Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Eksploatacja wież chłodniczych w układach przemysłowych, przy prawidłowym doborze technologii, może być bezproblemowa i nie wymagać nakładów modernizacyjnych, ale może też stać się źródłem problemów, często trudnych do rozwiązania bez zamiany urządzeń. Element gwarancji wydajności chłodniczej przy optymalizacji zużycia energii i wody stanowi istotny aspekt, przy którym prawidłowa eksploatacja nabiera - zwłaszcza teraz − coraz większego znaczenia.
PL
Ewaluacja systemów odprowadzenia ciepła z instalacji klimatyzacyjnych i chłodzenia w kierunku bardziej wydajnych energetycznie, uruchomiła potrzebę zmian w podejściu do konstrukcji urządzeń odpowiedzialnych za wymianę ciepła z otoczeniem. Jedną z ważniejszych koncepcji i trendów na rynku jest obecnie adiabatyczne chłodzenie, które dla dry-coolerów otworzyło możliwości poszerzenia aplikacyjnego, ale też zwiększyło zakres wydajności przy równoczesnej optymalizacji zużycia energii i wody, w odniesieniu do konkurencyjnych rozwiązań. Czy rzeczywiście adiabatyczne chłodzenie można stosować we wszystkich instalacjach? Czy istnieją granice zastosowania oraz jakie są wady i zalety systemów adiabatycznych do dry-coolerów?
PL
Aplikacje wyparnych wież chłodniczych rozpatruje się w kontekście zużycia wody, zużycia energii elektrycznej, materiałów konstrukcyjnych i ich recyklingu oraz bezpieczeństwa i estetyki krajobrazu, powiązanego z występującym pióropuszem pary nad chłodniami. Niebagatelnego znaczenia nabiera także element zagrożenia biologicznego, a w zależności od umiejscowienia i rodzaju instalacji - także emisja hałasu wpływa na decyzje projektanta i inwestora przy wyborze technologii chłodzenia. Jaka jest więc przyszłość chłodni wyparnych?
PL
Ekstremalnie zwiększony ruch sieciowy, wzrostowy trend wykorzystania połączeń internetowych, migracja z danymi do chmur, praca zdalna, wzrost handlu w sieci (e-commerce) powodują znaczne obciążenie cieplne serwerów, a przez to - systemów chłodzenia. Perspektywicznie oznacza to wzrost inwestycji w nowe rozwiązania na poziomie CAGR [11 około 12-H15% rocznie, ale też przewartościowanie koncepcji chłodzenia na bardziej ekologiczne i ekonomiczne, ale nadal tak samo niezawodne rozwiązania, przy jednoczesnej integracji systemów sterowania i nadzoru.
PL
Pomimo prostoty budowy, wiele elementów wież wyparnych zmienia się, pozwalając na obniżenie kosztów eksploatacji, a przede wszystkim na zautomatyzowanie ich funkcjonowania w instalacji chłodniczej. W efekcie pojawiają się nowe walory, z którymi projektant, instalator, a na pewno przyszły użytkownik powinien się zapoznać przed podjęciem decyzji o kwalifikacji rozważanego rozwiązania projektowego do realizacji.
PL
Zmiany klimatyczne, odczuwalne coraz bardziej także w Polsce, powodują iż układy chłodzenia w energetyce przechodzą lub będą przechodzić stopniowo od systemów opartych na otwartym chłodzeniu wyparnym do systemów hybrydowych lub też do rozwiązań opartych na chłodzeniu suchym, z alternatywą chłodzenia adiabatycznego.
PL
Liczba centrów danych w Stanach Zjednoczonych, a także na całym świecie stale rośnie w odpowiedzi na wciąż zwiększającą się ilość przechowywanych i przesyłanych strumieniowo informacji cyfrowych. Komputery o ogromnej mocy, znajdujące się w tych centrach danych, generują duże ilości ciepła, co sprawia, że zapewnienie efektywnego chłodzenia staje się kluczowym wymogiem stawianym ich projektantom. Jednym ze stosowanych rozwiązań są chłodnie wyparne, będące integralną częścią wielu systemów chłodzenia centrów danych.
