Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
PL
Ryzyko towarzyszy każdemu działaniu. Rozumieć je należy, jako nieprzewidywalność skutków działania, niebezpieczeństwo, możliwość nieosiągnięcia założonego celu czy zakładanych wcześniej efektów. Ryzyko wynika w głównej mierze z niepewności, co do wyników działania. Jest ono pojęciem wieloznacznym i złożonym. W zależności od tego, w jaki sposób rozumie się pojęcie nieprzewidywalności, można także różnie rozumieć pojęcie ryzyka.
PL
Podejmowane przez firmy decyzje finansowe są bardzo trudne i ryzykowne, dlatego też zawsze powinny być uwarunkowane rachunkiem ekonomiczno-finansowym. Tak się dzieje również przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego urządzenia. Wybranie najkorzystniejszej oferty przy zamówieniach publicznych reguluje ustawa z 29 stycznia 2004 r. .Prawo zamówień publicznych". Norma IEC 60300 jest przewodnikiem po koncepcji szacowania cyklu życia związanego z niezawodnością wyrobu, która ma w dzisiejszych czasach znaczny wpływ na wybór właściwej oferty. Szacowanie cyklu życia wyrobu dotyczy zarówno użytkowników, jak i dostawców wyrobów, dlatego też przez obie strony może być stosowana.
PL
Planowanie w badanej firmie ma posłużyć do wyznaczenia celów i kierunków rozwoju działalności w dobie braku możliwości dokładnego sprecyzowania przyszłości przedsiębiorstwa na rynku kolejowym. Firma, aby osiągnąć swoje cele, tj. wykonać projekt w założonym terminie według zamówienia klienta po określonych kosztach i na odpowiednim poziomie jakości, zaczyna planować pierwsze działania już w momencie pojawiania się pierwszych symptomów z rynku o możliwości budowy nowych lub modernizacji eksploatowanych pojazdów. W procesie planowania badana firma wykorzystuje możliwości systemu ERP oraz prowadzi działania gwarantujące wybór najbardziej opłacalnych rozwiązań, tj. wybór odpowiednich dostawców strategicznych komponentów, które będą dostarczane według JIT oraz na określonym poziomie jakości.
PL
Pojazdy w transporcie kolejowym muszą spełniać najwyższe wymagania jakościowe dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz trwałości wyrobu. Wymagania określone w standardzie ISO 9001:2000, nie są wystarczające, dlatego też czołowi producenci zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kolejowego (Union of European Railway Industries) opracowali międzynarodową normę dla przemysłu kolejowego IRIS między innymi w celu zwiększenia standardów jakościowych w całym łańcuchu dostaw oraz redukcji kosztów audytów i ocen. Inicjatywę wsparły cztery wiodące koncerny europejskie (Alstom Transport, Bombardier Transportation, Ansaldo-Breda oraz Siemens Transportation), które pod egidą UNIFE opracowały jednolity dokument, który obejmował wymagania odnośnie systemu zarządzania jakością dedykowane branży kolejowej.
PL
Popyt może być zdefiniowany jako zapotrzebowanie na dane dobro, za które nabywca gotowy jest ustaloną na rynku cenę, dysponując do tego celu odpowiednią sumą dochodu pieniężnego [1]. Na rynku przewozów pasażerskich popyt obejmuje więc ujawnione zamiary zakupu usług transportowych, wynikające z istniejących potrzeb i prferencji transportowych oraz poparte możliwościami finansowymi ich realizacji. Wielkość tych zamiarów różni się zarówno od potrzeb, jak i zrealizowanych przewozów.
PL
Wsparcie finansowe, udzielane podmiotom sektora transportu z środków publicznych, stanowi istotny element realizacji polityki transportowej Unii Europejskiej. Racjonalne ukierunkowanie wsparcia powinno sprzyjać realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju transportu. Prowadzić może to jednak do dyskryminacji niektórych podmiotów. Dlatego Unia Europejska określiła szczegółowe ramy prawne udzielania wsparcia.
7
Content available remote Pomoc publiczna dla sektora transportu w Unii Europejskiej i w Polsce
PL
Pomoc publiczna udzielana sektorowi transportu w UE nie jest systematycznie monitorowana. Brak szczególnych informacji w tym zakresie powoduje, że nie wszystkie decyzje o wsparciu są racjonalne, prowadząc do negatywnych skutków na rynku transportowym. Dlatego Europejska Agencja Środowiska (European Environment Agency - EEA) podjęła wysiłki zmierzające do badania wielkości, struktury i podziału udzielanego wsparcia. Wyniki prowadzonych badań prezentowane są w ramach EEA. Stanowią one podstawowy materiał analityczny pomocy publicznej w sektorze transportu, wykorzystany w niniejszym artykule. Analizę wielkości i struktury wsparcia sektora transportu w Polsce przedstawiono na podstawie raportów Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów (UOKiK).
PL
Infrastruktura transportu, będąca elementem infrastruktury gospodarczej, stanowi istotny czynnik rozwoju gospodarczego państw i regionów. Jednocześnie poziom rozwoju gospodarczego ma istotny wpływ na realizowane programy rozwoju infrastruktury transportowej. Dlatego w polityce transportowej Unii Europejskiej wiele uwagi poświęca się programom rozwoju infrastruktury i jej finansowaniu. Wynika to z dużego zróżnicowania stanu infrastruktury transportowej w państwach członkowskich UE. Zróżnicowanie w zakresie nasycenia infrastrukturą transportową i jej stanu dotyczy również poszczególnych regionów. Podkreślić należy, że niedostateczny stan infrastruktury transportowej może być istotnym czynnikiem marginalizacji poszczególnych państw i regionów oraz stanowić zagrożenie dla realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.