Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Kontynuując rozważania dotyczące przetwarzania odpadów do postaci wyrobu użytkowego, w niniejszym artykule chciałbym skoncentrować się na aktualnych rozporządzeniach wykonawczych Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o odpadach.
PL
W poprzednim numerze "Przeglądu Komunalnego” przedstawiony został obszerny katalog czynów, które w prawie wewnętrznym państw członkowskich UE powinny być uznane za przestępstwa przeciw środowisku w rozumieniu nowej dyrektywy karnej.
PL
W niniejszym numerze "Przeglądu Komunalnego” chciałbym kontynuować rozpoczęte w poprzednim wydaniu rozważania dotyczące przetwarzania odpadów do postaci wyrobu użytkowego, prowadzone głównie w odniesieniu do zagadnień związanych z wytwarzaniem z odpadów wyrobów budowlanych.
PL
Kontynuując zagadnienia związane z ustalaniem treści pozwolenia zintegrowanego, specyficznego typu pozwoleń emisyjnych regulowanych przepisami Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2024 r. poz. 54, dalej jako P.o.ś.), warto się odnieść do jednego z najważniejszych elementów treści tej decyzji, odróżniającego ją od tzw. pozwoleń sektorowych.
PL
Kluczowym do określenia, czy jednym pozwoleniem zintegrowanym można objąć kilka instalacji naraz, jest prawidłowe zdefiniowanie pojęcia "zakład”.
PL
Państwa członkowskie UE mają dwa lata na transpozycję unijnej dyrektywy dotyczącej przestępstw przeciw środowisku. Co zmieni nowe prawo?
PL
Kontynuując analizę nowej dyrektywy karnej w sprawach ochrony środowiska, zacząć należy od podania pełnych już danych formalnych dotyczących tego aktu, dyrektywa bowiem została opublikowana. Jest to więc dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne i zastępująca dyrektywy 2008/99/WE i 2009/123/WE (Dz. Urz. UE L z 2024 r. poz. 1203).
PL
Wspominana na łamach poprzedniego "Przeglądu Komunalnego” w pierwszej części niniejszego materiału koncepcja "społecznej odpowiedzialności biznesu” (CSR - Corporate Social Responsibility) w ostatnich kilkunastu latach zyskała ponowne uznanie jako formuła pozwalająca skutecznie, jak się uznaje, dążyć do osiągania celów rozwoju zrównoważonego i stopniowo przekształciła się w znacznie szerszą koncepcję, określaną skrótem ESG.
PL
Terminy wskazane w tytule dla wielu osób nie są już zupełną nowością. Trudno jednak mówić o ich powszechnej znajomości w społeczeństwie, także wśród przedsiębiorców prowadzących działalność wpływającą na stan środowiska czy służącą realizacji celów ochrony środowiska.
PL
Zagadnienie wskazane w tytule niejednokrotnie już pojawiało się w analizach prowadzonych przez autora na łamach "Przeglądu Komunalnego”. Warto jednak do niego wrócić, bowiem interpretacja prawa w tej materii ciągle budzi wątpliwości.
PL
Pojęcie "zbieranie odpadów” definiowane jest w tzw. słowniczku Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2022 r. poz. 699, z późn. zm.; dalej jako u.o.), w art. 3 ust. 1 pkt 34, jako "gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w pkt 5 lit. b”.
PL
Kończąc niniejszym tekstem zapoczątkowaną w poprzednich numerach analizę projektu dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Diligence Directive - CSDDD, dyrektywa CSDD - dok. Komisji nr 6533/22), warto zwrócić uwagę na proponowane w projekcie obowiązki przedsiębiorstw związane ze stosowaniem środków zapobiegawczych (zaradczych) oraz naprawczych.
PL
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu - tworzone są wręcz narzędzia prawne służące jej wdrażaniu do praktyki.
PL
Kwestia wydania aktu prawnego rozwijającego przepisy ustawowe dotyczące postępowania z odpadami w kontekście ich przetwarzania w procesach mechaniczno-biologicznych to swoista "never ending story".
PL
Kontynuujemy analizę projektu dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
PL
Zagadnienie powiązania inwestycji związanych z zagospodarowaniem odpadów z planami gospodarowania odpadami w praktyce prowadzenia wskazanych inwestycji ma spore znaczenie.
PL
Przepisy regulują sposoby rejestracji i zarządzania różnymi rodzajami emisji. Pozwolenia emisyjne to szczególna forma zgody na emisję z instalacji.
PL
Kontynuujemy rozważania dotyczące pojęcia „zbierania odpadów”, zdefiniowanego w art. 3 ust. 1 pkt 34, czyli w tzw. słowniczku Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
PL
Eksploatacja każdej instalacji prawie zawsze wiąże się z dokonywaniem emisji do środowiska. Emisja nie jest cechą charakterystyczną tylko instalacji służących spalaniu paliw. Przepisy regulują sposoby rejestracji i zarządzania różnymi jej rodzajami.
PL
Przepisy krajowe i unijne nakładają szczególne obowiązki na podmioty odpowiedzialne za postępowanie z odpadami niebezpiecznymi. W praktyce jednak już zasady kwalifikacji do tej kategorii odpadów budzą wątpliwości.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.