W ostatnim czasie o przyszłości rynku gazu ziemnego mówi się głównie w kontekście destabilizujących ten rynek działań Federacji Rosyjskiej, zwłaszcza rosyjskiej napaści na Ukrainę. Państwa członkowskie i Unia Europejska jako całość szukają alternatywnych źródeł dostaw oraz nośników energii, aby uniezależnić się od importu rosyjskich surowców energetycznych, zarówno w perspektywie nadchodzącej zimy jak również w perspektywie długoterminowej. Pod koniec lipca ministrowie krajów Unii Europejskiej, odpowiedzialni za sprawy energii, porozumienie co do stworzenia rozwiązania, mającego ograniczyć negatywne skutki manipulowania przez Federacje Rosyjską dostawami gazu ziemnego do Europy. Rozwiązaniem tym jest mechanizm dobrowolnego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15% do marca 2023 r., który w sytuacji kryzysowej może zostać zastąpiony natychmiastową i obligatoryjną redukcją zużycia.
We wrześniu i październiku br. podjęto bardzo ważne decyzje legislacyjne, które mają przyczynić się do przemodelowania polskiego rynku energii i otwarcia go na gazy odnawialne, przede wszystkim biometan oraz wodór.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.