Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ urządzeń mobilnych na narząd wzroku
PL
Cyfrowe technologie informacyjne – smartfony, tablety, laptopy – to zdecydowanie jedne z najważniejszych wynalazków XXI wieku. Są w naszym społeczeństwie wszechobecne. Towarzyszą nam w pracy, w szkole, w domu, podczas zabawy i wypoczynku. Mają bezpośredni wpływ na nasze życie osobiste, zawodowe i społeczne. Z badań firmy Ericsson wynika, że dzięki nowym technologiom umacniają się więzi w rodzinie, jej członkowie kontaktują się ze sobą częściej i lepiej organizują codzienne życie. Odpowiednio dobrana informacja internetowa wzbogaca naszą wiedzę i pozytywnie wpływa na rozwój jednostki i społeczeństwa, ale należy przy tym pamiętać, że zbyt wczesne i nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych może być szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
2
Content available remote Problemy wzrokowe u dzieci ze spektrum autyzmu
PL
W gabinecie optometrycznym coraz częściej pojawiają się dzieci lub osoby dorosłe z autyzmem. Wynika to z kilku czynników: osób z autyzmem jest coraz więcej (5-6 przypadków na 10 tys. urodzeń), panuje wyższa świadomość roli wzroku u terapeutów pracujących z tymi osobami, większa wiedza na temat autyzmu u rodziców i opiekunów, coraz lepsza wiedza społeczeństwa na temat tego, czym zajmuje się optometria, działania z profilaktyki widzenia prowadzone przez optometrystów. Podstawową sprawą jest prawidłowa diagnoza obiektywna. Osoby z autyzmem charakteryzuje ograniczony sposób komunikacji ze społeczeństwem, stąd brak możliwości przeprowadzenia badań subiektywnych (choć są wyjątki: osoby mówiące, dobrze zrehabilitowane, o małym stopniu cech autystycznych). Ważne, aby rozpoznać wadę wzroku, zez, niedowidzenie i zastosować właściwą korekcję okularową i terapię wzrokową pomimo problemów z komunikacją. Przy zaburzeniach autystycznych niezdiagnozowane problemy wzrokowe utrudniają i spowalniają rozwój tych osób w przedszkolach i placówkach rehabilitacyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.