Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pracy zaproponowano symulacyjny model cyklu koniunkturalnego. Jednym z ważnych czynników przyczyniających się do pojawiania się cykli są naturalne opóźnienia pomiędzy decyzją o podjęciu inwestycji a momentem rozpoczęcia produkcji zainicjowanej tą inwestycją. Efekt ten jest znany od dawna, jednakże w pracy podjęto próbę nowego spojrzenia na ten problem i próby odpowiedzi na kilka istotnych pytań, mianowicie: Jakie są konieczne warunki pojawienia się cyklu koniunkturalnego? Czy opóźnienie inwestycyjne jest jedynym koniecznym warunkiem powstania takiego cyklu? Jeśli nie, to jakie inne czynniki powodują, że efekt opóźnienia przyczynia się do pojawienia się cyklu? Czy długość cyklu zależy od wartości opóźnienia inwestycyjnego i innych charakterystyk rynku?
EN
The simulation model of business cycles emergence, due to the natural delay between investment and production ('delayed response effects'), is presented. The computer simulation of the model reveals the investment delay is really important factor but it is hardly to say that it is the only factor and even not the most important one. Emergence of fluctuations requires a tuning of different factors, namely the investment delay, the price delay, sensitivity of producers on signals flowing from the market, the growth rate of the market, the capital productivity growth rate, capital depreciation rate, elasticity of demand. The Kitchin 3-5 years cycles emerge for the investment delay of the order 0.3 to 0.6 years and the price delay between 0.2 and 0.3 years. For higher investment delay (one to two years) and the price delay (one to 1.5 years) we observe the Juglar 7-11 years cycles. The Kuznetz infrastructural investment cycles (14-25 years) are observed for the investment delays between 3 to 5 years.
PL
Jednym z wyidealizowanych faktów odnoszących się do rozwoju przemysłu jest występowanie specyficznego rozkładu wielkości firm, nazywanego 'rozkładem ukośnym' (skew distribution). Wyjaśnień tej własności szuka się m.in. w działaniu prawa proporcjonalnych efektów Gibrata. W prezentowanej pracy wskazano na istotne znaczenie ewolucyjnych mechanizmów rozwoju, zwłaszcza selekcji (konkurencji) i poszukiwania innowacji oraz swobody wejścia firm na rynek. Po krótkim przedstawieniu ewolucyjnego modelu rozwoju przemysłu w dalszej części artykułu omówiono wyniki symulacji tego modelu. Celem badań symulacyjnych było wskazanie na warunki konieczne powodujące występowanie charakterystycznych, ukośnych rozkładów wielkości firm. Pokazano jak brak któregoś z tych warunków powoduje, że rozkłady wielkości firm są dalekie od rozkładu ukośnego, występują natomiast w sytuacji stałego pojawiania się innowacji oraz stałego wchodzenia na rynek nowych firm.
PL
W pierwszej części artykułu opisano koncepcję "samowarunkujących się ścieżek rozwoju" (path-dependence), związany z tą koncepcją postulat rosnących przychodów (increasing retums) oraz ideę blokad rozwoju (lock-in). W drugiej części przedstawiono analogiczną koncepcję biologiczną "skanalizowanych ścieżek rozwoju" {canalized pathways ofchange), nazywanych przez C.H. Waddingtona chreodami. Interesującym jest, że zarówno ekonomiczna idea "samowarunkujących się ścieżek rozwoju" jak i biologiczna koncepcja chreodów rozwinęły się niezależnie od siebie, odnoszą się do różnych typów procesów ewolucyjnych, ale wnioski z nich wynikające są do siebie bardzo zbliżone. Uzupełnieniem tych rozważań są wyniki symulacji komputerowych ewolucyjnego modelu rozwoju przemysłu ilustrujące warunki sprzyjające kanalizacji rozwoju w procesach w których obecne są ewolucyjne mechanizmy selekcji (konkurencji) i generowania nowości (innowacji).
5
Content available remote Zastosowanie algorytmów genetycznych w prognozowaniu popytu
PL
Prognozowanie popytu stanowi jeden z istotnych czynników w procesie podejmowania decyzji taktyczno-operacyjnych, jak również strategicznych w przedsiębiorstwie. Zarządzanie przepływem materiałowym zgodnie ze strategią just-in-time nie byłoby możliwe bez dokładnego określenia wielkości sprzedaży. Zarówno dla metod ilościowych, jak i jakościowych istnieją możliwości wykorzystania komputerów i zaawansowanych programów umożliwiających zautomatyzowanie obliczeń oraz przedstawienie danych w postaci graficznej. Kolejnym etapem w rozwoju metod prognozowania będzie prawdopodobnie wykorzystanie elementów sztucznej inteligencji (takich jak programowanie ewolucyjne czy sieci neuronowe), co powinno poprawić dokładność określania wielkości sprzedaży. W artykule zaproponowano metodę prognozowania wielkości sprzedaży w przypadku występowania sezonowości popytu. Do identyfikacji parametrów funkcji popytu zastosowano algorytmy genetyczne.
