Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pomimo że podstawowym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania przedmiotów towarzyszących nam w codziennym życiu są tworzywa sztuczne, to szkło nadal jest w naszym otoczeniu i intuicyjnie wyczuwamy, że jest materiałem po prostu "zdrowszym”, w każdym tego słowa znaczeniu.
PL
Dla prowadzenia prawidłowego recyklingu papieru potrzebne są w pierwszej kolejności prawidłowy odzysk surowca wtórnego, a w drugiej - odpowiednia, dopasowana do strumienia odpadów technologia.
PL
W tym materiale chciałbym zwrócić uwagę Państwa na problemy postępowania z odpadami zielonymi, ze szczególnym uwzględnieniem małych miast i gmin wiejsko-miejskich.
PL
Racjonalne postępowanie z osadami powstającymi w trakcie oczyszczania ścieków komunalnych było i jest jednym z najważniejszych problemów eksploatacyjnych w gospodarce komunalnej.
PL
W Polsce najpewniej ograniczymy liczbę odpadów przekazywanych na składowiska. "Ograniczymy” to jednak nie oznacza "zupełnie zrezygnujemy”. Miejsce na składowiskach nadal będzie potrzebne. Jak je uzyskać? Jednym ze sposobów jest powiększenie już istniejących instalacji tego typu.
PL
Problem nielegalnego i nieprawidłowego składowania odpadów przemysłowych mogących być odpadami niebezpiecznymi nie jest tematem nowym. Polska gospodarka odpadowa mierzy się z nim od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie zawsze z sukcesem.
PL
Przedkładane Inspekcji Ochrony Środowiska instrukcje prowadzenia składowiska mają charakter zbyt ogólnikowy. Warto uzupełnić je wewnętrznym dokumentem - instrukcją eksploatacji.
PL
Właściwa gospodarka odpadami promieniotwórczymi związana jest z ochroną obecnych i przyszłych generacji przed niedopuszczalnym narażeniem na promieniowanie jonizujące pochodzące od materiałów wytwarzanych przez człowieka.
PL
Fermentacja ma dłuższą historię niż kompostowanie. Mikrobiologiczne procesy fermentacji stosowane są od starożytności. Od ponad 6000 lat wykorzystywane są do produkcji piwa i wina. Biogaz używano już w X w. p.n.e. do ogrzewania łaźni wodnych w Asyrii i Persji. Dziś wracamy do tego paliwa wzbogaceni o nowoczesne technologie.
PL
Docelowe rekultywacyjne zagospodarowanie nasypu odpadów w projektach dotyczących składowisk przez lata było traktowane dość standardowo. Przeważnie projekt zakładał, że będzie to teren rekreacyjny. I to mimo iż strome skarpy absolutnie nie stwarzały takich możliwości i dużo bardziej zasadne było potraktowanie ich wierzchowiny jako… punktu widokowego. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się pokrycie dawnego składowiska panelami fotowoltaicznymi.
PL
Co pewien czas spotykam się z powtarzającym się problemem. Są nim zamiary zarządów gmin dotyczące wycinki drzew kolidujących z planami remontów ulic, a zwłaszcza z budową nowych chodników. Oczywiście, plany te spotykają się z gwałtownymi sprzeciwami mieszkańców.
PL
Francuski uczony Jean Dorst, analizując przyczyny upadku dawnych cywilizacji, pisał: "Niektóre kwitnące cywilizacje umierały wskutek zakłócenia równowagi ze środowiskiem, które było im najpierw kolebką, a potem przez wieki - skarbnicą”.
PL
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, Polska nie ma możliwości dotrzymania terminu usunięcia materiałów zawierających azbest, ustalonego na koniec 2032 r. Po ponad 12 latach od uchwalenia "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” usunięto zaledwie niecałe 17% z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych.
PL
Czy tak naprawdę jesteśmy w stanie podejść do odpadów promieniotwórczych bez obaw? Otóż nie. Dopóki całkowicie nie "oswoimy atomu”, będziemy bać się negatywnych skutków odpadów promieniotwórczych, niezależnie od źródeł ich pochodzenia.
PL
"Potężna cywilizacja nasza - powiada - dąży do wytwarzania możliwie nietrwałych produktów w możliwie trwałym opakowaniu. Nietrwały produkt wnet musi być zastąpiony nowym, co ułatwia zbyt; a trwałość opakowania utrudnia jego usunięcie, co sprzyja dalszemu rozwojowi techniki i organizacji. Toteż z seryjną tandetą nabywcy dają sobie radę w pojedynkę, natomiast dla usuwania opakowań niezbędne są specjalne programy antypolucyjne, asenizatory, koordynacja wysiłków, planowanie, kombinaty oczyszczające" - pisał Stanisław Lem w dziele "Doskonała próżnia. Wielkość urojona" w 1964 r.
PL
Wiedzę o tym, jak prawidłowo prowadzić proces kompostowania, ludzkość gromadzi dosłownie od tysiącleci. Mimo tego w tej dziedzinie ciągle dokonujemy nowych odkryć, ciągle możemy doskonalić metody. I ciągle… popełniamy błędy, które aż proszą się o szybkie wyeliminowanie.
PL
Prowadzenie właściwej gospodarki wodnej na składowisku ma podstawowe znaczenie dla ograniczenia oddziaływania obiektu na środowisko. W niniejszym artykule przedstawimy problemy dotyczące gospodarki wodnej składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w powiązaniu z jego bieżącą eksploatacją.
PL
W ostatnim czasie ponownie wzrosło zainteresowanie najstarszą, a zarazem najtańszą metodą unieszkodliwiania odpadów, jaką jest ich składowanie. Składowanie odpadów nierozerwalnie wiąże się z problemem zabezpieczania miejsc składowania przed ich oddziaływaniem na środowisko, a także z ich jak najskuteczniejszym możliwym powrotem do natury.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.