Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Tegoroczna nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych to nie koniec zmian. W przygotowaniu są nowelizacje ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Proponowane zmiany będą miały istotny wpływ na procedowanie zamówień. Czy ułatwią pracę przy zawieraniu transakcji, czy raczej wręcz przeciwnie?
PL
„Chcemy udrażniać mechanizmy inwestycyjne firm, promować partnerstwo publiczno-prywatne, zachęcić mały i średni kapitał przez szerokie programy poręczeń i gwarancji, jak choćby program de minimis” – powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu minister gospodarki, Mateusz Morawiecki.
PL
Najbardziej kosztowny i najmniej przewidywalny składnik przedsięwzięć gospodarczych, a w szczególności wysoko nakładowych inwestycji w infrastrukturę, to ryzyko. W ustawie Prawo zamówień publicznych pojęcie „ryzyko” pojawiło się niedawno i występuje tylko raz. Czy ryzyko jest zatem pomijanym i niedocenianym czynnikiem w transakcjach?
PL
Liczący 53 tys. mieszkańców Racibórz posiada sprawnie zorganizowany system zbiórki i składowania odpadów komunalnych, dysponuje też nowoczesnym składowiskiem odpadów. Kiedy władze miasta zaczęły rozważać możliwość rozszerzenia działalności składowiska o procesy MBP, wśród kilku możliwych metod realizacji przedsięwzięcia pojawił się wariant partnerstwa publiczno-prywatnego.
PL
Wprawdzie warunki współfinansowania przedsięwzięć PPP w ramach środków UE w perspektywie finansowej 2014-2020 są nieporównywalnie bardziej przejrzyste i bardziej atrakcyjne od warunków, na jakich polskie samorządy pracowały dotychczas, niemniej jednak zrealizowano 16 projektów z udziałem unijnego współfinansowania. Należy oczekiwać, że kolejne pięć lat przyniesie znacznie większą liczbę transakcji PPP, gdzie grant będzie częścią finansowania.
PL
Perspektywa finansowa 2014-2020, ze względu na wypracowane praktyki pozyskiwania funduszy i praktyki realizacji przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego, może stanowić przełom dla wdrażania i finansowania projektów hybrydowych, czyli takich, w których następuje połączenie modelu PPP z funduszami UE. Ze względu na wprowadzenie nowych regulacji więcej projektów, w tym typowych dla naszego kraju, czyli małych, powinno uzyskać dostęp do funduszy europejskich na lata 2014-2020.
PL
Aż 79 mld zł (18,7 mld euro) wyniosła wartość transakcji zawartych w 2014 r. w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji na terenie Europy i Turcji. Jak podaje Europejskie Centrum Ekspertyz PPP w Brukseli (EPEC) w sprawozdaniu „Market Update Review of the European PPP Market in 2014”, rynek PPP w Europie wykazał 15-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2013.
PL
Wartość transakcji przeprowadzonych w europejskim sektorze transportu w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w 2014 r. wyniosła 11,8 mld euro, co stanowi dwie trzecie wartości całego rynku tych transakcji w Europie w ub.r. Osiągnięto dzięki 23 kontraktom, w większości na przedsięwzięcia drogowe. Podobna tendencja od lat utrzymuje się nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W USA w 2014 r. z 71,8 mld dol. 86% przeznaczono na projekty transportowe PPP.
PL
Cieszący się olbrzymim powodzeniem na całym świecie, a niedoceniany w kraju tryb wykonywania zadań publicznych w oparciu o koncesję na usługi stanowi bardzo efektywny instrument w osiąganiu redukcji kosztów i podnoszeniu jakości usług publicznych, z jednoczesnym ulepszeniem technicznego stanu aktywów.
PL
Opinie dotyczące dynamiki rozwoju polskiego rynku partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji są bardzo podzielone. Od wejścia w życie ustaw o partnerstwie publiczno-prywatnym z 19 grudnia 2008 r. oraz o koncesji na roboty budowlane lub usługi z 9 stycznia 2009 r. w kraju zrealizowano 83 przedsięwzięcia, jak podaje portal Ministerstwa Gospodarki. To dużo czy mało?
