Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Przygotowanie do badania pacjenta z zespołem Downa
PL
Angielski lekarz John Langdon Down dopiero pod koniec XIX wieku opublikował dokładny opis osoby z zespołem Downa. Jego praca naukowa z 1866 roku przyniosła mu uznanie i miano „ojca” tego określenia. Inni naukowcy już wcześniej rozpoznawali cechy syndromu, jednak to właśnie Down opisał ten stan jako odrębną jednostkę chorobową [1].
2
Content available remote Przygotowanie do badania pacjenta z dysleksją
PL
Termin ‘dysleksja’ został utworzony z dwóch greckich słów – morfemu ‘dys’, oznaczającego trudność, niemożność lub brak czegoś oraz słowa ‘lexicos’, którego znaczenie odnosi się do słów. Możemy wyróżnić kilka odmian dysleksji, a poszczególne zaburzenia dyslektyczne mogą występować łącznie lub oddzielnie. Zaburzenia dyslektyczne dzielimy na:•dysortografia – trudności w nabywaniu umiejętności poprawnego pisania, może się ona objawiać ciągłym popełnianiem błędów ortograficznych, nawet przy znajomości poszczególnych zasad pisania;•dysgrafia – problemy z prawidłowym pisaniem, które mogą objawiać się niestarannym i nieczytelnym pismem, które jest trudne do odczytania nawet dla samego piszącego;•dysleksja – trudności w czytaniu ze zrozumieniem, technika czytania pozostaje na poziomie elementarnego czytania przy jednoczesnym braku zrozumienia treści.
3
Content available remote Pacjent z zespołem Aspergera w gabinecie optometrysty
PL
Celem pracy jest zobrazowanie sytuacji, gdy na badanie do gabinetu optometrysty przychodzi osoba z dość specyficznym zaburzeniem, jakim jest zespół Aspergera (ZA). Na początku pracy krótko scharakteryzowano interesującą nas jednostkę chorobową. Opisano cechy i zachowania, którymi charakteryzują się osoby dotknięte owym zaburzeniem, ponieważ wiele z nich, a zwłaszcza osoby dorosłe, często nie posiadają orzeczeń o zdiagnozowaniu. Następnie przybliżono problemy wzrokowe, z którymi możemy mieć do czynienia podczas badania osoby z zespołem Aspergera. Na końcu przedstawiono, jakich wyników można się spodziewać, o czym należy pamiętać przygotowując gabinet na badanie oraz w jaki sposób takie badanie przeprowadzić.
4
Content available remote Dziecko z ADHD i ADD w gabinecie optometrycznym
PL
Artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych symptomów, które cechują zachowanie dzieci z ADHD i ADD. Opisano, z jakimi problemami wzrokowymi mierzą się tacy pacjenci, a także to, w jaki sposób przeprowadzić badanie w gabinecie optometrycznym, aby zachęcić małego pacjenta do współpracy. Wyjaśniono również, jakie akcesoria przydadzą się w gabinecie podczas procedur optometrycznych oraz z czym powinni liczyć się rodzice takiego pacjenta. Aby dobrze zrozumieć problem, najpierw należy przybliżyć terminy ADHD i ADD.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.