Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Nie liczy się ilość, ale jakość - to hasło może być mottem inicjatywy, której zorganizowania podjęła się redakcja "Przeglądu Komunalnego" podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. Mowa o debacie pt. "Regiony gospodarki odpadami w nowej rzeczywistości prawnej".
PL
Wiosna. Krew szybciej krąży nam w żyłach, słyszymy śpiew ptaków czujących zew natury, widzimy, jak przyroda budzi się do życia, mimowolnie wystawiamy twarz do słońca. W takim to, najpiękniejszym chyba okresie roku, na Maderze odbywa się Festiwal Kwiatów (Festa da Flor).
PL
Tereny zieleni w miastach są dla mieszkanców oazą, do której ucieka się po ciężkim dniu pracy, kłótni z przyjacielem czy po prostu w celu "naładowania baterii". Jednak niektóre takie miejsca - stare parki, zieleńce, skwery - przez wiele lat były zaniedbywane, w związku z czym wymagają doinwestowania i czułej opieki.
PL
Łagodny klimat, często określany mianem "wiecznej wiosny", czerwona, wulkaniczna gleba, słońce i doskonały system nawadniający - wszystko to sprawia, że Madera obfituje w bujną i bogatą roślinność podzwrotnikową. Wyspę tę odkryli w 1418 r. João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira, którzy - popatrzywszy na porastający ją gęsty las - nazwali ją Ilha da Madeira - Wyspa Drewna bądź Zalesiona Wyspa. Pomimo upływu wieków Madera wciąż jest pływającym na Atlantyku ogrodem.
PL
Z art. 19 ust. 1 ustawy o drogach publicznych wynika, że organ jednostki samorządu terytorialnego, w którego gestii leży planowanie, budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona dróg, jest zarządcą drogi. Jak ustalili kontrolerzy NIK, nierzetelne wywiązywanie się tych organów z ciążących na nich obowiązków jest przyczyną niezadowalającego stanu dróg samorządowych, który możemy potwierdzić my wszyscy - kierowcy.
PL
Ma długość 131,7 km, a jej zlewnia wynosi blisko 3151 km². Mowa o rzece Parsęcie. To wokół niej skupiły się samorządy należące do Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty (ZMiGDP). Na tym terenie bowiem występują ekosystemy wodne, torfowiska i lasy o unikalnych walorach przyrodniczych.
PL
Norwegia to bardzo dziwny kraj. Nie dość, że wierzą tam w trolle, jest zimno i ciemno, a trzydaniowy posiłek potrafi składać się tylko z ryby, to jeszcze osiągają tam 90-procentowy poziom odzysku i recyklingu szkła. I mają ambicje na więcej!
PL
Rawa Mazowiecka to blisko 18-tysięczne miasto, gdzie historia krzyżuje się z dynamicznym rozwojem gospodarczym. Można tu bowiem podziwiać barokowe kościoły, przepiękny park w stylu angielskim czy zamek, w którym podobno straszy... Te historyczne obiekty stoją niejako w opozycji do dwóch stref przemysłowych, o łącznej powierzchni ok. 50 ha.
PL
Niczym miecz Damoklesa wiszą nad Polską wymogi redukcji odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska: już w tym roku ma ona wynieść 25% w stosunku do ilości tego typu odpadów wytworzonych w 1995, a w 2013 r. - nawet 50%. Czy jesteśmy w stanie to zrobić?
PL
Zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2010, do 2014 r. poziom recyklingu szkła w Polsce powinien wynosić 60%. Niby nie najgorzej, ale plan ten i tak blednie przy osiągnięciach w tym zakresie innych państw, np. Norwegii. Tam już mają 90-procentowy poziom odzysku szkła, a szykują się na więcej...
PL
Pochodzący ze starożytnego Rzymu obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, tzw. prima aprilis, polegający na robieniu żartów i celowym wprowadzaniu ludzi w błąd, znany i obchodzony jest niemal w całej Europie. Jednak czasem 1 kwietnia robi się coś również na poważnie - tak było w 1994 r. w Łodzi, kiedy powołano i rozpoczął działalność Zakład Robót Publicznych.
