W artykule przedstawiono wyniki analizy elementów wpływających na zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku jednorodzinnego projektowanego pod standard pasywny. Analiza została wykonana w PHPP (pakiet do projektowania budynków pasywnych).
EN
In this article are presented results of analysis passive house components which are important for certification by Passive House Institute (PHI). Analysis realized in PHPP (Passive House Planning Package).
Przemysł tworzyw sztucznych to ogólne pojęcie, pod którym rozumie się zazwyczaj produkcję polimerów, czyli wielką gałąź przemysłu chemicznego, produkcję maszyn do przetwórstwa tworzyw, wytwarzanie półproduktów do przetwórstwa, np. mieszanek, granulatów, płyt oraz produkcję wyrobów finalnych w ich wielkiej różnorodności, trafiających później do przemysłu opakowań, budownictwa, motoryzacji, czy też wprost do naszych domów. Każda z tych części przemysłu tworzyw sztucznych ma swą odrębną charakterystykę, uwarunkowania i problemy. To co dla nich wspólne to postępująca globalizacja i fenomenalny wzrost.
Dla ochrony powietrza w aglomeracjach miejskich rząd francuski wprowadził specyficzne regulacje, celem uniknięcia erozji materiałów w zabudowie mieszkaniowej, w budynkach i pomnikach publicznych oraz aby zapobiegać skutkom oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie ludzi. Dołożono ogromnych starań, mających na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz wprowadzanie nowych, czystych i oszczędnych technologii (w zakresie zużycia energii i surowców oraz innych zasobów) poprzez zwiększenie wydajności energetycznej.
Najnowsze przepisy dotyczące ochrony środowiska zmuszają producentów lakierów renowacyjnych do opracowania wyrobów, które zawierają zminimalizowaną ilość szkodliwych składników organicznych, emitowanych do atmosfery. Musimy zdawać sobie sprawę, że przy lakierowaniu samochodu powstają różnego rodzaju zanieczyszczenia począwszy od wydzielania par lakierniczych zawierające lotne związki organiczne po zużyte opakowania zawierające resztki lakierów czy farb.
Dotychczas wpływ stosowanych instrumentów ekonomicznych na ograniczanie powstawania odpadów i zagospodarowywanie powstających jest niewielki. Świadczy o tym w pewnym stopniu niski odzysk surowców wtórnych z odpadów komunalnych w Polsce, w porówaniu do osiągnięć z zagranicą. Przyczyną tego jest brak u nas świadomego kształtowania istniejących instrumentów ekonomicznych (których głównym celem jest dotychczas zwiększenie wpływów do budżetu) - na proekologiczne zachowania podmiotów gospodarczych i mieszkańców oraz brak odpowiedniego systemu organizacyjnego wyznaczania zadań i powiązania ich z instrumentami ekonomicznymi, a także brak zorganizowanej sieci usług niezbędnych do prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi w gminie, opartej na selektywnej ich zbiórce i przetwarzaniu.
1 stycznia 2002 r. wchodzą w życie dwie nowe ustawy: o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU Nr 63 poz. 638) oraz o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej (DzU Nr 63 poz. 639). Dodatkowo zostały uchwalone kolejne dwie ustawy: prawo ochrony środowiska oraz ustawa o odpadach. Przepisy w nich zawarte są zgodne z wymogami Unii Europejskiej.
Najważniejsze w świecie specjalistyczne targi tworzyw sztucznych i kauczuku od roku 1952 gromadzą w Duesseldorfie producentów maszyn i urządzeń, surowców oraz przetwórców. Teraz świat kauczuku i tworzyw z napięciem oczekuje na K 2001, które odbędą się między 28 października i 1 listopada 2001 w Duesseldorfie.
Wzrost świadomości społecznej z zakresu ochrony środowiska wymaga rozwoju przemysłu utylizacyjnego na poziomie ekologicznym, gospodarczym i socjalnym. Unia Europejska wspiera inicjatywy podjęte w zakresie stosowanych metod utylizacji - recyklingu, spalania i składowania odpadów w celu redukcji (zmniejszania ich ilości), co wpływa na polepszenie jakości życia. UE, poprzez swój system rozporządzeń i dyrektyw, dąży do obniżenia kosztów ponoszonych dotychczas przez firmy zajmujące się utylizacją odpadów.
Utylizacja wykorzystanych opakowań z tworzyw sztucznych na drodze recyklingu materiałowego jest kosztowna i utrudniona przez ich różnorodność. Jedną z możliwości wykorzystania zużytych opakowań jest tak zwany recykling organiczny.
Szwecja jest jednym z wiodących krajów na świecie w sferze ochrony środowiska. Szwedzcy konsumenci, przedsiębiorstwa i władze podzielają wieloletnią tradycję dbałości o środowisko. Połączone wysiłki tych grup uczyniły ze Szwecji, z ekologicznego punktu widzenia, jeden z najbardziej przyjemnych do zamieszkania krajów na świecie.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.