Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Czy wiesz jak stosowć normy i dlaczego warto z nich korzystać?
3
Content available remote Normalizacja w pneumatyce : nowe publikacje i kierunki prac
PL
W niniejszym artykule zaprezentowano najważniejsze normy międzynarodowe dla pneumatyki oraz zasygnalizowano zakres ciekawszych prac prowadzonych w TC 131 i TG 118. Celem artykułu jest zobrazowanie obecnego stanu normalizacji międzynarodowej w dziedzinie pneumatyki, zachęcenie do korzystania z norm, a także zainteresowanie krajowych specjalistów czynnym udziałem w pracach prowadzonych w organizacji ISO. Szczegółowe informacje na temat stanu norm dla pneumatyki, zakresu i przedmiotu poszczególnych norm itp. można uzyskać w sekretariacie krajowego Komitetu Technicznego nr 208, z siedzibą w OBREiUP w Kielcach.
5
Content available remote Co nowego w normach dla pneumatyki. Cz. 3
PL
W niniejszej, trzeciej części publikacji na temat norm dla pneumatyki w pierwszej kolejności omówione będzie bardzo istotne zagadnienie jakości sprężonego powietrza, które jest najpopularniejszym czynnikiem roboczym stosowanym w pneumatycznych urządzeniach oraz układach napędowych i sterujących.
6
Content available remote Co nowego w normach dla pneumatyki. Cz. 2
PL
W poprzednim numerze "Pneumatyki" zwróciliśmy uwagę czytelników na stan i aktualność powszechnie dostępnych Polskich Norm, stosowanych przez producentów i użytkowników pneumatyki. Oprócz znanych norm krajowych, z którymi można zapoznać się w większości bibliotek technicznych, bardzo istotne dla naszej branży są normy międzynarodowe ISO.
7
Content available remote Co nowego w normach dla pneumatyki. Cz. 1
8
Content available remote Polska w europejskich organizacjach normalizacyjnych
PL
Od dnia uzyskania przez Polski Komitet Normalizacyjny czynnego członkostwa w europejskich organizacjach normalizacyjnych (to jest od 1 stycznia 2004 r.) krajowa działalność normalizacyjna musi stosować się do zasad i przepisów europejskich.
9
Content available remote Normalizatorzy już w Unii Europejskiej
PL
Mimo że termin akcesji Polski z Unią Europejską upływa dopiero za kilkadziesiąt dni, już od 1 stycznia 2004 r. Polski Komitet Normalizacyjny jest pełnoprawnym członkiem europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC.
10
Content available remote Działamy w warunkach pełnego członkostwa w organizacjach europejskich
PL
Konsekwencją wstąpienia Polski do Unii Europejskiej jest konieczność zharmonizowania wewnętrznych przepisów z dyrektywami europejskimi. Warunek ten dotyczy każdej sfery życia i funkcjonowania gospodarki, w tym - ważnej w procesie dostosowawczym - krajowej działalności normalizacyjnej. Przygotowania do czynnego członkostwa w Europejskich Komitetach Normalizacyjnych prowadzone są od kilku lat, a ich wynikiem jest ramowy system normalizacji krajowej, spójny z regułami europejskimi.
PL
Zdefiniowano terminy dotyczące: normalizacji, celów normalizacji, konsensu, normy, normy zharmonizowanej, omówiono rolę normalizacji i norm we współczesnym świecie, omówiono międzynarodowe i regionalne organizacje normalizacyjne, omówiono krajowy system normalizacyjny, przedstawiono zależność pomiędzy normalizacją międzynarodową, regionalną, krajową, administracyjno-terytorialną i zakładową, omówiono normalizację w dziedzinie hydrauliki i pneumatyki w tym omówiono rys historyczny, normalizację międzynarodową, regionalną i krajową, omówiono również działalność informacyjną dotyczącą normalizacji.
EN
The article defines the terms of standardization, standard, consensus , directive, harmonized standard and discusses the importance of standardization in the present-day world. There are discussed: the purposes and principles of national standardization and its organization, standardization in the field of hydraulics and pneumatics and its historical outline and present state, international standardization ISO/TC 131, local standardization CEN and information activity related to standardization. A list of international standards ISO and local standards EN within the range of hydraulics and pneumatics and Polish standards corresponding to this is attached.
