Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Zmiana ustawy - Prawo celne
PL
8 października 2008 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo celne oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy. Najprawdopodobniej jeszcze w październiku ustawą zajmie się Senat. Nowelizacja ustawy z 19 marca 2004 r. - Prawo celne jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń organów celnych i przedsiębiorców, związanych z czteroletnim stosowaniem przepisów tej ustawy bez żadnych zasadniczych zmian. Ponadto, w związku z przyjęciem przez Unię Europejską nowych rozwiązań prawnych w przepisach wspólnotowego prawa celnego, wystąpiła potrzeba ich uszczegółowienia w krajowym porządku prawnym. Podkreślenia wymaga, iż przepisy celne są tworzone na szczeblu wspólnotowym, polskie prawo celne zaś może jedynie uzupełniać rozporządzenia unijne. Ustawa o zmianie ustawy - Prawo celne oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy zawiera 32 zmiany przepisów prawa celnego.
2
Content available remote Procedura składu celnego
PL
Procedura składu celnego jest jedną z ośmiu procedur celnych przewidzianych wspólnotowym kodeksem celnym. W artykule podano definicję procedury składu celnego, a także zdefiniowano skład celny jako miejsce zatwierdzone przez organy celne i podlegające ich dozorowi, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Autorka wskazuje, kto i w jaki sposób może się ubiegać o pozwolenie korzystania z procedury składu celnego, co powinno znaleźć się we wniosku o wydanie pozwolenia, a także omawia inne istotne kwestie związane z tym zagadnieniem.
3
Content available remote Uszlachetnianie bierne (2)
PL
Korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, w tym zastosowanie standardowego systemu wymiany i uprzedniego przywozu, jest uzależnione od uzyskania pozwolenia organu celnego, które określa warunki stosowania procedury. W artykule opisano m.in. podmiotowe, związane z kontrolą celną oraz ekonomiczne warunki udzielenia pozwolenia, a także przedstawiono zawartość wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
4
Content available remote Uszlachetnianie bierne (1)
PL
Uszlachetnianie bierne stanowi odwrotność uszlachetniania czynnego. W przypadku uszlachetniania czynnego towary są przywożone w celu uszlachetniania z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, w przypadku uszlachetniania biernego zaś kierunek jest przeciwny towary do uszlachetniania są wywożone z obszaru celnego Wspólnoty do krajów trzecich. Procedura uszlachetniania biernego jest dosyć często stosowaną gospodarczą procedurą celną.
5
Content available remote Procedura odprawy czasowej
PL
Procedura odprawy czasowej jest procedurą bardzo przydatną nie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą czy statutową, choć oczywiście tym osobom przede wszystkim, ale również podróżnym wybierającym się na wakacje czy zakupy do krajów Wspólnoty. Procedura ta pozwala na wykorzystanie na obszarze celnym Wspólnoty towarów niewspólnotowych przeznaczonych do powrotnego wywozu bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem wynikającego ze zużycia obniżenia ich wartości, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem z należności celnych przywozowych i bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej.
6
Content available remote Uproszczony sposób dokumentowania pochodzenia towarów
PL
Osoba posiadająca upoważnienie do korzystania z uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów może potwierdzać pochodzenie towarów w formie odpowiedniej deklaracji złożonej na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie, który opisuje towary w sposób wystarczający do ich identyfikacji. Autorka omawia podstawy prawne, warunki udzielenia upoważnienia oraz procedurę uzyskania pozwolenia na jego stosowanie. Artykuł zawiera wzór wniosku o udzielenie upoważnienia do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów.
7
Content available remote Procedura uszlachetniania czynnego (2)
PL
Przywóz towarów spoza Wspólnoty w celu dokonania procesów uszlachetniania zmniejsza szansę sprzedaży podobnych towarów wyprodukowanych przez producentów we Wspólnocie. Jest to podstawowy powód, dla którego korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego wymaga pozwolenia organu celnego. W drugiej części artykułu poświęconego tej procedurze omówiono warunki udzielenia wspomnianego pozwolenia i inne istotne aspekty.
8
Content available remote Procedura uszlachetniania czynnego (1)
PL
Procedura uszlachetniania czynnego jest jedną z ośmiu procedur celnych. Procedurę tę można realizować w dwóch systemach: systemie zawieszeń i systemie ceł zwrotnych. Procedura uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń jest jednocześnie procedurą zawieszającą i gospodarczą, zaś w systemie ceł zwrotnych tylko procedurą gospodarczą. W artykule autorka omawia najważniejsze pojęcia, istotę i różne aspekty stosowania tej procedury.
9
Content available remote Procedura dopuszczenia do obrotu
PL
Procedura dopuszczenia do obrotu jest najczęściej stosowaną procedurą celną. Dopuszczenie do obrotu nadaje towarom niewspólnotowym status towarów wspólnotowych, przy czym wymaga ono zastosowania środków polityki handlowej (np. pozwolenia na przywóz dla towarów objętych kontyngentem w przywozie), spełnienia pozostałych formalności wymaganych przy przywozie towarów (np. przedłożenia świadectwa weterynaryjnego dla zwierząt) oraz zastosowania opłat prawnie należnych (na podstawie taryfy celnej Wspólnot Europejskich). Ważne dla importerów i eksporterów!
10
Content available remote Zmiany w przepisach celnych (2)
PL
W pierwszej części artykułu ("Gospodarka Materiałowa i Logistyka" 2003, nr 9) opisano zmiany w przepisach celnych dotyczące zgłoszeń celnych, procedury tranzytu, składu celnego, procedury uszlachetniania czynnego oraz procedury odprawy czasowej. Druga część zawiera omówienie dalszych zagadnień.
11
Content available remote Zmiany w przepisach celnych (1)
PL
Z dniem 10 sierpnia 2003 r. weszła w życie ustawa z 23 kwietnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie ustawy o Służbie Celnej (Dz.U. nr 120, poz. 1122). Dokonane zmiany wprowadzają szereg ułatwień dla podmiotów prowadzących obrót towarowy z zagranicą. W artykule przedstawiono najważniejsze z nich.
12
Content available remote Kontyngenty taryfowe
PL
W artykule autorka wyjaśnia, na czym polegają kontyngenty taryfowe oraz jakie są sposoby ich rozdysponowania, a także zamieszcza wykaz aktów prawnych ustanawiających obowiązujące kontyngenty taryfowe.
13
Content available remote Zgłoszenie celne do procedury składu celnego w celu konsygnacji
PL
W numerze 8/2002 r. "Gospodarki Materiałowej i Logistyki" zaprezentowano problem wykorzystania składu konsygnacyjnego w zarządzaniu zakupami od dostawców krajowych. W tym artykule przedstawione zostanły przepisy kodeksu cywilnego i odpowiednie przepisy wykonawcze niezbędne w relacjach z dostawcami zagranicznymi.
14
Content available remote Przekształcenia w administracji celnej
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.