Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Aby projekty modernizacji i rozwoju wodociągów i kanalizacji proponowały rozwiązania optymalne, projektowanie musi być skoordynowane z modernizacją i rozwojem przestrzeni zajmowanej przez jednostki osadnicze. Spełnienie tego postulatu, w fazie poprzedzającej podjęcie decyzji o przystąpieniu do realizacji inwestycji, wymaga studiów, analiz, ocen oraz określenie koncepcji rozwiązań.
PL
Współczesne zestawy hydroforowe istotnie różnią się od klasycznych układów hydroforowych z dużymi zbiornikami wodno-powietrznymi przede wszystkim stopniem wyposażenia w urządzenia automatycznego sterowania. Duże zbiorniki wodno-powietrzne zastąpiono w nich znacznie mniejszymi, wyposażonymi w elastyczną przeponę oddzielającą część wodną od części powietrznej.
PL
Wytyczne techniczne na ogół nie mają charakteru obligatoryjnie obowiązującego aktu prawnego. Wydając wytyczne techniczne projektowania w latach sześćdziesiątych, zalecono ich stosowanie zarządzeniem ministerialnym. W tym samym czasie pismo okólne Ministra określało, jak w zależności od długości sieci wodociągowych bądź kanalizacyjnych, ustalać uzasadnioną liczbę pracowników zatrudnionych w eksploatacji. Chociaż uchwalone później, obowiązujące od 1974 r. prawo wodne, dawało delegację Radzie Ministrów do zalecania, w formie aktów wykonawczych, wytycznych technicznych do projektowania i eksploatacji, nie ukazały się zarządzenia o charakterze podobnym do wcześniej wydawanych. Mimo to ukazywały się, opracowywane w ramach prac finansowych z funduszy państwowych prace, które miały charakter takich wytycznych. Ponadto w ostatnich latach niektóre wodociągi opracowywały propozycje własnych wytycznych. Projektanci w projektach powołują się na nieobowiązujące formalnie wytyczne.
PL
Przemiany w Polsce spowodowały zmiany również w gospodarce komunalnej. W jej ramach mieści się także zaopatrzenie ludności w wodę. Aktualnie to zadanie najczęściej rozwiązują gminy, ewentualnie powiaty. Aby uniknąć błędów związanych z doraźnym działaniem i pochopnymi decyzjami mającymi na celu zaspokojenie zapotrzebowania na wodę, konieczne jest opracowanie programu rozwoju wodociągów dla całej gminy lub powiatu. Realizacja poszczególnych etapów i zadań takiego programu, zależy od aktualnych potrzeb i możliwości finansowych jednostki samorządowej.
PL
Rozwój wsi, poprawa warunków życia na wsi przez wiele lat były realizowane różnymi drogami w ramach akcji podejmowanych przez instytucje państwowe i czynniki społeczne. Rozwiązywano w ten sposób najbardziej palące problemy w poszczególnych przypadkach. Ale najczęściej nie uwzględniały one całokształtu zagadnień i co się z tym wiąże dalszego harmonijnego rozwoju jednostek.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.