Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W systemach zarządzania jakością spawalnictwo zostało uznane jako proces specjalny, przy stosowaniu którego nie jest możliwa parametryczna ocena jakości wykonanych połączeń. Z tego względu zostały ustanowione normy uzupełniające, w których określono wymagania dotyczące poszczególnych czynników mających wpływ na jakość połączeń. Spełnienie tych wymagań daje podstawę domniemania, że wykonane połączenia spawane spełniają założenia jakościowe w czasie produkcji. Takie uzupełnienie stanowi seria norm PN-EN ISO 3834:2007 "Wymagania jakości dotyczące spawania materiałów".
PL
Miniony, 2004 rok by! wyjątkowy dla normalizacji w Polsce, a zwłaszcza dla Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, z dwóch powodów. Po pierwsze, Polski Komitet Normalizacyjny od 1 stycznia 2004 r. jest pełnoprawnym członkiem Europejskich Organizacji Normalizacyjnych, tj, CEN - Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz CENELEC - Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki.
PL
Informowaliśmy już naszych czytelników o inicjatywie, jaką podjęli prezesi: Polskiego Towarzystwa Spawalniczego dr inż. Edward Dobaj oraz Sekcji Spawalniczej SIMP dr inż. Jan Plewniak w sprawie ustanowienia samodzielnej funkcji w budownictwie o specjalności spawalnicznej.
PL
W numerze 4. „Spajania metali i tworzyw w praktyce" z ubiegłego roku opublikowaliśmy list podpisany przez prezesów Zarządu Gtównego i Sekcji Spawalniczej SIMP dr. inż. Jana Piewniaka oraz Polskiego Towarzystwa Spawalniczego dr. inź. Edwarda Dobaja, skierowany do Ministra Infrastruktury Krzysztofa Opawskiego.
PL
Minęto 60 lat od wznowienia zorganizowanej działalności w branży spawalniczej w Polsce powojennej. Staio się tak za sprawą powołania Instytutu Spawalnictwa. Piszę „wznowienia", bo trzeba wiedzieć, że spawalnictwo nie powstało w Polsce dopiero po II wojnie światowej.
PL
Wypełniając funkcje związane z popularyzowaniem praktyki w spawalnictwie, z dużą satysfakcją prezentujemy zakład o nazwie Spawalnictwo Specjalistyczne- Głowice Sinikowe. Nazwa trochę skomplikowana, ale precyzja w nim wielka, praktyczne zastosowanie fuku spawalniczego do naprawy i regeneracji elementów silników spalinowych wymaga bowiem nie iada kwalifikacji i umiejętności. Niezbędna jest też wiedza o fizyce rozchodzenia się ciepła, zachowania się regenerowanych elementów pod wpfy-wem ciepła wprowadzonego w określonych obszarach, możliwościach powstawania naprężeń oraz o stosowanych materiałach dodatkowych. Nie mówiąc już o użyciu właściwej i precyzyjnej obróbki zregenerowanych elementów.
PL
W mijającym roku Polski Komitet Normalizacyjny obchodzi jubileusz 80-lecia działalności na rzecz normalizacji w polskiej gospodarce. Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) został powołany w 1924 roku, a Polska Norma została wprowadzona jako oficjalny dokument do dobrowolnego stosowania.
PL
Przygotowywaniem Polskich Norm do zatwierdzenia przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zajmują się Komitety Techniczne, przemianowane z Normalizacyjnych Komisji Problemowych na początku 2003 r., tj. po wejściu w życie ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji.
PL
Problem nadzoru spawalniczego w budownictwie nurtuje środowisko spawalników od dawna. W ostatnim czasie dyskusja na ten temat byta przeprowadzona zarówno w Polskim Towarzystwie Spawalniczym, jak i w Sekcji Spawalniczej SIMP.
PL
Jednym z warunków wprowadzenia wyrobu na jednolity wspólny rynek jest ocena zgodności z podstawowymi wymaganiami określonymi w dyrektywach nowego podejścia i oznakowania tego wyrobu znakiem CE. Każda dyrektywa nowego podejścia podaje zakres możliwych procedur oceny zgodności, które zapewniają należyty poziom ochrony, a w wielu z nich jest wymagana ocena zgodności przez tzw. stronę trzecią, którą może być tylko jednostka notyfikowana. Dyrektywy wyznaczają również kryteria dotyczące warunków, zgodnie z którymi producent może dokonać wyboru procedur oceny zgodności, jeśli jest przewidzianych wiele opcji.
PL
Artykuł zawiera informacje o procesach spawalniczych stosowanych do nierozłącznego łączenia metali oraz o zastosowaniach elementów do sterowania tymi procesami. Są w nim również informacje o sposobach przetwarzania energii elektrycznej w strumień skoncentrowanej energii cieplnej. Szczególnym rozważaniom poddano dwa procesy spawalnicze: spawanie łukowe i zgrzewanie rezystancyjne, określając wymagania, jakie powinny spełniać układy zasilania i sterowania skoncentrowanym strumieniem energii cieplnej przy miejscowym topieniu metalu, a w wypadku spawania łukowego - również przenoszeniem metalu w przestrzeni między elektrodowej.
PL
Lincoln Electric Company, przejmując BESTERA w styczniu 2002 r., zadeklarował zainwestowanie w rozwój firmy w Bielawie kilkunastu milionów ztotych. Pierwszym efektem tej deklaracji stafo się otwarte 26 listopada 2004 r. nowe Centrum Szkoleniowo-Badawcze BESTER A Lincoln Electric Company.
PL
Wyroby zgrzewane są stosowane w budownictwie chyba w mniejszym zakresie niż wyroby spawane, jednakże producenci tych wyrobów równie dobrze powinni znać dyrektywę nowego podejścia nr 89/106/EWG. Dyrektywa ta "w sprawie zbliżenia przepisów prawnych i administracyjnych państw członkowskich, dotyczących wyrobów budowlanych (materiałów konstrukcyjnych)" obowiązuje od 21 grudnia 1988 roku z uzupełnieniem 93 68 EWG wprowadzonym 1 stycznia 1995 roku.
PL
Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy reguluje w Polsce kodeks pracy, a w nim caty dział dziewiąty pt. "Bezpieczeństwo i higiena pracy", nakładający na pracodawcę między innymi obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpieczeństwa i higieny warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Pracodawca ponosi też odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy. Te wymagania warunkują tworzenie przepisów prawa i norm technicznych zapewniających produkcję i dopuszczanie na rynek maszyn i urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo pracy.
16
Content available remote Podstawowe wymagania dla wyrobów budowlanych
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.