PL
Wraz z kolejną planowaną nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych, która rozszerzy obowiązek wielokryterialnej oceny ofert, oczywisty staje się fakt, że uczestnicy systemu zamówień publicznych staną przed kolejnym utrudnieniem. Należy jednak spodziewać się, że owo „utrudnienie” stanie się z czasem pożytecznym narzędziem w rękach pracowników administracji, prowadzącym do lepszej jakości zakupionych usług i towarów.
PL
Zamówienia publiczne stają się coraz bardziej skomplikowane. Poleganie na cenie jako jedynym kryterium wyboru wykonawcy nie spełnia oczekiwań użytkowników ani wykonawców. W przypadku koncesji i partnerstwa publiczno-prywatnego najlepszą i jedyną dopuszczalną metodą weryfikacji oferty jest ocena wielokryterialna.
PL
W ramach przewidywanych zmian w systemie zamówień publicznych omawiamy projekt nowelizacji ustawy o partnerstwie publicznym, której sprawne funkcjonowanie jest niezbędne dla realizacji nowych wyzwań, jakie niesie za sobą unijna perspektywa finansowa na lata 2014-2020. O tym, że ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) posiada niedostatki, pisaliśmy obszernie w ostatnim wydaniu, komentując powody, dla których należałoby dokonać niezbędnych poprawek.
PL
Przewidywany w najbliższym czasie wzrost udziału transakcji w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze usług publicznych pociąga za sobą konieczność stworzenia warunków, które sprawią, że przedsiębiorcy oraz rynki kapitałowe zaczną postrzegać polskie PPP jako bardzo atrakcyjną formułę.
PL
W Polsce w ciągu ostatnich czterech lat zawarto ok. 30 umów na koncesje lub o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Czy to dużo, czy mało? Czy polskie PPP rodzi się z braku środków w budżetach samorządów, czy też są inne ku temu powody? Czy możemy realizować inwestycje i tworzyć przedsięwzięcia za pieniądze, których nie mamy?
PL
W kraju trwają przygotowania do podjęcia nowych wyzwań, jakie niesie za sobą unijna perspektywa finansowa 2014-2020. Niemałą rolę w tym zakresie odegra jakość polskiego prawodawstwa. Aby właściwie wykorzystać przyznane Polsce środki, a potem rozliczyć przedsięwzięcia, w których udział będą miały dotacje (a także tzw. instrumenty inżynierii finansowej), konieczne jest przewidzenie i określenie możliwości i ograniczeń, jakie wynikają z całokształtu polskiego prawa.
PL
W większości prowadzonych w kraju postępowań o przyznanie koncesji na roboty budowlane lub usługi wystąpiły trudności interpretacyjne na styku Ustawy z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU nr 19, poz. 101, z późn. zm.) i Ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (DzU z 2007 r. nr 223, poz. 1655 - P.z.p.). Stąd też ustawodawca precyzuje przepisy dotyczące niektórych procesów i pojęć występujących w tego typu transakcjach, co powinno ułatwić stosowanie P.z.p. w projektach opartych na koncesji oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).
PL
Spośród wielu różnych opinii, jakie zostały wydane na temat polskiego rynku partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), ta przytoczona poniżej ma kluczowe znaczenie dla inwestorów, instytucji finansowych i zewnętrznych podmiotów zainteresowanych transakcjami PPP w naszej gospodarce.
PL
W odpowiedzi na fundamentalne pytanie - w jakim celu samorządy organizują przedsięwzięcia w trybie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP)? - można usłyszeć różne opinie, w zależności od kraju, w którym je zadamy. Wydawałoby się, że w państwach członkowskich Unii Europejskiej te odpowiedzi powinny być przynajmniej spójne, a najlepiej - jednakowe. Niestety, tak nie jest. O ile bowiem rozumienie pojęcia "lepsza realizacja zadania publicznego" jest podobne, o tyle okoliczności towarzyszące osiągnięciu tego celu np. w Polsce są odmienne od tych, jakie występują w innych krajach z rozwiniętymi rynkami PPP.
PL
W przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 z pewnością nie będzie powtórki z okresu poprzedniego, kiedy to nasz kraj stał się beneficjentem grantów na niespotykaną w polskiej historii skalę. Teraz mamy czas, aby zapoznać się z metodami, jakie stosuje UE dla wspierania społeczeństw i gospodarek innych państw członkowskich, bardziej zaawansowanych w rozwoju. W ich przypadku pomoc nie polega już jedynie na dotacjach.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.