Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Globalny krajobraz energetyczny przemieścił się w kierunku zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji, a wodór stał się obiecującym rozwiązaniem w wielu sektorach i gałęziach przemysłu. Poszczególne kraje członkowskie realizują te wymagania i zobowiązania m.in. poprzez wdrażanie i realizację Narodowych Strategii Wodorowych, w których kluczową rolę odgrywają ekosystemy wodorowe, nazywane również doliny wodorowymi.
PL
W artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na pytanie, jakie nadzieje wiążą się z wodorem. W 1875 r. wielki XIX-wieczny wizjoner Juliusz Verne w „Tajemniczej wyspie” pisał o nim tak: „-A więc czym będzie się palić zamiast węgla? -Wodą... -Wodą... Wodą będą rozgrzewać parowce i lokomotywy, wodą grzać wodę?... -Nie inaczej, ale wodą rozłożoną na jej pierwiastki składowe, a rozłożoną bez wątpienia przez elektryczność, która będzie wówczas siłą potężną i łatwą w użyciu. Tak, moi przyjaciele, sądzę, że wody będą kiedyś używać jako opału, że wodór i tlen, z których się składa, wykorzystywane osobno lub łącznie, staną się źródłem ciepła i światła, niewyczerpanych i posiadających siłę, jakiej węgiel ziemny mieć nie może. Tak więc nie ma się co lękać. Woda jest węglem przyszłości”.
PL
Ogniwo paliwowe wykorzystuje energię chemiczną wodoru lub innych paliw do czystej i wydajnej produkcji energii elektrycznej. Jeśli paliwem jest wodór, jedynymi produktami reakcji są energia elektryczna, woda i ciepło. Ogniwa paliwowe są wyjątkowe pod względem różnorodności ich potencjalnych zastosowań, mogą korzystać z szerokiej gamy paliw i surowców oraz dostarczać energię do systemów tak dużych jak elektrownia komunalna i tak małych jak laptop.
PL
W poprzednim artykule autorzy przedstawili Czytelnikom konieczność zaangażowania w ewolucję klimatyczną. Ewolucję, która już się rozpoczęła. Jest to wyścig z czasem. Czy mamy jakiekolwiek szanse na spowolnienie globalnego ocieplenia i utrzymanie życia na Ziemi?
PL
W tej części sagi wodorowej przybliżymy tematykę magazynowania wodoru, stanowiącą wyzwanie dla jego dalszego skutecznego wdrażania w poszczególnych gałęziach przemysłu. Zatem pytanie, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi brzmi: „Czy (a jeżeli tak), to w jaki sposób możemy bezpiecznie magazynować wodór?"
PL
Od kilku lat jednym z najczęściej wymienianych w mediach słowem jest wodór - zielony, niebieski, szary, różowy. Zwolennicy nazywają go marzeniem, nadzieją dla naszej planety, niepowtarzalną szansą, wielkim wyzwaniem, przeciwnicy natomiast nierealną wizją, czystą utopią. Można odnieść wrażenie, jakby dokonywano niesamowitego odkrycia na miarę dokonań naszej wielkiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.
PL
Uważni czytelnicy w dwóch poprzednich wydaniach „Elektroinstalatora” mieli okazję zapoznać się z zaletami wodoru, wodorem jako paliwem przyszłości jak również sposobami jego produkcji. W obecnej odsłonie sagi wodorowej przedstawimy sposoby wytwarzania energii elektrycznej z wodoru przy użyciu ogniw paliwowych.
PL
W pierwszym artykule o wodorze autorzy przedstawili konieczność zaangażowania w ewolucję klimatyczną - ewolucję, która już się rozpoczęła. Jest to więc wyścig z czasem. Czy mamy jakiekolwiek szanse na spowolnienie globalnego ocieplenia i utrzymanie życia na Ziemi?
PL
Wodór to nadzieja na intensywny, bezpieczny i zrównoważony rozwój sektora energetycznego. Czy możliwe jest przechowywanie, transport i dystrybucja wodoru przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury gazowej? W jaki sposób wodór może wpływać na zastosowane do budowy materiały, takie jak stal i tworzywa?
PL
W ciągu ostatnich kilku lat pierwszy pierwiastek układu okresowego stał się światowym hasłem. Dzieje się tak, ponieważ ma szansę, aby sprostać dwóm głównym wyzwaniom w globalnym dążeniu do osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. Aby uwolnić potencjał wodoru jako paliwa przyszłości, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak bezpiecznie go przechowywać i transportować.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.