Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pracy zaprezentowano możliwości wykorzystania fluorescencyjnej spektroskopii rentgenowskiej z dyspersją fali (WD-XRF) w analizie składu chemicznego katalizatorów przemysłowych. Przebadano katalizator Fe-Cr-Cu do procesu wysokotemperaturowej konwersji CO (WTKCO) oraz katalizator na bazie aktywnego tlenku glinu do procesów odwadniania alkoholi. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono przydatność metody WD-XRF do analizy zawartości siarki w tych katalizatorach na etapie ich preparatyki.
EN
The contribution describes the possibilities of utilization of the WD-XRF technique in the chemical composition analysis of industrial catalysts. Two catalysts, namely an iron catalyst for the high temperature shift process (HTS) and a catalyst based on active aluminum oxide for alcohol dehydration processes have been investigated. Based on the results obtained, the suitability of the WD-XRF technique for the sulfur content analysis in abovementioned catalysts at the preparation stage was confirmed.
PL
Jedną z możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł ciepła stanowią pompy ciepła. Umożliwiają one wykorzystanie ciepła niskotemperaturowego lub odpadowego do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Efektywność działania pompy ciepła wyraża współczynnik wydajności grzejnej COP. Jego wartość zależy od temperatury dolnego źródła ciepła oraz wymaganej temperatury zasilania odbiornika ciepła (górnego źródła ciepła). COP jest tym korzystniejszy, im bardziej temperatura dolnego źródła jest zbliżona do temperatury górnego źródła. Rodzaj dolnego źródła ma zatem istotny wpływ na działanie i opłacalność stosowania pompy ciepła, dlatego decydując się na konkretne rozwiązanie należy pamiętać o cechach jakimi powinny się one charakteryzować. Należą do nich możliwie jak najwyższa i stała w czasie temperatura, dobra koherentność, duża pojemność cieplna, łatwa dostępność, mała aktywność korozyjna oraz możliwie jak najniższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Większość źródeł naturalnych ma wyraźne wahania temperatury w skali miesiąca czy doby i z tego powodu koherentność tych źródeł jest niekorzystna, tzn. kiedy występuje szczytowe zapotrzebowanie na ciepło, to ich wydajność jest najmniejsza. Natomiast duża pojemność cieplna sprawia, iż pobór ciepła ze źródła przez dość długi okres czasu nie powinien powodować zakłóceń stanu równowagi cieplnej źródła. Takie cechy jak dostępność i korozyjność wpływają na zakres stosowania konkretnego źródła, np. w domkach jednorodzinnych, gdzie zastosowanie pomp ciepła jest najbardziej rozpowszechnione. Na decyzję o doborze pompy ciepła do pokrycia zapotrzebowania ciepła w domku jednorodzinnym wpływają przede wszystkim koszty inwestycyjne dolnych źródeł ciepła. W artykule rozważono zastosowanie pomp ciepła do pokrycia zapotrzebowania ciepła na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w domku jednorodzinnym przy wykorzystaniu jako dolnych źródeł ciepła powietrza, gruntu oraz wody powierzchniowej. Porównano koszty całkowite tych rozwiązań z tradycyjnym źródłem ciepła, jakim jest kocioł gazowy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.