Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Producenci stali i branża złomowa zastanawiają się, dlaczego – a w zasadzie: za co – zostali ukarani wprowadzeniem zmian w ustawie o odpadach. Czy odpady komunalne można postawić w jednym rzędzie z odpadami stanowiącymi surowiec/materiał do produkcji? Odpowiedź nasuwa się sama – nie. Ewidentnym dowodem na to może być fakt, że prawdopodobnie łatwiej byłoby znaleźć na ulicy pieniądze niż złom stalowy.
PL
Jakie standardy musi spełniać złom przyjmowany od zakładów przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Wy magania stawiane zakładom przetwarzania, jakie musi spełniać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), ujęte są w art. 46 i załączniku 5 Ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Z zapisów tych wprost wynika, jakie czynności należy podjąć w takim zakładzie, aby przeprowadzić demontaż zużytego sprzętu zgodnie z literą prawa. A jest to usunięcie z zużytego sprzętu płynów oraz, w pierwszej kolejności, niebezpiecznych substancji, mieszanin oraz części składowych: kondensatorów zawierających PCB, części zawierających rtęć, takich jak wyłączniki i prześwietlacze, baterii, płytek obwodów drukowanych do telefonów, wkładów drukujących, tonerów, tworzyw sztucznych zawierających brom, zmniejszających palność, odpadów azbestu i elementów zawierających azbest, lamp elektronopromieniowych, CFC, HCFC, HFC, HC, gazowych lamp wyładowczych, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych z obudową oraz zewnętrznego okablowania elektrycznego.
PL
Pierwsze miesiące 2014 r. różniły się w branży złomowej od zimowych okresów z lat poprzednich. Spoglądając na dane, można zaobserwować, że łagodna zima sprzyjała firmom z branży gospodarowania odpadami, ale tylko w przypadku wolumenu skupowanego złomu.
PL
„Złom, stal jedno ma imię. Dywagacje na temat sytuacji rynkowej we współzależnych obszarach biznesowych” – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem 23 października br. w Krakowie. Celem spotkania było przybliżenie najważniejszych aspektów związanych z obecnym rynkiem złomowym i stalowym w Polsce oraz na świecie jako współzależnych obszarów biznesowych. Podczas debaty Kazimierz Kowalski z Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej przedstawił najważniejsze informacje dotyczące rynku stalowego, zaczynając od wydarzeń historycznych, przez obecną sytuację, a na prognozach na kolejnych 10 lat kończąc. Prelegent wskazał główne sektory konsumujące stal w Polsce oraz pojawiające się zagrożenia dla przemysłu stalowego, szczególnie związane z politykę klimatyczną UE. Jak zaznaczał, założenia klimatyczne stają się ogromnym wyzwaniem ekonomiczno-gospodarczym, a tym samym konkurencyjnym niebezpieczeństwem dla rodzimego przemysłu stalowego wobec mniej obciążonych ekologicznie i ekonomicznie rynków stali odległych państw.
PL
Przełom roku to idealny moment na dokonanie podsumowań. Oceniając 2013 r., niestety, nie można stwierdzić, że był on w pełni udany dla branży złomowej. Oczywiście dokonały się pewne istotne zmiany legislacyjne, o które branża wnioskowała od dłuższego czasu, a które usprawniają funkcjonowanie firm złomowych na rynku krajowym, ale, niestety, spowolnienie światowych rynków, kryzys na krajowym rynku budowlano-mieszkaniowym oraz wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych to jedne z głównych czynników wpływających na ogólne spadki w branży stalowej, a tym samym złomowej.
PL
Recykling metali przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego nie tylko poprzez zagospodarowanie odpadów, ale również przez mniejsze zużycie energii podczas ich przetwarzania, w porównaniu do wytwarzania metali w procesie pierwotnym. W przypadku aluminium jest to oszczędność na poziomie aż 95%, w odniesieniu do miedzi 85%, a jeśli chodzi o stal, to wynosi ona 74%. Znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla, np. dla aluminium o 92%, miedzi – 65%, a stali 58%. W dobie rosnących cen energii w Europie oraz coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej produkcja metali wtórnych ma niebywałe znaczenie dla rozwoju przemysłu i utrzymywania miejsc pracy. Przykładowo 40% miedzi, 30% cynku oraz 33% aluminium pochodzi z recyklingu złomów tych metali. W przypadku złomu stalowego jest to ok. 40%. Bez recyklingu ceny metali byłyby zdecydowanie wyższe, a tym samym produkty codziennego użytku stałyby się droższe.
PL
W celu poprawy skuteczności systemu zbiórki i przetwarzania odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego należy zintensyfikować działania edukacyjne z myślą o grupie wytwórców odpadów oraz "zbieraczy złomu".
PL
Zmiany w przepisach prawnych dotyczących prowadzenia ewidencji gospodarki odpadami przez prowadzących stacje demontażu pojazdów zmuszają przedsiębiorców do nowego podejścia i zapoznania się z odmiennymi zasadami ewidencji odpadów.
PL
Początek 2012 r. charakteryzował się dość wysokimi cenami złomu, choć po pierwszym kwartale zaczęły maleć z 1200 zł/t do ok. 1000 zł/t. Krajowy obrót złomu w pierwszym półroczu 2012 r. wyniósł ok. 3,4 mln t, a w ub.r. 3,2 mln t. Widoczna jest znaczna tendencja wzrostowa eksportu złomu, który z 756 tys. t w 2011 r. zwiększył się do 961 tys. t w pierwszym półroczu 2012 r. Natomiast import złomu z 178 tys. ton w I półroczu 2011 r. zmniejszył się do 151 tys. ton w 2012 r. W ostatnim okresie nastąpił znaczący wypływ surowca z kraju. Prawdopodobnie jest to spowodowane wyższymi cenami złomu, oferowanymi przez zagranicznych odbiorców. Zużycie złomu przez huty w Polsce w dwóch pierwszych kwartałach 2012 r. wyniosło ponad 3 mln t, a w ub.r. 2,9 mln t.
PL
Miniony 2011 r. dla branży złomowej można zaliczyć do udanych, ceny za tonę wysokiej jakości złomu przekroczyły 1000 zł u tzw. hurtowników. Wstępnie krajowy obrót złomem dotyczył ok. 6,3 mln t, co w porównaniu z 2010 r. stanowi wzrost o 12%. Koniec ub.r. charakteryzował się dużym zapotrzebowaniem hut na złom, co spowodowało się odczuć problemy z pozyskaniem surowca z rynku. Zapotrzebowanie na złom w Polsce jest wciąż dość spore, lecz złomu w kraju nie przybywa.
PL
Już niedługo zaczną obowiązywać nowe zasady i samemu będzie można określić, co jest złomem. A zatem stosowane będą kryteria utraty statusu odpadu „złomu metali”.
PL
Ciągle zmieniające się przepisy ochrony środowiska powodują, że przedsiębiorcy zobligowani do ich przestrzegania decydują się na korzystanie z usług firm outsourcingowych bądź tworzą rozbudowane działy ochrony środowiska, skupiające specjalistów ds. ochrony środowiska.
PL
W świetle obowiązującego prawa w branży zajmującej się złomem pojawiają się problemy przy klasyfikacji wysyłek odpadów metali z Polski.
PL
Nowelizacja ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadza nowe zapisy, w dość znaczący wpływające sposób na branżę złomową. Po trzyletnim funkcjonowaniu tej regulacji prawnej oraz istniejących szacunkach i obserwacjach fakty wskazują, że gro zużytego sprzętu AGD, w szczególności wielkogabarytowego, trafia do punktów skupu odpadów metali.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.