Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 12
PL
Metamorfopsje są zaburzeniem widzenia, polegającym na postrzeganiu obiektów w sposób nieprawidłowy. Oznacza to, że obserwowane przedmioty mogą się wykrzywiać, ale również może być zmienna ich wielkość.
2
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 11
3
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 10
4
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 9
5
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 8
6
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 7
7
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 6
8
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 5
9
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 4
10
Content available remote Porozmawiajmy o sarkoidozie
PL
Pierwszy raz sarkoidozę opisał dermatolog Jonathan Hutchinson w 1869 roku, zaś używaną po dzień dzisiejszy nazwę wprowadził Caesar Boeck niecałe 30 lat później, bo w 1897 roku. Jest to choroba polegająca na tworzeniu się zmian zapalnych w postaci guzków, nazywanych ziarniniakami. Guzki te są zlokalizowane w różnych narządach w całym ciele, zaś budują je makrofagi i limfocyty, czyli komórki odpowiedzialne za układ odpornościowy, gromadząc się w związku z nieprawidłowym pobudzeniem tego układu. Co ważne, guzki te nie ulegają wchłonięciu.
11
Content available remote Choroby weneryczne a narząd wzroku, cz. 3
PL
W numerze 05/2021 OPTYKI rozpoczęliśmy cykl tekstów na temat wpływu chorób wenerycznych na narząd wzroku, w tym będziemy kontynuować to zagadnienie, przybliżając temat HIV.
12
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 3
13
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 2
14
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, cz. 1
PL
Przedstawiamy Państwu Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku, gdzie omawiane będą zagadnienia z dziedziny optometrii, optyki i okulistyki, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas codziennej praktyki z pacjentami i klientami salonów optycznych. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny w Państwa pracy i ułatwi rozmowę z potencjalnym klientem. W tym numerze rozpoczynamy cykl od litery A.
15
Content available remote Wzrok w ciąży
PL
Ciąża to czas szczególny , podczas którego kobieta wyjątkowo zwraca uwagę na swoje zdrowie, dietę i tryb życia. Od tej pory jest odpowiedzialna nie tylko za swoje życie, ale również nienarodzonego maluszka.
16
Content available remote Tajemniczy zespół Charlesa Bonneta
PL
Zespół Charlesa Bonneta (CBS) pozornie w pierwszym kontakcie może kojarzyć się z chorobą o podłożu psychicznym, jednakże stan ten jest silnie związany z współwystępującymi zaburzeniami wzrokowymi, a cierpiący na niego pacjenci są z reguły zdrowi na umyśle. Dotyka głównie osoby starsze między 70. a 80. rokiem życia, jednak od tej reguły są wyjątki i zdarza się, że osoby młodsze również cierpią z tego powodu. Zespół Charlesa Bonneta charakteryzuje się występowaniem u pacjentów omamów wzrokowych, zarówno tych prostych, w postaci na przykład błysków, lub bardziej złożonych, gdzie widziane mogą być zwierzęta (szczególnie te małe), ludzie czy nawet całe krajobrazy. Przeważają halucynacje o intensywnych barwach, rzadziej pojawiają się te biało-czarne. Halucynacje mogą być bardzo zmienne, mogą pojawiać się i znikać.
17
Content available remote Prezbiopia – metody korekcji
PL
Prezbiopia zwana również starczowzrocznością nie jest ani chorobą, ani wadą refrakcji, a jedynie naturalnym procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się gałki ocznej i spadkiem zdolności akomodacji oka. Jak mówi literatura fachowa, o prezbiopii mówimy wówczas, „(..) gdy punkt bliski akomodacji cofa się do miejsca, w którym akomodacja niezbędna do czytania lub innej pracy z bliska staje się trudna lub wręcz niemożliwa. W przypadku większości ludzi praca z bliska staje się uciążliwa, kiedy amplituda akomodacji spada poniżej 5,00D (...)” [1]. Przy czym pamiętajmy, że jeżeli pacjent nie wykorzystuje więcej niż połowy amplitudy akomodacji podczas wykonywania czynności z bliska (zakładając odległość 40 cm, na którą potrzebujemy 2,50D, osoba z akomodacją 5,00D nie zauważy znacznego problemu), jego praca wciąż będzie komfortowa.
18
Content available remote Pierwsze krople na prezbiopię
PL
Prezbiopia, a inaczej starczowzroczność, to stan, który w odpowiednim czasie dotknie każdego z nas. Jest to proces fizjologiczny związany ze starzeniem się organizmu, dotykający soczewki oka, która utraca swoją elastyczność wraz z mijającym czasem. Manifestuje się problemami z widzeniem na bliskie i pośrednie odległości i przyjmuje tendencję progresywną.
19
Content available remote Choroby weneryczne a narząd wzroku, cz. 2
PL
W ostatnim numerze rozpoczęliśmy cykl tekstów na temat wpływu chorób wenerycznych na narząd wzroku, w tym będziemy kontynuować to zagadnienie, przybliżając temat rzeżączki i opryszczki.
20
Content available remote Choroby weneryczne a narząd wzroku
PL
Choć w dobie XXI wieku i dynamicznego rozwoju medycyny, w tym antybiotykoterapii, wydawać by się mogło, że temat chorób przenoszonych drogą płciową jest tematem nieco zapomnianym, wręcz pewnego rodzaju tabu, okazuje się, że odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań m.in. na kiłę, rzeżączkę czy chlamydię. Zachorowania nie dotyczą, jak kiedyś sądzono, jedynie osób o niskim statusie społecznym i homoseksualistów, ale wszystkich bez względu na płeć, preferencje seksualne czy zasobność portfela. Ponieważ choroby te nie mają w większości obojętnego wpływu na zdrowie oczu, postaram się pokrótce przybliżyć charakterystykę wybranych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.