PL
"Przegląd Komunalny" postanowił rozszerzyć swoją działalność o organizację spotkań ze specjalistami, z którymi w koleżeńskiej atmosferze można będzie dyskutować o aktualnych i ważnych problemach dla gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Chcemy, by te spotkania stały się platformą wymiany doświadczeń pomiędzy praktykami działającymi na rzecz poprawy polskiej rzeczywistości komunalnej. Temu celowi służyć mają śniadania branżowe.
PL
"Przegląd Komunalny" kontynuując podjętą w marcu br. inicjatywę w zakresie prowadzenia "Śniadań branżowych" we wrześniu zorganizował drugie takie spotkanie. Ponownie tematyka oscylowała wokół gospodarki odpadami komunalnymi. Tym razem dotyczyła jednak zmian w systemie - po tym, jak kompetencje w zakresie opracowania założeń jego reformy przejął resort środowiska, uznaliśmy za celowe, aby spotkać się i podyskutować o oczekiwaniach, nadziejach, a może także o obawach wiązanych z ewentualnymi zmianami w prawie "odpadowym".
PL
Na początku bieżącego roku dokonane zostały zmiany w Zarządzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszym, szeroko zaprezentowanym efektem działań nowego szefostwa tej instytucji było przedstawienie podczas konferencji prasowej 10 marca br. "Tez do strategii NFOŚiGW na lata 2009-2012".
PL
Na początku br. opublikowano "Raport z przeprowadzonego przez Inspekcję Ochrony Środowiska ogólnokrajowego cyklu kontrolnego podmiotów prowadzących działalność w zakresie zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych". Posłużył on za podstawę do dyskusji na temat kontroli przestrzegania przepisów z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce.
PL
Ocena skuteczności działań organów administracji państwowej w kierunku wypełnienia przez Polskę zobowiązań wynikających z dyrektyw zwanych ptasią i siedliskową, czyli wyznaczenia i zapewnienia ochrony obszarów Natura 2000, była celem kontroli NIK-u nr P/114/07.
PL
Jednostki samorządu terytorialnego (jst) na realizację swoich ustawowych obowiązków, w tym także na wydatki inwestycyjne, czerpią środki z kredytów, pożyczek i sprzedaży obligacji. Czy jednak zobowiązania te są zaciągane prawidłowo i czy środki z nich pochodzące są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem? - odpowiedzi na te i inne pytania szukała Najwyższa Izba Kontroli.
PL
Gdy zapytać: z czym kojarzy się Pani/Panu miejscowość o nazwie Spała, większość bez namysłu odpowie, że ze sportem (dzięki funkcjonowaniu tam Ośrodka Przygotowań Olimpijskich) i z obchodzonymi tu swego czasu dożynkami centralnymi. Jednak z uzyskaniem poprawnej odpowiedzi na pytanie, w której części kraju leży Spała, mogą być pewne problemy.
PL
Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia realizację dochodów z podatku od nieruchomości przez wybrane gminy woj. łódzkiego w latach 2004-2005 - taki jest generalny wniosek raportu pokontrolnego opublikowanego przez NIK w grudniu ub.r. Taką samą notę wystawiono funkcjonowaniu objętych badaniami elementów systemu poboru podatków w tych gminach. Ogólnie jest więc dobrze, ale...
PL
Na realizację wydatków publicznych, w tym w szczególności na ich terminowe, celowe i gospodarne wykorzystanie, mają wpływ m.in. przewlekłe i unieważnione postępowania o zamówienia publiczne. W drugiej połowie 2006 r. NIK oceniał m.in. rozpatrywanie protestów i odwołań, unieważnianie postępowań i ich wpływ na realizację zadań poszczególnych jednostek oraz skuteczność systemu kontroli zewnętrznej i wewnętrznej dotyczącej procedur udzielania zamówień publicznych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.