Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Praca stanowi próbę zastosowania chemometrii do porównania jakości wód dwóch największych zbiorników zaporowych znajdujących się w centralnej Polsce: Jeziorsko i Sulejów. W tym celu dokonano pomiarów 15 podstawowych parametrów fizykochemicznych wód w tym samym sezonie wegetacyjnym, a następnie przeprowadzono wieloparametrowe analizy statystyczne. Próbki pobierano z reprezentatywnych miejsc dla danego zbiornika. Punkty poboru wyznaczono w ten sposób, aby pozwalały ocenić jakość wody wzdłuż linii brzegowej obu zbiorników i z największych ich dopływów. Do interpretacji wyników zastosowano analizę skupień, która pozwoliła na ocenę zmiany jakości wód w sezonie badawczym, oraz wpływ badanych parametrów na wodę.
EN
The article is an attempt to use chemometrics in order to compare water quality of two largest damming reservoirs located in central Poland: Jeziorsko and Sulejów. To this end, 15 basic physico-chemical water parameters in the same growing season were compared and then subject to multi-parameter statistical anałyses. Samples were collected at representative locations of a given reservoir. The collection points were determined so as to enable evaluation of the water quality along the shoreline of both reservoirs and their major tributaries. The results were interpreted with the cluster analysis that allowed for assessment of the water quality variations in the study season and the impact of the examined parameters on water.
PL
Atrakcyjna zieleń może stać się wizytówką miasta, przyciągnąć turystów i sprawić, że mieszkańcy chętnie będą identyfikować się ze swoją „małą ojczyzną”. Jednak aby była ona użyteczna, musi być właściwie zaprojektowana, dobrze wykonana i efektywnie zarządzana. To kosztuje. Część samorządów decyduje się powiększać zielone budżety.
PL
Mieszkańcy coraz częściej angażują się w projekty mające na celu tworzenie i dbanie o lokalną zieleń. To dla wielu ważny czynnik podnoszący jakość życia w mieście. Nie brak jednak przykładów bezmyślnej dewastacji czy powtarzających się kradzieży.
PL
Panel obywatelski pozwala na podejmowanie ważnych dla miasta decyzji przy współudziale mieszkańców. Po raz pierwszy odbył się on w Gdańsku w 2016 r., a następnie w Lublinie, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. Obecnie prowadzony będzie w Krakowie oraz Poznaniu. Kto może wziąć w nim udział, jaki jest jego cel oraz jakie korzyści z niego płyną?
PL
Walka z COVID-19 sporo kosztuje. Wiedzą o tym przedstawiciele miast, którzy od niemal roku zmagają się z problemami związanymi z pandemią koronawirusa i wynikającymi z niej ograniczeniami. Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa samorządów? Jak zmieniły się ich plany inwestycyjne?
PL
Rowery miejskie w polskich miastach można wypożyczać od dwunastu lat. Miejskie jednoślady dostępne są w ponad stu miastach. Nie tak dawno ten środek transportu bił rekordy popularności wśród mieszkańców zarówno metropolii, jak i mniejszych miast. Czy ten trend, mimo pandemii, się utrzymał?
PL
Zima to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne dla samorządów. Do tego niemało kosztuje. Każde miasto ma swoją specyfikę i swój sposób na realizację tego przedsięwzięcia.
PL
Zima to nie tylko wyzwanie dla drogowców. Przygotować się do niej powinny także inne służby komunalne.
PL
Samorządy muszą zmierzyć się ze znacznymi wzrostami kosztów związanych z komunikacją publiczną. Część miast zapowiedziała podwyżki cen biletów. Jak rosnące koszty oddziałują na budżety samorządów oraz na funkcjonowanie transportu miejskiego?
PL
Z roku na rok skutki suszy stają się coraz dotkliwsze. Jej konsekwencje można zaobserwować w obszarze zarówno środowiska, gospodarki, jak i zdrowia. W przyszłości zjawisko to może się pogłębiać, stąd konieczność intensywnych działań, których celem jest racjonale gospodarowanie zasobami wodnymi.
PL
Uciążliwości zapachowe to problem szczególnie dla osób mieszkających w okolicy zakładów emitujących przykre zapachy. Jest to też ogromne wyzwanie dla firm zajmujących się m.in. gospodarką odpadami, wodno-ściekową czy rolnictwem. Jak sobie z tym poradzić?
PL
Zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców to główny cel wdrożonej, na terenie wielu miast w Polsce, regularnej dezynfekcji przestrzeni publicznej. Jak wygląda ona w praktyce?
PL
W grudniowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” opublikowaliśmy artykuł pt. „(Nie)skuteczna walka o jakość powietrza”. W jego treść wkradły się nieścisłości wynikające z niewłaściwej interpretacji danych. Od czasu publikacji tego artykułu w programie „Czyste Powietrze” nastąpiło też kilka istotnych zmian.
PL
Jak skutecznie mierzyć i zwalczać odory? Jak rozwiązywać konflikty społeczne powstałe na tym tle? Zwalczanie uciążliwości zapachowych to wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą m.in. oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów czy kompostownie. Stanowią one spory problem dla mieszkańców, którzy sąsiadują z instalacjami emitującymi przykre zapachy.
PL
Nad Polską wisi groźba kar finansowych za niespełnianie wymogów dyrektywy ściekowej. Zagrożenie to zbiega się w czasie z nowymi wyzwaniami podejmowanymi przez Unię Europejską w zakresie ochrony zasobów wodnych. Te tematy podejmowano podczas sesji Envicon Woda – integralnej części Kongresu Envicon, który w wersji on-line odbył się 19 i 20 października br.
PL
Samorządy w czasie pandemii działają, ale potrzebują też wsparcia. Wdrażane w miastach zmiany wymagają zaangażowania wielu środowisk, w tym rządu. W związku z tym m.in. przedstawiciele samorządowych organizacji, związków czy izb przedstawili swoje apele. Dopominają się w nich wsparcie, o zmiany w prawie, ale też środki finansowe.
PL
Koronawirus – to słowo elektryzuje obecnie ludzi na całym świecie. W związku z pandemią wdrożono wiele ważnych zmian, które dotknęły każdej dziedziny naszego życia. Również przedstawiciele polskich miast starają się mobilizować, by skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19, jednocześnie chroniąc mieszkańców.
PL
Nie poradziliśmy sobie z pandemią COVID-19, ale wiemy o niej już znacznie więcej niż na początku roku. Obecna fala zakażeń była prognozowana i dlatego wszyscy zareagowaliśmy na nią znacznie spokojniej niż wiosną, również branża komunalna. Nie oznacza to jednak bierności w działaniu. Jakie scenariusze przyjęto?
PL
Obecnie nie tylko w urzędach trwa przekładanie wielu zaplanowanych, ważnych wydarzeń, spotkań czy imprez, co bezsprzecznie odbije się na stanie gminnych finansów. Również w wielu obszarach gospodarki komunalnej nastąpiło wiele zmian, które wyraźnie odczuwają wszyscy mieszkańcy.
PL
Europejski Zielony Ład i polska droga do jego osiągnięcia, a także circular economy, skuteczny recykling, efektywność energetyczna, bioodpady, susza, retencja oraz mikroplastiki były głównymi tematami tegorocznego, 24. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon, który odbył się w Poznaniu w dniach 19-20 października w formule on-line.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.