12
Content available remote Bezpieczeństwo elementów i układów pneumatycznych w normach PN, EN i ISO
PL
Pierwszym znaczącym dokumentem normalizacyjnym o zasięgu ogólnoświatowym, w którym określone zostały wymagania bezpieczeństwa dla urządzeń i układów pneumatycznych, była norma międzynarodowa ISO 4414:1982 Pneumatic fluid power. Recommendations for the application of eguipment, to transision and control systems.
13
Content available remote Zatwierdzanie zamiast ustanawiania
PL
Widoczne w ostatnich latach przyspieszenie prac przygotowawczych poprzedzających integrację Polski z Unią Europejską wywiera silny nacisk także na krajową działalność normalizacyjną. Wymagania, jakie stawia przed nami UE, to między innymi członkostwo Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w europejskich komitetach CEN i CENELEC oraz przyjęcie do końca 2002 r. 80% norm europejskich.
14
Content available remote Elementy pneumatyki - wymagania i metody badań
PL
Od kiedy rozpoczął się rozwój pneumatyki szeroko stosowanej w przemyśle, producenci elementów i urządzeń obligowani są przez nabywców do podawania informacji o swoich wyrobach, jednoznacznie charakteryzujących ich funkcjonalność, w tym parametrów technicznych istotnych dla niezawodności i poprawnej eksploatacji oraz innych danych mających wpływ na ich zastosowanie.
PL
Polska terminologia w zakresie napędów i sterowań pneumatycznych powstała i kształtowała się właściwie dopiero w latach 70., równocześnie z budowaniem krajowej pneumatyki. Tworzona była głównie na bazie nazewnictwa stosowanego w hydraulice, dziedzinie istniejącej od lat na polskim rynku, posiadającej wieloletnie tradycje i doświadczenie.
PL
Bezpośrednio po przemianach, jakie zapoczątkował w Polsce (i całej Europie Wschodniej) rok 1989, po złożeniu przez Polskę w 1990 r. oficjalnej deklaracji o przyjęcie do Unii Europejskiej, rozpoczęło się systematyczne przystosowywanie naszego systemu wewnętrznego do zasad obowiązujących w krajach Unii. Pojawiła się konieczność zmian w polityce gospodarczej (gospodarka rynkowa), ukierunkowanie na "usuwanie barier" w wymianie towarowej i rozszerzanie współpracy z krajami UE we wszystkich dziedzinach gospodarki. Zrodziło to potrzebę radykalnej zmiany polskiej normalizacji, która musiała stać się działalnością powszechną, opartą na zasadach stosowanych w krajach o gospodarce rynkowej.
PL
Opisano funkcjonowanie krajowego systemu normalizacji i jego zadania w okresie przedakcesyjnym naszego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Podano ogólny stan krajowej normalizacji w połowie 2000 r. Obecnie jest około 19 000 PN i 8 200 norm europejskich EN, w tym tylko ok 2 300 norm krajowych jest zharmonizowanych z normami europejskimi. Przedstawiono etapy powstawania normy międzynarodowej ISO (CD, DIS, FDIS) i wprowadzania jej do Polskich Norm. Podano numery i tytuły 54 norm stanowiących zbiór PN dla pneumatyki, strukturą tego zbioru i powiązanie z normami dotyczącymi hydrauliki.
19
Content available remote Dostosowanie zbioru PN do norm
PL
W zeszycie 4/97 kwartalnika "Pneumatyka" opublikowano artykuł pt." Normy (EN) zabezpieczające instalacje pneumatyczne". Po przeczytaniu tego materiału pozwalam sobie, jako Sekretarz Normalizacyjnej Komisji Problemowej ds. Napędów i sterowań pneumatycznych, zasugerować zamieszczenie w jednym z kolejnych zeszytów kwartalnika informacji dodatkowych, uzupełniających wiedzę czytelników na ten temat.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.