Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Do priorytetów polityki wewnętrznej Polski bezsprzecznie należy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności poprzez zagwarantowanie niezakłóconych dostaw energii. Problem zapewnienia odpowiedniego wolumenu mocy wytwórczych w systemach elektroenergetycznych istnieje już od dawna i niebezpiecznie się pogłębia.
PL
Dwa stopnie Celsjusza - na taki właśnie, wg naukowców, wzrost temperatury (w porównaniu do ery przedindustrialnej) może sobie pozwolić ludzkość. Konsekwencje przekroczenia tego progu mogą być niszczycielskie - od zalania w całości terenów niektórych państw przylegających do mórz i oceanów, po katastrofalne sztormy oraz inne katastrofy czy anomalie klimatyczne.
PL
Zarówno utrata statusu odpadu, jak i uzyskanie statusu produktu ubocznego są niewątpliwie interesujące z punktu widzenia przemysłu wydobywczego, ponieważ ich zastosowanie może spowodować ograniczenie kosztów gospodarowania, jak również uprościć procedury postępowania z byłymi odpadami. Jakie rozwiązania prawne stosować, aby formalnie zredukować ilość odpadów?
PL
Czy w świetle przepisów unijnych system wsparcia dla energii z odnawialnych źródeł, wprowadzony do polskiego obrotu prawnego ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. uznać należy za pomoc publiczną? Wypełnienie bowiem przesłanek udzielania pomocy publicznej nakłada na państwa członkowskie obowiązek notyfikacji systemu wsparcia do Komisji Europejskiej i uzyskanie aprobaty tej instytucji przed jego wprowadzeniem w życie. Jednocześnie w określonych sytuacjach przepisy przwidują możliwość zwolnienia z obowiązku notyfikacji - wtedy wsparcie może zostać udzielone bez uprzedniej zgody Komisji.
PL
Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Europejska Agencja Środowiska podaje, że na liście 400 europejskich miast o największej liczbie dni z przekroczeniami dopuszczalnych wartości pyłu zawieszonego (PM10), aż sześć polskich miast znajduje się w pierwszej dziesiątce. Stężenie rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu przekraczane jest nawet kilkunastokrotnie. Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się w Polsce do śmierci ok. 43 tys. osób.
PL
Nowe regulacje prawne dotyczące odpadów, przy umiejętnym ich zastosowaniu, mogą prowadzić nie tylko do znacznych oszczędności finansowych, ale również do powstania dodatkowego przychodu. Stwarzają bowiem m.in. możliwość formalnej redukcji ilości wytwarzanych odpadów i to bez ponoszenia dodatkowych nakładów. Mogą na tym skorzystać np. elektrociepłownie.
PL
Obrona przed roszczeniami właścicieli nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, w przypadku sieci podziemnych, a taki charakter mają w większości ciepłociągi, jest niewątpliwie bardziej skomplikowana niż w przypadku sieci energoelektrycznych. Jednak nie jest niemożliwa.
PL
Dyrektywa, implementowana do polskiego systemu prawnego w drodze nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, znaczne zaostrza standardy emisyjne z obiektów energetycznego spalania. Nowe regulacje prawne są istotne nie tylko w odniesieniu do źródeł mających powstać w przyszłości, ale przede wszystkim są kluczowe dla dalszego funkcjonowania obiektów już istniejących. Te, które nie zdążą się przystosować, bez zastosowania odpowiedniego mechanizmu derogacyjnego, będą musiały zostać wyłączone.
PL
W wyniku przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Dyrektywy 2008/98/WE o odpadach, konieczne stało się dokonanie implementacji uregulowań europejskich do prawa polskiego, co nastąpiło w znowelizowanej ustawie o odpadach, przyjętej 14 grudnia 2012 r. Nowe regulacje prawne są o tyle interesujące, że przy umiejętnym ich zastosowaniu mogą prowadzić nie tylko do znacznych oszczędności finansowych, a nawet do powstania przychodu, stwarzają bowiem m.in. możliwość formalnej redukcji ilości wytwarzanych odpadów, i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.