Wykorzystywanie w procesach logistycznych RFID nie jest powszechne, co wynika z ograniczeń technicznych. Istotnym aspektem do rozwiązania pozostaje ciągle kwestia stabilnej i niezawodnej pracy rozwiązań RFID. W głównej mierze w zakresie znakowania wyrobów w ilościach masowych, wykonanych z różnych materiałów, ułożonych w sposób niepozwalający na zdefiniowanie jednolitej orientacji przestrzennej oraz realizacji procesu identyfikacji w stanach statycznej i dynamicznej zmiany lokalizacji.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Technologia RFID może być stosowana w wielu różnych obszarach. Zadaniem bardzo trudnym jest opracowanie szczegółowej i wyczerpującej listy możliwych zastosowań, nie wspominając o przeprowadzeniu ich klasyfikacji. Niektóre popularne obszary aplikacji RFID przedstawia tabela 1, gdzie jako kryterium przyjęto rodzaj czytnika RFID. Podobnie różne popularne formy znaczników RFID przedstawia tabela 2, ale również nie jest to lista wyczerpująca.
Wdrożenie technologii RFID wiąże się z wieloma zagadnieniami do podjęcia i rozwiązania, które można podzielić na kilka grup. Zasadniczo każde wdrożenie można podzielić na 3 główne etapy, podobnie jak wdrożenia projektów informatycznych, tj.: analizę; opracowanie koncepcji i wdrożenia pilotażowego; pełną realizację (ang. roll-out).
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedsiębiorstwa poszukują możliwości doskonalenia technologii istniejących oraz pozyskiwania nowych, stwarzających szersze możliwości: wytwarzania nowych produktów, umocnienia własnej pozycji na rynkach istniejących, wejścia na nowe rynki, stosowania nowych sposobów prowadzenia biznesu i in. Wprowadzenie w przedsiębiorstwie takich technologii, nowych bądź usprawnionych, stanowi przykład innowacji technologicznej.
W tegorocznej edycji konkursu Polishopa Honeycombs Award, w kategorii biznes, zwyciężył projekt Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania "Mobilna i stacjonarna sieć sensoryczna ze stacją bazową i plombą elektroniczną". Autorem rozwiązania jest zespół kierowany przez dr. inż. Michała Grabię, wspierany w trakcie realizacji projektu przez eksperta Design Thinking dr. Piotra Nowaka. Z laureatami konkursu rozmawiają Joanna Świątek, Kierownik Działu Marketingu Łukasiewicz-ILiM oraz Patrycja Skoczek, Specjalista Łukasiewicz-ITME.
Pierwotnie Industry 4.0 tłumaczyliśmy jako Przemysł 4.0, ale ta koncepcja znacząco wykracza poza przemysł jako taki. Pojęcia takie jak Logistyka 4.0, czy Łańcuch dostaw 4.0 nie pojawiły się przypadkowo. Termin Industry 4.0 obejmuje bowiem takie aspekty jak np. nowe metody zarządzania zasobami ludzkimi, ich zatrudniania do realizacji zadań w oparciu o mapy kompetencji.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.