Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wiele mówi się obecnie o tym, jak dużo będzie nas kosztowała transformacje energetyki w kierunku systemu zeroemisyjnego. W Projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) pojawiła się szacunkowa kwota ponad 100 mld euro.
PL
Opublikowany ostatnio projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii porządkuje wybrane kwestie dotyczące systemu aukcyjnego oraz wprowadzonych w poprzedniej nowelizacji instrumentów taryfowych FiT oraz FiP. To pozytywne zmiany, oczekiwane przez branżę OZE, choć nie wyczerpujące wszystkich zgłaszanych w tym zakresie postulatów.
PL
W ostatnich dniach grudnia ub.r. Sejm w ekspresowym tempie kilkunastu godzin przyjął ustawę o zmianie niektórych innych ustaw mająca na celu zablokowanie wzrostu cen energii elektrycznej w 2019 roku. Ustawa jeszcze w 2018 roku została podpisana przez prezydenta. Wprowadzone zostały w niej nowe instrumenty: obniżka akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżka opłaty przejściowej o 95%, pokrycie spółkom obrotu i dystrybucji różnicy między ceną energii w 2018 r. i w 2019 r. (czym będzie się zajmował Fundusz Wypłaty Różnicy Cen) oraz dofinansowanie modernizacji energetyki i budowy odnawialnych źródeł energii z Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji. Środki na ostatnie dwa działania mają być pozyskane ze sprzedaży części uprawnień do emisji CO2.
PL
Ministerstwo Energii pod koniec października 2018 r. zaprosiło zainteresowane organizacje branżowe, żeby zaproponowały rozwiązania problemów w obszarze odnawialnych źródeł energii, które mają być uwzględnione w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE. Powstało 10 grup roboczych złożonych z przedstawicieli stowarzyszeń i izb branżowych z całego spektrum organizacji zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. Wszystkie grupy są otwarte, każdy chętny może do nich dołączyć, ale z założeniem aktywnego udziału. Razem w pracach uczestniczy kilkadziesiąt osób.
PL
W ostatnich miesiącach opublikowano projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) oraz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), mające kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki w przyszłych latach i dekadach. W zasadzie nie ma w nich spójnej i realnej do zrealizowania wizji rozwoju energetyki rozproszonej, wykorzystującej efektywnie zasoby lokalne i zaspokajającej większość potrzeb energetycznych mieszkańców Polski, jako tańszej i zwiększającej bezpieczeństwo energetyczne kraju, alternatywy dla energetyki wielkoskalowej, w tym zwłaszcza energetyki jądrowej. W obydwu projektach brakuje systemowych rozwiązań lokalnych systemów zaopatrzenia w energię, które przyczyniłyby się do rozwoju energetyki rozproszonej. Tymczasem w polskim systemie elektroenergetycznym z powodzeniem można znaleźć obszary, które dzięki wprowadzeniu odpowiednich regulacji systemowych mogłyby stać się miejscem dynamicznego rozwoju takich inicjatyw. Łączyć one powinny prosumentów (osoby fizyczne i podmioty gospodarcze oraz JST) ze źródłami sterowalnymi, takimi jak biogazownie czy elektrociepłownie na biomasę, wspomaganymi przez nowoczesne turbiny wiatrowe o wysokim współczynniku wykorzystania mocy zainstalowanej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.