Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wprowadzenie systemu etykietowania i wymogów ekoprojektu urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania miało w zamierzeniach uporządkować sposób przekazywania informacji. I można powiedzieć, że w dużym stopniu tak się stało. Są jednak pewne niuanse, które, moim zdaniem, wymagałyby dopracowania i zmian.
PL
Artykuł przedstawia kompleksową analizę opłacalności inwestycji w źródło ciepła w małym, parterowym, energooszczędnym domu jednorodzinnym. Pod uwagę zostały wzięte różne rozwiązania z wykorzystaniem pomp ciepła, a także fotowoltaiki, w odniesieniu do instalacji bazującej na gazowym kotle kondensacyjnym - z różnych segmentów cenowych. Analiza uwzględnia kilka metod określania opłacalności inwestycji i odnosi się do wymogów wyznaczonych przez Warunki Techniczne.
PL
W obowiązującym obecnie „Krajowym Programie Ochrony Powietrza do 2020 roku" [1] można znaleźć zapis - w planie średnioterminowych działań do 2020 r. – informując o konieczności stworzenia modelu obliczeniowego dla określenia kosztów zdrowotnych przy ocenach skutków regulacji krajowych strategii oraz programów w zakresie energetyki i przemysłu, oraz uwzględniania kosztów zdrowotnych w kosztach zewnętrznych. Zdaniem autorów, tworzenie jakichkolwiek krajowych strategii czy programów dotyczących energetyki i przemysłu bez uwzględniania ponoszonych kosztów zewnętrznych może prowadź do całkowicie błędnej polityki w tym zakresie. Przekonują o tym poniższe analizy.
PL
Nowe wytyczne PORT PC*, wydane jesienią 2015 r, opierają się w całości na niemieckich wytycznych branżowych VDI 2035 cz. 1 i 2, powszechnie uznawanych w Europie za jedne z najlepiej dopracowanych w zakresie wody jako nośnika ciepła w instalacjach.
PL
Badania rynku przeprowadzone w połowie stycznia 2016 r. przez PORT PC pokazały, że w ciągu ostatnich sześciu lat rynek sprężarkowych, elektrycznych pomp ciepła w Polsce wzrósł niemal trzykrotnie. Przyjrzyjmy się możliwym przyczynom, które mogły przesądzić o tak spektakularnym wzroście.
PL
W publikacji uwagi dotyczące hybrydowych rozwiązań systemowych stosowanych w pompach ciepła.
PL
Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze. Unia Europejska od lat prowadzi zintegrowaną politykę produktową, która obejmuje m.in. stosowanie klas i etykiet energetycznych, wymogi ekoprojektu oraz „zielone” zamówienia publiczne. Jej celem jest zminimalizowanie negatywnego wpływu produktów na środowisko w całym cyklu ich życia. Publikacja przedstawia inicjatywe unijne stymulujące przyszłość rynku urządzeń centralnego ogrzewania w Europie.
PL
W dniu 27.07.2012 zostata podana do wiadomości publicznej długo oczekiwana (także przez środowisko producentów urządzeń grzewczych) poprawiona wersja Projektu Ustawy o Odnawialnych Źródtach Energii.
PL
Artykuł poświęcony przybliżeniu pojęcia i znaczenia praktycznego sezonowego współczynnika efektywności sprężarkowej pompy ciepła SPF (Seasonal Performance Factor). Autor definiuje ten współczynnik w odniesieniu do źródła ciepła, systemu grzewczego oraz instalacji. Przybliża takie zagadnienia, jak: parametry wpływające na wartość SPF, czy minimalna jego wartość wynikająca z Dyrektywy o OZE. Podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy pompa ciepła powietrze-woda korzysta z energii odnawialnej. Podaje metody szacowania wartości współczynnika SPF, w tym dostępne programy symulacyjne. Dokonuje oceny wpływu skutków popełnianych błędów w doborze instalacji z pompą ciepła na wartość omawianego współczynnika. Zwraca uwagę na aspekt ekologiczny stosowania pomp ciepła w systemach grzewczych
EN
The definition and interpretation of the Seasonal Performance Factor (SPF) of a compression heat pump is given. The influence of the heat source type, the design of a heating system and working parameters is taken into account. The minimal SPF value is discussed and the methods of SPF calculation are described, including computer programs. The results of incorrect system design are discussed. The ecological aspect of the heat pumps use in heating systems is taken into account.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.