Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pracy scharakteryzowano proces uczenia się w grach biznesowych, wykorzystując do tego celu znane z literatury modyfikacje modelu Kolba. Opisano przebieg sesji i zasady oceny uczestników w grze spółka , a także zakres i formę stosowanego w niej podsumowania rozgrywki. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań ankietowych nad użytecznością z dydaktycznego punktu widzenia - wybranych elementów podsumowania rozrywki.
PL
Nowoczesne koncepcje zarządzania charakteryzują się orientacją marketingową. Zgodnie z nią w centrum zainteresowania jest klient. Identyfikacja jego potrzeb oraz dążenie do ich zaspakajania staje się nadrzędnym celem działania wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. Zmierzając do zapewnienia spójności orientacji marketingowej w zarządzaniu, zauważono, że reguły postępowania z klientem powinny być również stosowane w odniesieniu do własnych pracowników. Tak zrodziła się idea marketingu personalnego (MP), który, obok kontrolingu personalnego, benchmarkingu personalnego, e-HRM, outsourcingu, autplacmentu, TQM oraz zarządzania wiedzą, można zaliczyć do nowych trendów w rozwijających się obszarach nauki dotyczących zarządzania personelem.
EN
In the paper the origin and the essence of personal marketing (PM) are presented and the diversity of the interpretation of the concept of PM and its close connection with the philosophy of Human Resource Management are described. Furthermore the division of the objectives of PM into two groups: systemic and operational is proposed, as well as the chosen PM models are characterized and compared with each other. Moreover the original idea of the use of marketing-mix for external and internal PM is suggested and described.
PL
Problematyka wzajemnych zależności pomiędzy firmami od dawna była postrzegana przede wszystkim z perspektywy konkurencji. Paradygmat konkurencji (competetive paradigm) dominował zarówno w teorii, w badaniach, jak i w praktyce zarządzania do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia [5, 20]. Głosił on, że każda firma jest zorientowana na maksymalizację zysków oraz na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Sposobem na zrealizowanie tych celów jest rozwijanie specyficznych, trudnych do naśladowania kompetencji (cech, umiejętności) oraz takich strategii, które albo zapewnią firmie lepsze "dopasowanie się" do struktury biznesu, w którym ona działa, albo też umożliwią jej manipulowanie kluczowymi parametrami biznesu na swoją korzyść [20, s. 5]. Zgodnie z paradygmatem konkurencji, wzajemne zależności między firmami działają jak "siła grawitacji" [15] czy też jak "niewidzialna ręka", która alokuje zasoby tam, gdzie są one najbardziej produktywne [24]. Konsekwencją tego paradygmatu było traktowanie wzajemnych zależności pomiędzy firmami jako struktury zbliżonej do struktury gry o sumie zerowej: interesy różnych firm są z założenia rozbieżne, a każda z nich działając we własnym interesie czyni to "na koszt innych.
EN
In the paper attention was paid to the concept of coopetition - a new perspective for perceiving interfirm relationships which joins the two contrasting paradigms in strategic management: competitive paradigm and cooperative one. The main reasons for the development of coopetition are described and the pioneers of this new field are pointed out. Furthermore the main factors important for the creation of coopetitive alliances and for their stability are described.
PL
W pracy krótko scharakteryzowano grę kierowniczą "Spółka", a następnie opisano wykorzystywany w niej system wspomagający wypracowanie decyzji, opracowany przez uczestników rozgrywki. Zwrócono uwagę na dydaktyczne cele, możliwe do osiągnięcia zarówno na etapie budowy tego systemu, jak i na etapie jego wykorzystania. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań, zmierzających do określenia stopnia realizacji tych celów.
PL
W pracy przedstawiono i krótko omówiono proponowane przez różnych autorów definicje pojęć: "modele globalne" oraz "modelowanie globalne". Zwrócono uwagę na wspólne cechy większości tych definicji oraz zasygnalizowano potrzebę ujednolicenia terminologii stosowanej w odniesieniu do grupy modeli nazywanych globalnymi. W dalszej części opisano przestanki rozwoju modeli globalnych, do których zaliczono: uświadomienie sobie przez społeczeństwo problemów związanych ze środowiskiem naturalnym i ich wpływem na losy świata, opracowanie przez J.W. Forrestera metody dynamiki systemów oraz szybki rozwój techniki komputerowej.
PL
W pracy przedstawiono wyniki badań ankietowych, zmierzających do określenia przydatności gier kierowniczych w kształtowaniu cech/umiejętności istotnych dla pracy menedżera. Badania przeprowadzono w pierwszej połowie 2002 roku. Uczestniczyły w nich 102 osoby. Wyniki badań porównano z wynikami podobnych badań przeprowadzonych w pierwszej połowie 1998 roku oraz na przełomie lat 1998/99 i 1999/2000.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.