Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W ostatnich latach nastąpiła wyraźna zmiana na rynku chłodniczym, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na systemy chłodzenia swobodnego czyli free-coolingu. Obecnie poza typowo przemysłowymi zastosowaniami czy też układami np. chłodzenia serwerowni typu data center, coraz częściej spotyka się układy free-coolingu pracujące w obszarach wcześniej praktycznie niespotykanych, takich jak typowe systemy klimatyzacji komfortu czyli biurowce oraz hotele. Wynika to z coraz większego zapotrzebowania na chłód i to nie tylko w okresach letnich, jak również ze stale rosnących kosztów energii.
PL
Na obszarze "starej" Unii Europejskiej proces zakazu wprowadzania na rynek nowych urządzeń zawierających czynniki HCFC rozpoczął się praktycznie od roku 2000 i zakończył w roku 2004. W Polsce zaś zakaz ten obowiązuje od pierwszej połowy roku 2004 - kiedy to Polska przystąpiła do UE i automatycznie przyjęła unijne prawodawstwo m.in. Rozporządzenie (WE) nr 2037/2000, które zostało dodatkowo doprecyzowane przepisami krajowymi. Dla wszystkich obecnych krajów UE całkowity zakaz stosowania wszelkich czynników HCFC przypada na koniec 2014 roku. W przypadku niekorzystnym okres eksploatacji instalacji z czynnikiem R22, od daty zakupu do daty całkowitego zakazu może wynosić w Polsce zaledwie 10 lat.
PL
W Centralnym Ośrodku Chłodnictwa COCH został zrealizowany projekt, którego celem było wykonanie modelowego urządzenia - eksperymentalnego prototypu miniaturowej precyzyjnej szafy klimatyzacyjnej przygotowującej małe ilości powietrza (z możliwością odbioru zmiennej jego ilości od 0% do 100%, w zależności od chwilowego zapotrzebowania) oraz przeprowadzenie badań powstałego modelu na przygotowanym do tego celu specjalistycznym stanowisku badawczym. Projekt ten miał m.in. wykazać na ile jest możliwa precyzyjna regulacja parametrów powietrza wilgotnego przy wykorzystaniu instalacji z bezpośrednim odparowaniem. W zakres zadania wchodziło zaprojektowanie i wykonanie: układu ziębniczego, obiegu powietrza systemu nawilżania oraz systemu sterowania. Ponadto zadanie zawierało opracowanie programu i metody badań, koncepcji stanowiska, a następnie jego skompletowanie i przeprowadzenie badań.
PL
Następstwem włączenia naszego kraju w struktury UE jest także konieczność przyjęcia wspólnotowego porządku prawnego. Jednym z elementów tego procesu jest wdrażanie unijnych regulacji dotyczących fluorowanych gazów cie- plarnianych. Podstawowym celem jest ochrona środowiska naturalnego zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Równie ważnymi celami jest działanie przyjętych regulacji prawnych w kierunku podnoszenia świadomości ekologicznej oraz jakości działań prowadzonych w obszarze objętym regulacją. W przypadku fluorowanych gazów cieplarnianych czyli m.in. wszystkich syntetycznych czynników ziębniczych (zwanych dalej F-gazami) proponowane przepisy prawne dotyczą zarówno personelu wykonującego określone czynności z wykorzystaniem F-gazów jak również przedsiębiorstw prowadzących taką działalność. Istotnym celem wspólnotowych regulacji prawnych jest także przyczynianie się do poszerzania swobody wymiany usług i działalności gospodarczej w ramach UE. Uwzględniając, jak należy sądzić, powyższe cele Ministerstwo Środowiska po długim procesie konsultacji opublikowało w czerwcu br. nowe założenia do ustawy F-gazowej [l] wdrażającej postanowienia Rozporządzenia (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 roku [2] oraz wydanych do w/w rozporządzenia rozporządzeń szczegółowych obejmujących m.in. certyfikację personelu i firm wykorzystujących w swojej działalności F-gazy [3].
PL
Już od ponad trzech lat Ministerstwo Środowiska opracowuje polską ustawę wdrażającą unijne rozporządzenie (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych. Rozporządzenie to weszło w życie i jest obowiązujące także w Polsce. Nie ma niestety wciąż przepisów krajowych, które pozwalałyby praktycznie realizować jego postanowienia i wymogi. Zamierzeniem tego tekstu jest wywołanie dyskusji oraz próba uporządkowania i prześledzenia w możliwie przystępny sposób procesu przez jaki tzw. polska ustawa F-gazowa przeszła i jakie prawdopodobnie czekają nas w najbliższej przyszłości tego konsekwencje.
