Na niezawodność złączy elektrycznych w systemach mechatronicznych wpływa wiele czynników. Przede wszystkim ważne są obciążenie prądowe oraz znamionowe napięcie pracy. Ponadto dobiera się sposób połączenia elementów złącza oraz stopień ochrony obudowy na działanie czynników zewnętrznych.
Osprzęt elektroinstalacyjny w postaci wyłączników i gniazd to podstawowe elementy, za pomocą których można obsługiwać instalację elektryczną. Odpowiednie wyłączniki dobiera się pod względem funkcjonalnym i estetycznym.
Transformatory to maszyny elektryczne, których zadaniem jest przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Ważne jest przy tym zachowanie pierwotnej częstotliwości, ale przy zmianie wartości napięcia elektrycznego. Wyjątkiem są transformatory separacyjne, w których napięcie nie ulega zmianie. Należy podkreślić, że w literaturze przedmiotu transformator niejednokrotnie nazywany jest urządzeniem, a nie maszyną, bowiem nie ma w nim elementów ruchomych.
Termowizja cieszy się dużym uznaniem w elektroenergetyce. Nic w tym dziwnego, gdyż ta metoda diagnostyczna jest szybka oraz bezpieczna ze względu na bezkontaktowe przedstawienie rozkładu temperatury obserwowanego obiektu.
W nowoczesnych fabrykach procesy produkcyjne z reguły nadzorowane są przez systemy automatyki. Stąd też kluczową rolę odgrywają sprawne i bezpieczne systemy wymiany danych. W wielu aplikacjach wykorzystuje się technologie bezprzewodowe.
Pozwalają na automatyczne przełączanie źródła zasilania energią elektryczną z podstawowego na rezerwowe. Zastosowanie układów tego typu obejmuje przemysł, obiekty użyteczności publicznej, szpitale oraz inne miejsca, gdzie wymaga się ciągłości zasilania.
W praktyce czas montażu jest ważnym czynnikiem decydującym o wykorzystaniu konkretnego rozwiązania w zakresie trasy kablowej. Oprócz tego prostota instalacji oraz wysoka jakość materiału i wykonania stanowią główne zalety tras kablowych.
Na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie systemu dystrybucji energii należy uwzględnić przede wszystkim stopień rozbudowy infrastruktury. Pozwoli to dobrać obciążalność prądową oraz liczbę i rodzaj gniazd dystrybucyjnych.
Typowy zasilacz UPS w pierwszej kolejności dostarcza napięcie z sieci elektroenergetycznej. W przypadku zaniku napięcia sieciowego wewnętrzne podzespoły zasilacza mają za zadanie nadal dostarczyć energię elektryczną do odbiorników. Ważne jest przy tym szybkie przełączenie zasilania, tak aby nie doszło do przerwy w pracy zasilanych urządzeń.
Serwonapędy znajdują zastosowanie w aplikacjach wymagających precyzyjnej regulacji ruchu obrotowego. Taką możliwość zyskuje się dzięki zastosowaniu nowoczesnych silników elektrycznych w połączeniu z odpowiednimi urządzeniami sterującymi.
Mówi się, że przyszłość należy do elektrycznych systemów grzewczych. Wynika to z tego, że takie systemy mogą tanio i komfortowo wytworzyć energię cieplną na potrzeby ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Nowoczesne systemy automatyki integrują instalacje elektryczne stosowane w domach. Jako główną zaletę takich rozwiązań wymienia się przede wszystkim oszczędności energii. Z tego powodu systemy inteligentnego budynku są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w nowoczesnych domach, lecz także w obiektach handlowych i przemysłowych.
Większość sklepów internetowych pośredniczy w sprzedaży produktów, jednak swoje sklepy online mają również producenci, np. osprzętu elektrycznego. Uruchomienie internetowych kanałów sprzedaży stało się szansą na zwiększenie obrotów nie tylko dużych, lecz także mniejszych sklepów. Tym bardziej, że uruchomienie sklepu online nie jest skomplikowane, bazuje się bowiem na szeregu gotowych rozwiązań.
Za podstawę w zakresie aparatury łączeniowej niskiego napięcia można uznać styczniki. Warto również wspomnieć o przekaźnikach, wyłącznikach nadprądowych oraz akcesoriach do wyłączników nadprądowych. Wiele instalacji elektrycznych nie obejdzie się bez odpowiednich złączek i zacisków oraz głowic kablowych.
Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji. Autor artykułu omawia ich charakterystyczne cechy użytkowe.
Artykuł przedstawia i opisuje kilka rozwiązań pomp i przepompowni do ścieków: rodzaje pomp zatapialnych, inteligentne sterowanie, przydomowe przepompownie ścieków, przepompownie wewnątrzbudynkowe oraz kryteria wyboru.
W artykule mowa o rodzajach zbiorników akumulacyjnych i przykładach konfiguracji buforów: współpracy zbiornika buforowego z kotłem na paliwa stałe, zastosowaniu do podgrzewania c.w.u., a także wykorzystaniu buforów jako wymienników ciepła.
Współczesne zasilacze awaryjne UPS mają wiele zalet. Na uwagę zasługuje wysoki poziom bezpieczeństwa zasilania, dzięki możliwości zastosowania globalnego monitoringu oraz zarządzania alarmami w czasie rzeczywistym.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.