Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Powrót amoniaku doprowadził w ostatnim czasie do znaczącego postępu technicznego w budowie, zastosowaniach i bezpieczeństwie eksploatacji, amoniakalnych urządzeń chłodniczych. Opracowano nowe, dostosowane do współczesnej techniki oraz potrzeb, przepisy bezpieczeństwa. W budowie urządzeń pojawiła się mnogość nowych rozwiązań i technologii.
PL
Sercem instalacji chłodniczej jest sprężarka. Jest to jeden z najdroższych, jak i również jeden z najbardziej złożonych elementów instalacji. W układzie chłodniczym spełnia dwa podstawowe zadania: utrzymuje w parowniku odpowiednie ciśnienie, aby ciekły czynnik chłodniczy mógł wrzeć w żądanej temperaturze, oraz zasysa pary czynnika chłodniczego o niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze sprężając je następnie do wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, które po opuszczeniu sprężarki trafiają do skraplacza, gdzie oddają ciepło. Aby proces ten zachodził bezproblemowo z jak największą wydajnością niezbędny jest odpowiedni układ regulacji pracy sprężarki.
PL
W dobie drożejących nośników ciepła, właściciele zakładów poszukują możliwości oszczędności na swoich instalacjach technologicznych, rozważając inwestycje, modernizacje, które wcześniej nie zawsze miały uzasadnienie ekonomiczne. Jedną z możliwości pozyskania taniego źródła ciepła jest wykorzystanie ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej na cele technologiczne lub też do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
PL
Podstawowym zadaniem komory chłodniczej/przechowalniczej jest zapewnienie odpowiedniej jakości towarów poprzez utrzymanie wymaganej temperatury niższej od otaczającej. W tym celu konieczne jest odprowadzenie z komory zysków ciepła, które trafia do niej na drodze przenikania przez ściany komory, przez otwarte drzwi, ale również w wyniku wymiany towaru oraz respiracji (warzyw i owoców). Aby zagwarantować efektywną pracę systemu i odpowiednie schłodzenie przechowywanego towaru należy dobrać odpowiednie agregaty chłodnicze oraz komponenty instalacji mające wpływ na regulację temperatury i dystrybucję schłodzonego powietrza.
PL
Wartość obciążenia cieplnego jest kluczowa przy określeniu wydajności chłodniczej i doborze urządzenia chłodniczego, dlatego też konieczna jest umiejętność obliczenia ilości ciepła dostarczanego przez poszczególne jego źródła.
PL
Skutkiem zaszronienia oziębiacza powietrza jest wydłużenie czasu pracy instalacji chłodniczej, celem osiągnięcia takiej samej wydajności jak w przypadku chłodnicy nieoszronionej. To powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie - kosztów eksploatacyjnych. Stąd też, by utrzymać ich wydajność chłodniczą na wymaganym poziomie, konieczne jest okresowe odszranianie chłodnic powietrza.
PL
Zadaniem elementów i zaworów rozprężnych montowanych w meblach chłodniczych, czy urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych lub pompach ciepła bezpośrednio przed parownikiem jest regulowanie przepływu czynnika chłodniczego tak, aby instalacja pracowała bezawaryjnie, stabilnie i energooszczędnie. Niezależnie czy zastosujemy rurkę kapilarną, termostatyczny czy też elektroniczny zawór rozprężny, wszystkie te rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór zależny jest od specyfiki, wymagań i wielkości aplikacji.
PL
Obecność gazównie skraplających się w instalacji jest tyleż niepożądana, co niestety nieunikniona, a podstawowym skutkiem tej obecności w urządzeniu chłodniczym jest wzrost ciśnienia skraplania, co nie jest korzystne dla pracy instalacji. Dlatego powietrze i inne gazy nie skraplające trzeba usunąć z układu ręcznie lub automatycznie.
PL
W ostatnich latach CO2 stał się znaczącym czynnikiem chłodniczym w obszarze handlu detalicznego żywnością, stanowiąc interesującą alternatywę wobec wycofywanych czynników grupy HFC. W artykule zamieszczonym w poprzednim wydaniu miesięxznika omówiona została ogólnie zasada działania i budowa układów kaskadowych pierwszej i drugiej generacji. w tej części przybliżone zostaną systemy nadkrytyczne III generacji z systemem MultiEjectorSolution.
PL
W ostatnich latach CO2 stał się znaczącym czynnikiem chłodniczym w obszarze handlu detalicznego żywnością, stanowiąc interesującą alternatywę w tym obszarze branży chłodniczej wobec wycofywanych czynników grupy HFC. W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się wybranym aspektom technicznym zastosowania R744 w układach chłodniczych. W poniższej części tego cyklu omówimy ogólną zasadę działania i budowę układów kaskadowych pierwszej i drugiej generacji.
PL
W ostatnich latach CO2 stał się znaczącym czynnikiem chłodniczym w obszarze handlu detalicznego żywnością. Ze względu na ochronę środowiska (GWP = 1 i ODP = 0) czynnik ten stanowi interesującą alternatywę dla tego obszaru branży chłodniczej wobec wycofywanych czynników grupy HFC. Przyjrzyjmy się zatem pewnym aspektom technicznym zastosowania R744 w układach chłodniczych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.