6
Content available remote Symulacja obrotów magazynowych
PL
W artykule przedstawiono realizację symulatora obrotów magazynowych traktującego bazy danych programu magazynowego jako bazę informacyjną.
PL
Referat przedstawia metodę przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej za pomocą przekształtników prądu stałego. Przedstawione są zasady pracy oraz zastosowania konwerterów VSC w nowej technologii, dla której przyjęto nazwę HVDC Light. Dyskutowane są znaczenie i wpływ najnowszej technologii HVDC na obecne systemy elektroenergetyczne w świetle przemian zachodzących w elektroenergetyce 21. wieku.
PL
W referacie przeprowadzana jest analiza porównawcza generacji harmonicznych klasycznego układu SVC oraz nowoczesnego układu STATCOM. Na wstępie podana została krótka charakterystyka rozpatrywanych ukladów SVC oraz STATCOM. Następnie przedstawione zostały wykorzystywane modele tych układów. Po podaniu zakresu badań zaprezentowane zostały wyniki analizy generacji harmonicznych. Układy SVC oraz STATCOM były modelowane z wykorzystaniem systemu PSCADIEMTDC. Podczas symulacji obliczany był współczynnik niesinusoidalności napięcia. Oddzielnie analizowane były także wyższe harmoniczne badanego napięcia. Podczas przeprowadzanych badań brano pod uwagę różne parametry i stany pracy symulowanego systemu. Na zakończenie pracy podano wnioski z przeprowadzonych badań
PL
Przedstawiono zagadnienia modelowania i symulacji pracy silników dal potrzeb badania zjawisk występujących w czasie wybiegu w związku z analizami możliwości zastosowania szybkiego SZR w hucie Miedzi Głogów. ze względu na konieczność obserwacji w stanach nieustalonych prądów i napięć sieć zasilającą i silniki zmodelowano za pomocą programu EMTDC/PSCAD. Uzyskane z symulacji wyniki dają podstawę do wszechstronnej oceny wywołanych różnymi przyczynami (np.. zwarciami) zjawisk w sieci elektroenergetycznej Huty Miedzi Głogów po odłączeniu zasilania od szyn, do których podłączone są silniki. Symulacja za pomocą EMTDC/PSCAD pozwala uniknąć przeprowadzenia kosztownych eksperymentów, które z natury rzeczy dają możliwość oceny zjawiska jedynie w konkretnej chwili i miejscu.
PL
Przedstawiono zagadnienia modelowania i symulacji pracy silników dla potrzeb badania ich samorozruchu w związku z analizami możliwości i zastosowania szybkiego SZR w sieci elektroenergetycznej Huty miedzi Głogów. z uwagi na charakter badań - badania stanów nieustalonych - sieć zasilająca i silniki zmodelowano wykorzystując program EMTDC/PSCAD. Przyjęte podejście dało możliwości przeprowadzania wszechstronnych badań samorozruchu silników indukcyjnych. możliwe było uwzględnienie różnego składu grupy silników biorących udział w samorozruchu, różnych czasów trwania wybiegu częściowego, jak również zdarzeń; w konsekwencji których nastąpił wybieg (błąd łączeniowy, zwarcia w różnych miejscach sieci elektroenergetycznej). W każdym z rozpatrywanych przypadków badano przetężenia będące konsekwencją zjawisk elektromagnetycznych mających miejsce po wznowieniu zasilania silników. przetężenia te również powinny być brane pod uwagę przy ocenie możliwości samorozruchu rozpatrywanych silników. W pracy przedstawiono wyniki symulacyjnych badań samorozruchu silników indukcyjnych pracujących w Hucie Miedzi Głogów. Po opisaniu warunków, przy których nadany jest samorozruch silników indukcyjnych, scharakteryzowano wykorzystany model sieci elektroenergetycznej i silników indukcyjnych zasilanych z tej sieci. omówiono organizację eksperymentu symulacyjnego. Przedstawiono wyniki badań symulacyjnych. Na zakończenie podano wnioski z przeprowadzonych badań
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.