Celem artykułu jest prezentacja pilotażowych zmian w koncepcji zarządzania szpitalem w sferze wewnętrznych przepływów informacji oraz dóbr i usług związanych z udzielanymi pacjentom świadczeniami zdrowotnymi, których skutkiem była poprawa ekonomicznej efektywności i jakości prowadzonych działań. Artykuł jest oparty na wynikach prowadzonych w latach 20082012 w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Jurasza w Bydgoszczy analiz poziomu i struktury kosztów oraz sprawności funkcjonującego modelu zarządzania, które stały się następnie punktem wyjścia dla opracowania i wdrożenia zmian polegających na wykreowaniu grupy menedżerów medycznych i wykorzystaniu jej w procesach planowania, sterowania oraz monitorowania prowadzonych w lecznicy działań. Wprowadzone zmiany można z jednej strony postrzegać jako innowację organizacyjną, ale również jako zmianę wewnętrznych reguł funkcjonowania szpitala oddziałującą w istotny sposób na modyfikację relacji między jego interesariuszami przyczyniającymi się do poprawy efektywności ekonomicznej tego podmiotu. Omówiony przypadek może być traktowany jako przykład dobrych praktyk zarządczych w polskich szpitalach.
EN
The paper is an example of case study. It is an attempt to present an idea of medical managers institution as a useful and effective device for the improving and restructuring polish hospitals organization and management. This case could be treated as an example of a good practices in polish medical care system. This case show how to deal with financial and organizational challenges during the reform period.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.