Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł opisuje propozycję przeprowadzenia ćwiczeń laboratoryjnych dotyczących podstaw projektowania rozkazów dla maszyny W. Zakłada się przy tym, że uczestnicy laboratorium dysponują programowym symulatorem maszyny W oraz przyswoili już podstawowe wiadomości na temat architektury tej maszyny, sposobu działania układu sterującego i ogólnych zasad projektowania rozkazów.
2
Content available Maszyna W - jak zaprojektować prosty rozkaz
PL
Budowa współczesnych komputerów jest niezwykle skomplikowana, jednakże w większości przypadków ich podstawowa architektura opiera się na założeniach sformułowanych przez Johna von Neumanna, Johna W. Mauchly'ego oraz Johna Presper Eckerta w 1945 roku. Tak więc, aby zrozumieć podstawowe zasady działania komputera wystarczy prosty model komputera zaprojektowany w ten sposób, aby spełniał te założenia. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zespół pracowników Politechniki Śląskiej pod kierownictwem prof. Stefana Węgrzyna zaprojektował taki właśnie uproszczony model komputera wykładowego i nazwał go maszyną W. Niniejszy artykuł w skrótowy sposób opisuje budowę i sposób działania maszyny W oraz szczegółowo opisuje zasady projektowania prostych rozkazów dla tego modelowego komputera. W końcowej części artykułu zamieszczono również kilka przykładów zadań (projektów rozkazów) do samodzielnego wykonania wraz z rozwiązaniami.
PL
Jednym z kluczowych pojęć w informatyce jest język formalny, rozumiany jako zbiór skończonej długości sekwencji symboli (słów), które to symbole pochodzą z pewnego skończonego zbioru (alfabetu). Do opisu takiego języka służą gramatyki formalne, które wykorzystując rekurencję podają precyzyjne i jednoznaczne reguły tworzenia poprawnych słów w danym języku. Ponieważ jednak pomiędzy językiem a generującą go gramatyką nie ma wzajemnie jednoznacznej odpowiedniości, możliwe jest określenie różnych gramatyk definiujących ten sam język. Artykuł prezentuje rozwiązanie pewnego prostego zadania: definiuje kilka różnych równoważnych gramatyk generujących ten sam język formalny dla którego alfabetem jest zbiór {a, b, c}.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.