Około 60% populacji Unii Europejskiej mieszka w obszarach miejskich (miasta powyżej 10 tys. mieszkańców - dane statystyczne Eurostat). Miasta są siłą napędowa europejskiej gospodarki, a blisko 85% produktu krajowego brutto UE jest generowane na tych obszarach. Dane statystyczne dowodzą (raport TERM 2006 dot. Wpływu transportu na środowisko, przedstawiony w Parlamencie Europejskicm w trakcie posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki w dniach 11.12.04.2007 r. przez Jacqueline McGlade - dyrektor naczelną Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska z siedzibą w Kopenhadze), że transport jest odpowiedzialny za emisję 21% gazów cieplarnianych w EU-15 (wyłączając międzynarodowy transport lotniczy i morski), 93% wszystkich gazów cieplarnianych jest emitowane przez transport samochodowy, a najszybsze zwiększenie emisji gazów cieplarnianych odnotowano w międzynarodowym transporcie lotniczym (86% w latach 1990.2004).
Traktat akcesyjny określał szczegółowo zasady uczestnictwa Polski w Unii, a wspólnotowa legislacja miała nam zapewnić rozwój i wzrost gospodarczy. Ostatnio zapoczątkowano w Unii dyskusję, jak głęboko legislacja unijna powinna regulować gospodarkę? Odpowiedzi należy szukać wśród planów Komisji Europejskiej, która ma dokonać przeglądu prawa unijnego.
Opublikowana w 2001 r. Biała Księga "Europejska polityka transportowa do 2010 r. Czas na decyzje" była pierwszym kompleksowym dokumentem unijnym, wyznaczającycm kierunki polityki transportowej. Podczas spotkania Rady Unii w grudniu 1999 r. Komisja Europejska została zaproszona do przygotowania propozycji strategii w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju na posiedzenie Rady w czerwcu 2001 r. w Goteborgu. Podczas niego, Rada jako najwyższy reprezentant państw członkowskich, wezwała do zmiany proporcji między gałęziami w drodze polityki inwestowania w infrastrukturę należącą do kolei, żeglugi śródlądowej, lokalnej żeglugi morskiej i transportu intermodalnego. We wrześniu 2001 r. została opublikowana Biała Księga, zawierająca wnioski przyjęte przez Radę. Biała Księga w swojej treści jest wytyczną do polityki transportowej państw członkowskich oraz zawiera zadania dla Komisji w zakresie przygotowania odpowiednich aktów legislacyjnych.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Omówienie komunikatu Komisji Europejskiej z marca 2005 r. w sprawie "Poprawy otoczenia regulacyjnego w dziedzinie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia" wskazującego na potrzebę uproszczenia dyrektyw w zakresie transportu kolejowego i drogowego.
EN
Discussion of European Commission announcement from March 2005 in the field of "Better Regulation for Growth and Jobs in the European Union" pointing at the necessity for simplification of directives in the field of railway and road transport.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.