Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Od ponad dwóch lat trwa debata dotycząca zaostrzenia wymagań oraz systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw. W kontekście walki ze smogiem emocje budzi głównie jakość paliw stałych pochodzenia węglowego.
PL
Od pewnego czasu w branży toczy się dyskusja na temat kierunku, w którym zmierza rynek urządzeń grzewczych? Czy będzie to rynek tradycyjnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, czy rynek urządzeń grzewczych będzie należeć do instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii?
PL
Wejście w życie we wrześniu 2015 roku rozporządzeń związanych z ekoprojetem wymusiło na polskim rynku przyspieszenie w instalowaniu gazowych kotłów kondensacyjnych. Wszelkie odgórne próby ingerowania w to, co inwestor powinien stosować, budzą automatycznie, często uzasadnioną nieufność powodowana tym, że szereg przepisów jest wdrażanych pod wpływem takiego czy innego lobby biznesowego.
PL
Od ponad roku słyszymy o wielkiej walce administracji rządowej ze smogiem. Po raz pierwszy zrobiło się na ten temat głośno poprzedniej zimy, kiedy ciężkie powietrze oficjalnie dotarło do Warszawy. Ówczesny minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, ogłosił wizjonerski plan walki ze smogiem, który zaowocował rekomendacjami do opanowania tej sytuacji. Na każdym kroku podkreślano, że zaistniała sytuacja jest skutkiem zaniechania przez poprzednie rządy działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji.
PL
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych praktycznie od początku swojej działalności, czyli ponad 14 lat, jest zaangażowane w działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Jako organizacja branżowa SPIUG bierze udział w wielu inicjatywach mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Stowarzyszenie konsultuje i przekazuje do administracji rządowej rozwiązania, które mogą pomóc w likwidacji lub przynajmniej znacznym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
PL
Ostatnio decydenci zauważyli, że bez ciepła z odnawialnych źródeł energii trudno będzie osiągnąć założone cele udziału OZE w ogólnym bilansie energii w 2020, a nawet w 2030 roku. Pierwszym kierunkiem zwiększenia udziału OZE w ciepłownictwie jest ciepło systemowe. W najbliższej dekadzie rozwój ciepła z OZE, poza spadającymi kosztami technologicznymi, determinowany będzie unijnymi regulacjami zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, które nakładają obowiązki w tym obszarze. Przypomnijmy, że w roku 2016 udział energii z OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie wyniósł 14,7%.
PL
Premier Mateusz Morawiecki w grudniu 2017 roku ogłosił wprowadzenie w życie od stycznia 2018 roku nowej taryfy na energię elektryczną, dedykowanej dla celów grzewczych. Uruchomiony mechanizm ma służyć do walki ze smogiem i jest krokiem w dobrym kierunku, lecz jednak daleko niewystarczającym w stosunku do potrzeb. Takie stanowisko dwie organizacje działające w branży instalacyjno-grzewczej – PORT PC i SPIUG – przedstawiły w ramach wcześniejszych konsultacji społecznych związanych z projektem nowego rozporządzenia taryfowego. Nowa ogólnopolska taryfa pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 20-25% w porównaniu do standardowej taryfy elektrycznej G11. Jednak w porównaniu do już istniejących i dostępnych taryf elektrycznych G12 i G12w jest to propozycja mocno niekonkurencyjna w wypadku odbiorców korzystających już z możliwości rozliczania się za energię elektryczną według tego typu taryf.
PL
Ostatnio przez Polskę przetacza się fala dyskusji, jak można poprawić jakość powietrza w Polsce. Została ona zdominowana przez wyśrubowane wymagania dla kotłów na paliwa stałe, odnawialne źródła energii (OZE) oraz konwencjonalne ciepło sieciowe. Gdzieś obok nieśmiało funkcjonuje gaz…
PL
Ponad 80% całej energii zużywanej w gospodarstwie domowym to właśnie ciepło. Dlatego, zdaniem SPIUG, nie można oddzielić rozwoju zastosowania nowoczesnych źródeł ciepła (w tym, oczywiście, także opartych na OZE) od działań na rzecz podwyższania efektywności budynków. Ponieważ nowoczesne i efektywne energetycznie systemy grzewcze są oparte na tzw. niskich parametrach grzewczych, wymaga to budownictwa, które jest lepiej zaizolowane pod względem termicznym.
PL
Jedną z przyczyn występowania emisji szkodliwych substancji do atmosfery w okresie zimowym jest tzw. niska emisja, powstająca w wyniku spalania odpadów i niskiej jakości paliw w urządzeniach grzewczych, głównie kotłach na paliwa stałe, które już dawno powinny być wycofane z użytkowania. Ocenia się, że takich urządzeń działa w Polsce od 2,5 do 3 mln. Ponad 60% kotłów to urządzenia dziesięcioletnie lub starsze. To ogromny rynek wymian urządzeń grzewczych na najbliższe lata. Dlatego producenci z nadzieją odebrali zapowiedź wdrożenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu ?Czyste Powietrze?, w ramach którego ma zostać dofinansowana wymiana źródeł ciepła. Dofinansowywane mają być również prace termomodernizacyjne polegające m.in. na dociepleniu przegród zewnętrznych/wewnętrznych budynku oraz wymianie/montażu stolarki zewnętrznej. W ramach oferty ma być możliwy również zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale wyłącznie w formie pożyczek
PL
Przejście w całości na pozyskiwanie energii z OZE jest działaniem o charakterze fundamentalnym. Nie da się tego osiągnąć, nie wdrażając już teraz coraz powszechniej instalacji wykorzystujących OZE do pozyskiwania ciepła. W proces zmian muszą zostać włączeni wszyscy, w tym przede wszystkim użytkownicy końcowi i ci, którzy decydują lub wpływają na decyzje użytkownika końcowego, czyli konsumenta. Obecnie w kilku krajach UE trwa badanie, które ma na celu analizę decyzji inwestycyjnych konsumentów w zakresie ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Jego głównym celem jest opracowanie zaleceń dotyczących nowych modeli biznesowych i ram regulacyjnych poprzez określenie możliwości i barier, a także zainteresowanych sektorów, w ramach których konsumenci mogą korzystać z różnych technologii grzewczych i chłodzących wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dziedzinami wiedzy, ujętymi w tym badaniu, są np. strategiczne ustalenia krajowych stowarzyszeń technologicznych RHC i innych podmiotów, wiedza akademicka na temat akceptacji przez konsumentów, praktyczne doświadczenie osób uczestniczących (np. instalatorów, bankierów, decydentów) oraz informacje insiderów od przedstawicieli głównych grup konsumenckich.
