Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedmiotem badania było zbadanie praktyk zamawiania próbnych soczewek kontaktowych przez specjalistów (n = 133) oraz ocena częstotliwości, z jaką nadmiarowe soczewki pozostają niewykorzystane. Wyniki wskazują, że faktycznie używana liczba par soczewek przez pacjentów w procesie doboru jest mniejsza niż liczba par zamówionych przez specjalistów. Stwierdzono nadmierne zamawianie soczewek próbnych w następujących ilościach: dla sferycznych jednodniowych średnio 0,39 ± 0,96, dla planowej wymiany 0,28 ± 0,84, dla torycznych jednodniowych 0,42 ± 1,14, dla planowej wymiany 0,31 ± 0,92, dla multifokalnych jednodniowych 0,16 ± 0,55 i dla planowej wymiany 0,12 ± 0,39. Przyjęto, że jedna para to dwa opakowania soczewek pięciosztukowych w przypadku jednorazowych lub dwa opakowania soczewek jednosztukowych dla soczewek z planowaną wymianą. Szacuje się, że w skali roku w Polsce może to prowadzić do produkcji około 2 738 881 nadmiarowych soczewek kontaktowych, co uwydatnia znaczenie efektywniejszego zarządzania zamówieniami w celu ograniczenia wpływu na środowisko i uniknięcia niepotrzebnego marnotrawstwa zasobów.
2
Content available remote Soczewki silikonowo-hydrożelowe i lipidy – przyjaciele czy wrogowie?
PL
Specjaliści ochrony wzroku aplikujący soczewki kontaktowe chcą zapewnić swoim pacjentom dobre widzenie, komfort użytkowania oraz zdrowie oczu. W czasie procesu doboru ocenianych jest wiele parametrów dotyczących zarówno zdrowia oczu pacjenta, jak i samych soczewek. W standardzie doboru miękkich soczewek kontaktowych zalecanym przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych, w części 10 dotyczącej wizyty kontrolnej, widnieje zalecenie oceny soczewek [1]. Jednym z aspektów takiej oceny jest sprawdzenie, czy na soczewce widoczne są osady. W tym artykule skupimy się na oddziaływaniu osadów lipidowych z soczewkami silikonowo-hydrożelowymi (Si-Hy) i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy obecność lipidów na lub w takich soczewkach to zawsze coś złego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.