote Niektóre aspekty prawne bezpieczeństwa pożarowego hal
PL
Hale – głównie produkcyjne – ze względu na sposób ich wykorzystania w szczególny sposób narażone są na niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru. Musimy być świadomi, że każdy pożar oznacza konieczność, jeśli nie odbudowy obiektu od podstaw, to przynajmniej jego remontu. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę zniszczone towary. Wszystko to pociąga za sobą znaczne koszty. Dodatkowo, z uwagi na wielkość takich obiektów, pożary stają się często przedmiotem informacji medialnych, które negatywnie wpływają na wizerunek właściciela lub zarządcy takich budynków. Dlatego tak ważne są bezpieczeństwo pożarowe hal oraz dotyczące ich akty prawne.
15
Content available remote Efektywność, innowacyjność, BIM
PL
Efektywność oraz innowacyjność to dwa słowa, które w ostatnich latach są odmieniane przez wszystkie przypadki. Przedsiębiorstwa we wszystkich branżach dążą do tego, aby ich produkty były bardziej innowacyjne, a sposób ich wytworzenia był bardziej efektywny. Zjawisko to jest szczególnie mocno dostrzegalne w przemyśle, gdzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat optymalizacja procesu wytwarzania produktów została bardzo posunięta do przodu.
PL
Artykuł przedstawia miejsce Centrów Zarządzania Ruchem w systemach zarządzania ruchem, przede wszystkim w organizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Krajowym Systemie Zarządzania Ruchem. W tekście wskazano podstawowe regulacje prawne dotyczące inteligentnych systemów transportowych, a także omówiono pojawiający się w związku z budową systemów zarządzania ruchem problem podatkowy.
PL
Punktowe elementy odblaskowe są rodzajem oznakowania drogowego poziomego, oddzielanym ze względu na funkcje i kształt od znaków podłużnych i poprzecznych, strzałek i znaków uzupełniających. Wynika to chociażby z pkt 1.2 załącznika nr 2 (pt. „Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych poziomych i warunki ich umieszczania na drogach”) do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2003 r., nr 220, poz. 2181, ze zm., dalej: Rozporządzenie i Załącznik nr 2 do Rozporządzenia). Zgodnie z § 85 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2002 r., nr 170, poz. 1393, ze zm.) są one znakami drogowymi poziomymi. Ich montaż ma zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przede wszystkim w okresie od zmroku do świtu i w trudnych warunkach atmosferycznych.
PL
Artykuł przedstawia najważniejsze zmiany, które zaszły w 2014 roku w prawie ochrony środowiska. Autorzy prezentują m.in. ustawę obowiązującą od 5 września 2014 roku, która dostosowywała polskie prawo do unijnych standardów, a konkretnie – do Dyrektywy 2010/75/UE/.
PL
Prawo przewiduje możliwość ustanawiania ograniczeń dostępu do dróg publicznych w oparciu o kryterium masy pojazdu czy też nacisku osi. Wprowadzają je przede wszystkim Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137, ze zm.; dalej: Prawo o ruchu drogowym) i Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 260, ze zm.; dalej: Ustawa o drogach publicznych). Zapewnienie realizacji tych ograniczeń pociąga za sobą konieczność kontroli ich przestrzegania. Wskutek tego do kluczowej roli urasta problem norm regulujących to, w jaki sposób powinny być dokonywane pomiary, w wyniku których dochodzi do ustalenia masy całkowitej pojazdu i innych analogicznych parametrów.
PL
Możliwości finansowania inwestycji drogowych jest wiele, od środków z budżetu państwa, z Krajowego Funduszu Drogowego, wynikające z partnerstwa publiczno-prywatnego, aż po inne alternatywne formy. W poniższym artykule przedstawione zostaną pokrótce najważniejsze źródła finansowania.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.