Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jedną z procedur zmierzającą do zawarcia ugody między stronami (o ugodzie sądowej pisaliśmy w „PI" 11-12/2020) jest wszczęcie postępowania pojednawczego. Uregulowane jest ono w kodeksie postępowania cywilnego w art. 184-186. W postępowaniu tym mogą być rozpoznane prawie wszystkie sprawy cywilne. Warto wiedzieć, że postępowanie pojednawcze jest postępowaniem całkowicie odrębnym od postępowania rozpoznawczego i dobrowolnym. Przeprowadza się je przed wniesieniem pozwu do sądu, a jego wszczęcie nie jest dla strony obowiązkowe. Można skierować do sądu zwykły pozew, można też złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.
PL
Mediacja to alternatywny sposób rozstrzygania spraw cywilnych. W drodze mediacji można zakończyć spór rozpoczęty przed sądem poprzez zawarcie ugody przed mediatorem. Jak wszystkie ugodowe sposoby załatwienia sprawy przed sądem, mediacja jest całkowicie dobrowolna i przynosi stronom szereg korzyści. Daje szansę na samodzielne, szybkie i tanie rozwiązanie sporu w formie polubownego porozumienia. Skraca czas i zmniejsza koszty procesu, bo w razie zawarcia ugody zwraca się całość lub część opłaty sądowej.
PL
Ugoda jest umową zawieraną przed sądem, która umożliwia likwidowanie konfliktów między stronami, np. kontrahentami, na drodze kompromisu, bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego, zwykle żmudnego, kosztownego oraz sformalizowanego. Taki sposób rozwiązywania sporów przynosi stronom wymierne korzyści. Pozwala usunąć niepewność co do roszczeń i ich egzekucji oraz uchylić spór między stronami.
PL
Są sytuacje, w których nie można stawić się osobiście w urzędzie, sądzie albo dokonać jakiejś czynności. Wówczas warto ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu załatwi sprawę. Pełnomocnictwo to inaczej jednostronne oświadczenie woli mocodawcy upoważniające inną osobę do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Podstawowym źródłem wiedzy o pełnomocnictwie jest Kodeks cywilny.
PL
7 listopada 2019 r. weszła w życie nowelizacja postępowania cywilnego obejmująca szereg zmian dotyczących postępowania przed sądem. Założeniem ustawodawcy jest przede wszystkim usprawnienie i przyspieszenie postępowania sądowego. Wiele zmian dotyczy procesu wszczętego przez przedsiębiorcę. Sąd z jednej strony daje przedsiębiorcy zapewnienie, że jego sprawa będzie rozpoznana szybciej, ale z drugiej nakłada na niego wiele obowiązków formalnych i fiskalnych.
PL
Koszty sądowe to koszty ponoszone w związku z wszczęciem, prowadzeniem i zakończeniem postępowania cywilnego w danej sprawie. Zasady i tryb ich pobierania, zasady ich zwrotu, wysokość opłat, zwolnienie od kosztów sądowych oraz umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu zapłaty należności sądowych określa Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.