PL
SPIUG bierze udział w projekcie koordynowanym przez UE, dotyczącym analizy zachowań konsumentów oraz zaleceń w zakresie nowych modeli biznesowych i ram regulacyjnych. Jednym z punktów wyjścia było stworzenie sieci ekspertów, którzy mogą reprezentować punkt widzenia konsumentów w zakresie odpowiednich technologii RHC w określonych obszarach geograficznych. Eksperci powinni posiadać wiedzę na temat czynników zachęcających i barier dostrzeganych przez konsumentów, a także na temat wykorzystania technologii ograniczania emisji.
PL
Praktyczne zastosowanie przepisów dyrektywy ErP w istniejących budynkach wielorodzinnych wyposażonych w instalacje z gazowymi kotłami z zamkniętą komorą spalania już w chwili wdrażania dyrektywy ErP w Polsce, ponad dwa lata temu, budziło sporo wątpliwości wśród ekspertów branży instalacji. Kwestia ta nie została wyjaśniona. Obecnie coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych może mieć z tym problem, co pokazuje przykład SM „Projektant" w Rzeszowie, która zwróciła się do redakcji „Polskiego Instalatora" z prośbą o wskazanie rozwiązania. Członkowie tej spółdzielni stanęli przed problemem wymiany części starych kotłów z zamkniętą komorą spalania na nowe urządzenia. W swoim piśmie podkreślają, że obecnie, ze względów formalnych, nie ma możliwości zastąpienia starych kotłów nowymi o takich samych parametrach. Tymczasem istniejące w budynku zbiorcze przewody powietrzno-spalinowe są dostosowane tylko do współpracy z kotłami z zamkniętą komora spalania. Ponadto instalacja przystosowana jest do wysokich parametrów czynnika grzewczego: 75/55°C. Pytają, czy taka instalacja, po wymianie części kotłów na kondensacyjne, nadal będzie prawidłowo funkcjonować. Sprawą zajęło się Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, które uzgodniło praktyczne zalecenia w tej kwestii, prezentowane poniżej.
PL
Po udanym IV kwartale 2016 r. i całym ubiegłym roku, I kwartał 2017 r. był kontynuacją dobrego trendu w branży instalacyjno-grzewczej. Ocena wzrostów całego rynku na poziomie 5% wydaje się dość wysoka, jeżeli weźmie się pod uwagę wahania jego potencjału w ostatnich latach oraz coraz bardziej widoczne problemy z finansowaniem i rozpoczynaniem inwestycji.
PL
II kwartał 2017 r. w branży instalacyjno-grzewczej był kolejnym udanym okresem. Praktycznie wszyscy uczestnicy tego segmentu rynku, których zapytaliśmy o opinie, wskazali na tendencje wzrostowe w branży, oceniane jak zwykle na różnym poziomie.
PL
IV kwartał 2016 r. oraz cały 2016 r. w branży instalacyjno-grzewczej w Polsce można uznać za udany, choć w pierwszej połowie roku trudno było o optymizm. Szczególnie dobre wyniki odnotowano pod koniec ubiegłego roku.
PL
Kwestie magazynowania energii od dawna wywołują duże zainteresowanie. Chodzi zarówno o magazynowanie energii elektrycznej, jak i ciepła, co wydaje się nie mniej ważne z punktu widzenia użytkowników. W Unii Europejskiej ciepło stanowi 49% energii pierwotnej w bilansie energetycznym. Dla porównania: transport pochłania 31%, a zużycie energii elektrycznej to tylko 20% udziału w zapotrzebowaniu na energię pierwotną. Jakich nowych rozwiązań możemy się zatem spodziewać w najbliższych latach w zakresie magazynowania i wykorzystania nadmiaru energii cieplnej?
PL
Od wielu lat w branży instalacyjno-grzewczej trwa dyskusja na temat wprowadzenia obowiązku corocznych przeglądów urządzeń grzewczych. Dodatkowo jest sporo wątpliwości natury prawnej jeśli chodzi o praktyczne aspekty działalności serwisowej osób wykonujących pierwsze uruchomienie oraz przeglądy techniczne. Obecnie SPIUG podjął inicjatywę formalnego uregulowania tych kwestii, zwracając się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
PL
Pod koniec lutego br. W Portalu Samorządowym" ukazał się artykuł „Zanieczyszczenie powietrza: plastikowe kominy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia", który stanowi element szerszej kampanii informacyjnej. Już sam tytuł artykułu budzi pewne kontrowersje u przedstawicieli branży grzewczej, podobnie jak dalsza jego treść. O sprostowanie opublikowanych w artykule informacji formalnie wystąpiło Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.