Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Narkotykowa wojna
PL
Słowo wojna kojarzy się ze zorganizowanym konfliktem zbrojnym, w którym żołnierze narażając własne życie walczą nie zawsze w słusznej sprawie. Wojna ma jednak swoje drugie ciemne oblicze, mniej szlachetne i bohaterskie. W celu wzmocnienia sił militarnych, podaje się wojskowym różne substancje psychoaktywne, ponadto prowadzi się badania nad substancjami, które zwiększą odporność i wytrzymałość pojedynczego żołnierza. Rozpowszechnianie narkotyków w wojsku przeprowadza się świadomie, aby zwiększyć przewagę taktyczną oraz strategiczną nad przeciwnikiem. W przeprowadzanych wojnach nie liczy się zwykły człowiek, którego uzależniając od poszczególnych substancji państwo przekształca w organizm nie czujący głodu, strachu, zmęczenia, bólu, dyskomfortu związanego z panującymi warunkami i nie wymagający dużo snu. Jedyne co bierze się pod uwagę to wygranie obecnie przeprowadzanego konfliktu, bez względu na to ilu weteranów po wojnie będzie uzależnionych od środków odurzających i ile pieniędzy z tego tytułu państwo musi przeznaczyć na same narkotyki, jak i terapie odwykowe dla służących żołnierzy. Przydomek pierwszej wojny farmakologicznej nadano wojnie w Wietnamie. Statystyki mówią, że żołnierze zażywali lub palili tam każdy rodzaj środków psychoaktywnych. W Wietnamie, na wyciągnięcie ręki mogli dostać za niską cenę marihuanę, czy opium, dlatego najwięcej uzależnień związanych było właśnie z tymi dwoma narkotykami. Lista „leków” była długa, a mogło się znaleźć na niej wszystko, co łagodziło skutki przebywania na wojnie w piekielnych warunkach klimatycznych, czyli: kokaina, heroina, amfetamina, czy też barbiturany. Problem narkotyków w społeczeństwie jest powszechnie znany i jednym ze sposobów kontrolowania go w nieznacznej części jest przeprowadzanie testów. Testy można podzielić na dwie kategorie: wykonywane w laboratorium analitycznym lub ogólnodostępne do wykonywania w warunkach domowych. Testy te wykonuje się z różnego materiału biologicznego w zależności od stosowanej metody. Testy, które można dostać w aptekach reagują z określonymi grupami związków, dlatego nie są one w 100 % wiarygodne. Aby je przeprowadzać na własną rękę należy zapoznać się z metodą ich działania oraz z ewentualnymi związkami, które mogłyby zafałszować wynik testu. Bardzo ważnym etapem jest zapoznanie się z tym jak długo poszczególne narkotyki są wykrywalne w organizmie.
PL
Do środowiska codziennie uwalniane są związki, w tym metale, posiadające różny stopień rozpuszczalności i tym samym fitotoksyczności. Związki, które są łatwo rozpuszczalne w wodzie, przenikają w głąb gleby, co prowadzi do zanieczyszczenia wód gruntowych. Metale ciężkie obecne w środowisku mają negatywny wpływ na organizmy w nim żyjące, a także na organizm ludzki. W dzisiejszych czasach, zanieczyszczenie metalami ciężkimi stanowi poważny problem, a w szczególności w rejonach południowych Polski. Najbardziej niebezpieczne są ołów, kadm, miedź, rtęć i cynk. Do głównych źródeł zanieczyszczeń należy przemysł hutniczy, wydobywczy, energetyczny, a także transport. Coraz bardziej poważny staje się problem skażenia gleby, które spowodowane jest zjawiskiem migracji oraz kumulacji metali ciężkich m.in. w użytkach rolnych usytuowanych blisko źródła uwalniania zanieczyszczeń. Pierwiastki pobierane przez rośliny, a te zjadane przez zwierzęta oraz metale zawarte w organizmach wodnych przedostają się w konsekwencji do spożywczych produktów przeznaczonych dla ludzi. Oprócz metali ciężkich w wodzie występują też metale lekkie, mające pozytywny wpływ na środowisko i organizmy żywe. W dużym stopniu wpływają na żyzność gleb, na ich odczyn, a co za tym idzie na większą produktywność upraw.
EN
Everyday, various chemical compounds including metals of different solubility and thus phytotoxicity are released to the environment,. The compounds that are readily soluble in water penetrate deep into the soil, which leads to surface and groundwater contamination. Heavy metals present in the environment have a negative impact on the living organisms as well as humans. Nowadays, heavy metal pollution is a serious problem, in particular, in the southern regions of Poland. The most dangerous are lead, cadmium, copper, mercury and zinc. The main sources of contamination are metallurgical industry, extraction processes, energy production and transport. The problem of soil contamination, which is caused by the phenomenon of migration and the accumulation of heavy metals, is becoming increasingly serious, among others in agricultural land located near the source of exhaust gases. Elements taken by plants, and those consumed by animals and metals contained in aquatic organisms, are consequently passed into food products intended for human consumption. In addition to heavy metals in water, there are other metals that have a positive effect on the environment and living organisms. They greatly affect fertility and productivity of soil.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.