PL
Żyjemy w czasie, gdy społeczeństwo informacyjne stało się faktem i po (III) rewolucji przemysłowej przenosi nas niemal codziennie, a przy tym w szybkim tempie, w świat zmian technologicznych, narzucających automatycznie konieczność używania, dzielenia się, przechowywania, opracowywania i konsolidowania wielu danych. Dane te są zbierane i przetwarzane przez specjalne systemy komputerowe oraz magazyny przechowywania danych (lokalne lub tzw. chmury), które znamy pod nazwą Data Center. Jednocześnie, ewolucja Data Center, wynikająca z rozwoju technologii komputerowych i często rewolucyjnych zmian w protokołach (sposobach) gromadzenia i przechowywania danych, związana jest ściśle ze zmianami w systemach chłodzenia.
PL
Ze względu na rozmaitość układów, w jakich funkcjonują agregaty wody lodowej, wybór właściwego urządzenia do konkretnego rozwiązania jest zdaniem bardzo trudnym. Nie ułatwiają tego wyboru sami producenci, którzy często poprzez swoje działania marketingowe, bardzo komplikują możliwości porównywania ofert. W takiej sytuacji warto skorzystać z omówionych poniżej strategii wyboru.
PL
Schładzacze cieczy, suche chłodnice, chłodnice wentylatorowe, chłodnice glikolu, dry-coolery - to najczęściej spotykane określenia wymienników ciepła zbudowanych z cienkościennych rurek ożebrowanych lamelami, które - dzięki wymuszonemu pracą wentylatorów omywaniu przepływającego powietrze - oddają ciepło do otoczenia. Do tej grupy można zaliczyć także skraplacze i schładzacze medium chłodzonego w stanie gazowym, które zachodzi w przypadku skraplaczy freonowych czy CO2, gdyż - poza nazwą i specyfiką funkcjonowania - nie występują większe różnice konstrukcyjne między nimi.
PL
Zmiany klimatyczne, występujące i zauważalne także w Polsce, coraz częściej wpływają na rozwiązania projektowe instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych. Poszukiwania projektantów koncentrują się na dążeniu do oszczędności nie tylko inwestycyjnych, jak to miało miejsce w latach poprzednich, ale także na urządzeniach i rozwiązaniach zmierzających do oszczędnej eksploatacji przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej i wody.
PL
Dobór odpowiedniego rozwiązania do instalacji pracujących przez cały rok wymaga nie tylko szczegółowej analizy obciążenia cieplnego, ale także rozwaąenia istotnych elementów wpływających na koszt eksploatacji w zależności od warunków klimatycznych.
PL
W poprzednim wydaniu Ch&K (2/2019) skupiliśmy się na doborze odpowiedniego rozwiązania, a także wspomniałem o konieczności holistycznego podejścia do tematu energochłonności instalacji oraz o potrzebie dogłębnej analizy koncepcji przed jej wdrożeniem w prace projektowe. W tej części naszego cyklu, chciałbym poruszyć temat wyboru rozwiązania projektowego - standardowe czy indywidualne? Jest to dylemat, z którym każdy z inwestorów styka się już w fazie wstępnego planowania budżetu na inwestycję.
PL
Chłodnie wyparne, dzięki prostocie budowy i przejrzystemu sposobowi funkcjonowania, nie przyciągają zwykle uwagi inżynierów odpowiedzialnych za systemy automatyki sterującej. Są wręcz przez nich ignorowane, a sterowanie i regulacje sprowadzane są do prostych zadań związanych z utrzymaniem stałej temperatury medium chłodzącego, przepływu i utrzymania poziomu wody w wannie zbiorczej. Czy aby słusznie?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.