PL
Artykuł poświęcony niezwykle ważnemu, a jednocześnie aktualnego problemowi konieczności przezbrajania urządzeń, projektowanych i pracujących z radykalnie wycofywanymi na obszarze UE z użytkowania czynnikami grupy HCFC, w tym głównie R 22. W części wstępnej autor omawia scenariusz zmierzający do całkowitej eliminacji związków tej grupy w UE w porównaniu do działań podjętych w tym samym celu w USA. Zwraca uwagę na aspekt techniczny i kosztowy takich działań, które w sposób szczególny dotyczyć będą Rumunii, Bułgarii i Polski. Część druga artykułu dotyczy aspektu technicznego przystosowania sprawnej instalacji chłodniczej na czynnik R 22 do dalszej eksploatacji z jego substytutem typu drop-in, czynnikiem przeznaczonym do retrofitu lub czynnikiem przeznaczonym do stosowania w nowych instalacjach np. R 410A. W materiale wskazano wyposażenie techniczne niezbędne do wykonania operacji retrofitu oraz kolejność działań samej operacji. W konkluzji autor stwierdza, iż obecnie dostępne na rynku zamienniki dla czynników grupy HCFC w postaci ich bezchlorowych zamienników HFC, są najlepszą alternatywą.
EN
Paper deals particularly important as well as still open problem of necessity of retrofit of existing and designed devices operating with substances which are under withdrawn process in EU, and particularly R 22. The scenario of the complete elimination of HCFC substances in EU in comparison with the subsequent activities in USA have been presented. Particular attention has been paid to the technical and cost issues of these activities which are especially important for such countries like Romania, Bulgaria, and Poland. The following part of the paper deals with retrofit of the existing systems operating with R 22 by means of drop-in refrigerant or by means of refrigerant suitable for completely new systems, ego R 41 OA. The equipment necessary for retrofit as well as retrofit procedure have been presented. The author has concluded that the HCFC substitutes available on the market such as HFC substances may be treated as the best alternatives.
PL
Wymogi konkurencji na światowych rynkach oraz coraz wyższe wymagania środowiskowe stymulują ciągłe zmiany oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań. Równocześnie następuje dynamiczny rozwój ekologicznych technik, alternatywnych w stosunku do chłodnictwa tradycyjnego jak choćby chłodnictwo magnetyczne czy termoakustyczne. W artykule tym omówione zostały główne kierunki rozwoju przemysłu chłodniczego i klimatyzacyjnego w kontekście efektywności energetycznej oraz zagadnień ochrony środowiska które związane są z bieżącą działalnością Centralnego Ośrodka Chłodnictwa COCH.
EN
Competition on world markets and rising environmental requirements enforce development of existing cooling technologies. At this same time rapidly increase develop of new ecological and alternative solutions to conventional refrigeration techniques like thermoacoustic or magnetic refrigeration. In this paper were specified principal development directions of refrigeration and air-conditioning industry in context of energy efficiency and environmental protection which are connected with present Refrigeration Research and Development Centre COCH activity
PL
Artykuł ten (z uwagi na swoje rozmiary) jest jedynie krótkim przeglądem materiałów związanych z problematyką odzysku czynników z instalacji oraz napełniania nowymi czynnikami chłodniczymi. W najbliższych latach przede wszystkim dotyczyć to będzie czynników grupy chlorofluorowęglowodorów (HCFC), które są wycofane z użycia ze wzgledu na wymogi ochrony środowiska zgodnie z międzynarodowymi uzgodnieniami określonymi Protokołem Montrealskim. Po tym jak wycofano czynniki z grupy CFC (jak np. R12), celem tych działań jest całkowita eliminacja i zakaz używania związków z grupy HCFC. Dotyczy to głównie czynnika R22, który jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników chłodniczych. Do grupy tej zaliczane są także inne czynniki np. takie jak np: R123, R124, czy R124b, oraz mieszaniny zawierające powyższe czynniki np.: R401A, R402A, R409A czy R502.
PL
Przedstawiony w pierwszej części artykułu stan prawny oraz wynikający z niego harmonogram czasowy nie pozostawia watpliwości, iż prawdopodobnie nie uda się w wielu przypadkach w Polsce uniknąć operacji zmiany czynnika oraz związanych z nią problemów i kosztów. Powinno się zatem w miarę możliwości do tego dobrze przygotować. Wydaje się wobec powyższego celowe podjęcie działań przygotowawczych, które pozwolą uniknąć, problemów technicznych oraz zminimalizować koszty tych działań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.